şükela:  tümü | bugün
 • ha-joon chang. kendisi güney koreli olup uzun yıllardır cambridge'de kalkınma iktisadı / kalkınmanın siyasal iktisadı konularında yazıp çizmekte ve liberal/anaakım iktisada güzel güzel geçirmektedir. kurumsal iktisatçılarla arası çok iyidir.

  sanırım geçen sene "reclaiming development" nam kitabı "kalkınma yeniden" adıyla, odtü iktisat bölümünden emre özçelik tarafından türkçe'ye kazandırıldı. okuyun, okutun, çok güzel kitaptır.
 • (güney koreli olmasına mebni) yazdıklarında aslında biraz da "nası koyduk çocuğu ama!" tavrı saklıdır.

  özellikle "kicking away the ladder" için eleştirim şudur ki, kendisi okuyucuda kalkınma paradigmalarının yalnız iki mutlak kutuptan ibaret olduğunu düşündüğü gibi bir izlenim bırakmakta, kalkınmış ülkeler arasındaki farklılıklara hiç değinmemekte nitekim ingiltere, abd, güney kore sanki bir ve aynı güzergahı seyretmiş gibi bir üslupla yazmaktadır. öyleyse

  (bkz: path dependence)
 • 2006 çıkışlı "east asian development experience: the miracle, the crisis and the future" adlı kitabında geçen bir cümle;

  "in addition, the changing fortunes of the major oecd economies in the coming years will deflate the over-confident anglo-saxon triumphalism and put the whole debate on a more sensible footing."

  kısaca ingiliz-amerikan sisteminin en iyisi olduğunu iddia edenlerin havası önümüzdeki yıllarda inecek, biz de oturup adam gibi sorunları tartışabileceğiz diyor bay chang. sadece üç sene sonra dünyada ekonomi tartışmasının geldiği nokta ortada. hakikaten bazılarının havası fena söndü.
 • sikca yazmakta, ve yazdiklari turkce'ye degerli isimler tarafindan kazandirilmakta. kesinlikle kapitalizm karsiti bir tavri yoktur [kendisi de bunu soyler-- kapitalizmi destekledigini acikca ifade etmektedir]. bununla birlikte, "gercekci olalim" diyenlere, "gercekci olursak [tirnak icinde tabii ki] hicbir seyi degistiremeyiz. koleligin kaldirilmasi, kadinlara oy hakkinin taninmasi, irkci duzenlemelerin onune gecilmesi vs. hic de oyle "gercekci olalim" diyenlerce degil, bilakis "gercekci" seceneklerin disinda dusunenlerin mucadeleleri ile kazanilmistir" minvalinde laflar etmektedir.

  kendisi ile yaptigimiz bir soylesi "serbest siyasa" sayfasinda yayinlanacak. onu da yayinlandiginda burada duyururum.
  (bkz: az sonra)
 • serbest siyasa'nin kendisiyle yaptigi soylesi:

  http://serbestsiyasa.com/?p=2330
 • kalkınma reçetelerinin gerçek yüzü adlı kitabı ufuk açıcı olan ekonomist/yazar.
 • çince mi japonca mı?
hesabın var mı? giriş yap