• rifat ilgaz'in romani. filmler ve tiyatrosu romandan daha da komiktir ama. filmdeki herkesin bi lakabi vardir, her okulda oldugu iddia edilir ama ne yazik ki artik asilsiz bir iddia durumuna gelmistir bu. harikadir bu filmler, uyanik televizyonlarimiz iki haftada bir yayinlarlar, pek de guzel seyirci bulurlar. (bkz: arti bir)
 • her gece show tv de bir kismi oynar.
 • doymadım, doyamadım izlemeye bunu ben.
 • özellikle ortaokul ve lisedeki gençlerin 'piçiz biz fırlamayız' mantığıyla geçtikleri mode , hatta kendilerine verdikleri isim..
  ilginç olan kime sorarsanız sorun okuduğu sınıf hababam sınıfıdır..
 • film fena degildir ama romanin dusunsel icerigini yokederek isi sadece gulduru ve melodrama vurmus, icini bosaltmistir... ayrica romanda asiri caliskan ogrenci tipi olan saban'in kemal sunal'in oynadii filmlerdeki inek saban'in bi versiyonuna donusturulmesine de fitil olmusumdur hep...
 • film boyunca bir bestenin hizli calinca eglenceli yavas calinca acikli sahnelerde kullanildigi tek film...
  (bkz: melih kibar)
  ama yinede siz cahit berkaya da bakin, o kadar film muzigi yapmis insan o da..
 • ilyas salmanın inek şaban olduğu müzikali en güzel versiyonudur..hüseyin şevki topuz (ahmet gülhan) tiplemesi mükemmeldir..ayrıca birde şarkıları vardır replikler gibi akıllardan silinmeyen..
  hababam hababam hababam
  hababam hababam
  coşarız taşarız delidir kanımız
  hocalar bizim can düşmanımız
  yasak masak kural mural emir memir tanımayız
  bize derler hababam,de babam
  her sene çift dikiş atarız
  bize derler hababam de babam
  kimse kılımıza dokunamaz
  yanımıza yaklaşamaz,sıramıza oturamaz
  "sigara içilmeez"..içeriz!!
  "okuldan kaçılmaz"..kaçarız!!
  "hocayla dalga geçilmezz"..biz geçeriz!
  "kopyamıı hiç çekilmez"..biz çekeriz çekeriz çekeriizzz.
 • bizim sinif ayni hababam sinifi idi deme hakkina sahip yegane kisi hababam sinifina ilham kaynagi olmus haydarpasa lisesinde okumus rifat ilgaz i tanimis engin suatac idi. inek sabani, vesaireyi birbir anlatmis, gercek hayatta su anda ne is yaptiklarini falan soylemisti. saban serbest esnaf mi olmus oyle birsey.
 • kac kere okudugumu hatirlamadigim rifat ilgazin mukemmel romani..
  tiyatrosu ve filmlerinde romana sadik kalinmami$, bir cok karakter degi$iklige ugratilmi$tir. en bilinen ornek olarak inek $aban kendi halinde ders cali$maktan ba$ka bir $ey bilmeyen, hic bir olayda digerlerine katilmayan sessiz sakin ve saf bir cocukken kemal sunal ve ilyas salman in oynadigi $aban yili$ikligin sinirlarinda gezen tembel ve aptal bir heriftir. ayrica sozkonusu filmlerde de olaylar degi$tirilerek yansitilmi$tir, siyasete el atan hic bir olaya da yerverilmemi$tir. (bkz: hababam sinifi icraatin icinde)
  buna ragmen filmlerde oyle bir tat yakalanmi$tir ki insan 50 kere ust uste izlese sikilmaz bu filmlerden. netekim kimsenin 50den az defa seyrettigini zannetmiyorum.
  tiyatrosu da a$iri komik esprilerle donatilmi$ cok ba$arili bir yorumdur. nedense hic bir yerde yayinlanmaz..
 • en cok izlenmis olagelen turk filmi serisi.
hesabın var mı? giriş yap