şükela:  tümü | bugün
 • 1970'lerdeki gerici yapılanmanın veya atatürk karşıtlarının bir sembolü müdür merak ettiğim öğretmen.

  çünkü neden, hababam sınıfı buna oyun ediyor ve atatürk'ün gençliğe hitabesi'ni ezbere bildiklerini mahmut hoca'nın yanında kendisine kanıtlıyorlar.

  oysa kendisi ziya paşa'nın terkib-i bend'ini vermiş ezber için.

  her türlü ezberci sistem sonuçta, ama orada da bir takım saf tutmalar, politik kamplaşmalar söz konusu gibi.
 • kendisine "sayın hocam," değil "muhterem hocam," diye hitap edilmesini isteyen edebiyat öğretmeni. en sevdiği şair yahya kemal beyatlı'dır.
 • kendisi komik bir filmde verilebilecek en güzel mesajın içeriğini oluşturan anti karakterdir.
  villaindir it oğlu it.
 • 37 yıl sonra galip gelmiştir.

  (bkz: osmanlıcanın liselerde zorunlu ders olması)
 • ali çamlıca tarafından canlandırılmıştır. seslendirmesi kamran usluer tarafından yapılmıştır.
 • 2002'den sonra sadece rıfat ılgaz'ın eserinde bir karakter olmaktan çıkmış ve tüm okullarda gözle görülür hale gelmiştir.
 • söz konusu filmde osmanlı değerlerinin sıkı bir savunucusu ve uygulayıcısı, çağdaş değerler düşmanı ve tabiri caizse eski kafa bir öğretmen olarak yansıtılmıştır. sonunda da hababam sınıfı ve mahmut hoca tarafından yerin dibine sokulmustur. ancak bu yapılırken izlenilen yol hiç ama hiç mantıklı değildir. bir kere bu olaydan önce hababam sınıfı her haltı yese de hiç de atatürk'ün izinden giden bir görüntü cizmemistir. o ana kadar haylaz, tembel, abazan ve arkadaşlık ilişkileri sıkı bir topluluk olarak göze çarpmıştır. nasıl olduysa hızlı bir sahne geçişiyle "eee zühtü hoca, hababam sınıfı sana bir ders versin de ömrün boyunca unutama" şeklinde bir replikle kürsüye gençliğe hitabe'yi çakıp, bakarak okuyormuş gibi yapıp vs. ders vermişlerdir güya. zühtü hoca da yüksek erdem sahibi bi karaktere sahip olan mahmut hoca tarafından da istihza konusu olmuştur.

  madem bu kadar atatürk'ün izinden giden bir gençlik çizilmeye çalışılıyor, o ana kadar sahnelenen onca saçma sahneye ne demeli. atatürk mesela hocalarla (akil hoca -ki erdemli biri olarak resmedilmistir) dalga gecilmesini, sigara icilmesini, okuldan sürekli kaçılmasını, öğretmenlere sulanılmasını istemezdi.