şükela:  tümü | bugün
  • yılların bitmek bilmeyen goygoyudur.

allah aşkına bu serinin geneline bakıldığında ne var? haytalıktan, tembellikten, fırlamalıktan, ders kaynatmaktan, sınav atlatmaktan başka bir şey bilmeyen hababam sınıfı, onlarla baş edemeyen, seyirciye "aciz" durumda gösterilen gariban hocalar ve mümkün mertebe onlara söz geçirebilmiş tatlı sert mahmut hoca.

bir tek okula dükkan, öğrencilere müşteri muamelesi yapan paragöz müdür ile gerici edebiyat hocası zühtü eleştiri ve taşlama olarak kabul edilebilir ama onun haricinde tüm izlediklerimiz makara kukara.

her filmde ibretlik olaylar yaşayıp akıllanmasını beklediğimiz hababam, bir sonraki filmde hiçbir şey olmamış gibi itliğe, haytalığa tam gaz devam eder; okuldan kaçıp maça giderler, laboratuvarda patlamaya sebep olurlar vs.

içlerinden birisi de çıkıp "ahh be hocam, eğitim sistemi düzgün olsa biz böyle mi olurduk?" deyip dert yanmış mıdır?

yıllar sonra çekilen hababam sınıfı merhaba'da bile sınıfın eskileri arasında "okul mu kapanıyor? daha ben diplomayı almadım ya! - ben de hehehe." şeklinde diyalog geçer ki onlardan yine bir cacık olmadığını anlarız.

kıssadan hisse: hababam sınıfı serisi bir komedi-dram olarak efsane bir seridir. ama buna "aslında eğitim sistemini eleştiren, bazı sorunlara dikkat çeken bir eser..." falan derseniz "hade len" der geçerim.

edit: bu entry filmler göz önünde bulundurarak yazılmıştır.
    serinin kitaplarını okumadığım için o konuda ahkam kesmek yanlış olur.
  • kitabı okunarak görülebilecek olan.
  • daha ayağı yere basan bir eleştiri için hababam sınıfı kitaplarına bakılabilir.

edit: ben entryi girene kadar yazılmış bile.
  • hababam sınıfı romanı, filmlerine göre çok daha kapsamlı ve edebidir. siyasi ve eğitimsel eleştiri dozu da çok yüksektir. filmlerinde anlatılanların belki 5 katı başka hikaye ve anlatı ile doludur. öte yandan, hababam sınıfı filmlerinde olan bir çok düşük düzeyli espri ve hikaye romanlarında yoktur. kısacası hababam sınıfı romanı ve filmleri birbirlerinden oldukça farklıdır.

dolayısı ile, hababam sınıfı derken, film mi yoksa roman mı kast ediliyor, açıklanması gerekir. roman olanında, tıpkı rıfat ılgaz'ın diğer kitaplarında olduğu gibi, yüksek bir edebi derinlik ile birlikte, eğitim sistemini de içeren açık bir sosyal ve siyasal eleştiri söz konusudur.