şükela:  tümü | bugün
 • khabarovsk, amur nehri üzerinde, rusya ile çin sınırında yeralan bir şehirdir. 2005 nüfus sayımı uyarınca kahabarovsk’ta 579 bin kişi yaşamaktadır. khabarovsk, rusya federasyonu'nun en doğusunda yeralan kabarovsk eyaleti'nin de başkentidir.

  amur dünyanın en uzun dokuzuncu nehridir. kabarovsk da, rusya ile çin arasında doğal bir sınır teşkil eden amur nehri üzerinde deniz seviyesinden 25 metre yüksekliktedir. bölgede kara iklimi hâkimdir, kabarovsk'ta yılın en düşük sıcaklığı ocak ayında sıfırın altında 26 derece, yılın en yüksek sıcaklığı ise temmuz ayında 26 derece olarak ölçülür.

  saniyede 1000 metreküplük debisiyle yatağını doğal olarak sürekli genişleten amur, rusya federasyonu ile çin halk cumhuriyeti arasında sürekli bir sinir sorunu oluşturuyor. amur kasım ve nisan ayları arasında büyük ölçüde donduğu için üzerinde bisiklet ve benzeri araçlarla ulaşım sağlanabiliyor, nisan ayından itibaren gelen bahar aylarında buzlar çözülünce de deniz taşıtları tarafından kullanılabiliyor, kabarovsk’tan kalkan bir gemi, amur üzerinden nehrin döküldügü pasifik okyanusu’na kadar varabilir.

  2005 ekiminde çin’deki bir kimya fabrikasında meydana gelen kaza sonucu nehir sağlığa zararlı olacak miktarda zehirlenmiştir, dolayısıyla denizde yüzmek yasaklanmıştır.

  kabarovsk, 1858 yılında askerî bir merkez olarak kurulmuştur. 17’inci yüzyılda bölgeye ilk gelen rus yayılmacısı jerofey pavloviç kabarov’un ismi bölgeye ve bölgenin en önemli yerleşim birimi olan bu şehre verilmiştir. şehre bu isim resmî olarak 1895 yılında verilmiştir.

  kabarovsk halkının yüzde 75’i sanayi alanında çalışmaktadır. makine üretimi ve madencilik en gelişmiş sanayi kollarıdır. yakınlığı sebebiyle bölgeye çin, japonya ve koreli yatırımcılar rağbet etmekte, 2008 itibarıyla şehre yapılan yabancı yatırımının 120 milyon amerikan dolarını bulduğu tahmin edilmektedir.

  kabarovsk, eyaletin ikinci büyük şehri viladivostok’tan demiryolu ile 700 kilometre uzaklıktadır. kentte bulunan bir havaaalanı 1993 yılında elden geçirilmiş, 2007 yılında da baştan aşağı yenilenmiştir. bu havaaalanından moskova ve viladivostok’a iç hat seferleri, çin, japonya ve kore’ye de dış hat seferleri yapılmaktadır.

  askerî bir merkez olarak kurulan kabarovsk, altyapısı ve gelişmiş ulaşım imkanları sayesinde sanayi için bölgedeki câzip merkezlerden biri olmuştur.

  rus sinemacı sergei wladimirowitsch bodrow ile 10 metre atıcılıkta dünya ve olimpiyat şampiyonu olena kostewytsch en meşhur kabarovsklular’dır.

  âfiyet olsun.
 • trans-sibirya ekspresi'nin sondan bir önceki durağı olan, mançurya'daki harbin ile kardeş şehir.
 • rusya premier lige yükselen rusyanın doğusunda yer alan kolay deslasman.*
 • dersu uzala filminin bir kisminin gectigi rusya yerleşimi.
 • burada oturan bir hanım efendiyle konuşuyorum, şuan saatleri sabah 10 olduğu için ben uyuduğumda o yeni uyanmış oluyor. ben uyandığımda ise o uyuyor. saat farkı çok dengesiz maalesef.

  tanım: rusya'nın doğusunda bir şehir.