şükela:  tümü | bugün
 • "feci şekilde can verdi"
 • adeta....

  adeta bahardan kalma bir gün...
  adeta savaş alanını andırıyor...
  adeta şoke oldu...

  hay adeta kadar taş düşsün kafanıza emi....
 • muhabiri konfeksiyon atölyesinde çalışan son ütücü ruh haline sokan olgu. isin asıl vahim yönü, haber formatı denen şeyin de baslı basına bir klişe olmasıdır. ortalama bir embesilin 2 saatte öğrenip başarıyla uygulaması mümkün olacak şekilde oturtulmuş bu haber formatı denen nane, her nedense medya camiasında pek büyük bir keşif, korunması gereken bir sanat eseri muamelesi görmektedir. usul erkan gereği önemliden önemsize doğru akan cümleler formatı, okurların (yazılı basın göz önüne alındığında) gazeteleri didik didik okumuktansa başlıklara üstünkörü gözatmayı tercih ettikleri gerçeğinden yola çıkılarak benimsenmiş olup, geleneksel haber formatında haberin kaderini daha çok olayın genel bir portresini çizen iri ve siyah puntolu spotlar ve başlık belirler. her ne kadar asıl mantık "okuyucu tüm haberi okuma fırsatı bulamasa da spotlar ve 5n1k içerikli ilk parargraftan olayı çözsün" şeklinde ise de, ortalama bir haber metninde (medyanın sıfat ve isimleri olayların önüne geçirme hastalığı nedeniyle) mühim adamların polemik ve monologları basa alındığından asıl olaya ancak yazının sonunda sıra gelir, siz de "neden bahsediyor lan bunlar" diye sonuna kadar okuyup bir halt anlamadığınız metnin konusunu son cümlede çözüp, adam gibi anlamak için sabrınız yeterse hepsini bastan okursunuz. o nedenle zannımca en mantıklı haber okuma tarzı önce son kısmı okuyup ardından basa dönmektir.
 • "denizlerimizde rüzgar, gündoğusu ve keşişlemeden esecek. deniz mutedil dalgalı olacak" sözü de hava durumu haberlerinin klişelerinden biridir. bir de devlet adamları hiç gezmez dolaşmaz eğlenmez, onun yerine incelemelerde bulunur. "cumhurbaşkanı bodrumda incelemelerde bulundu" derlerse anlamak lazım ki tatile çıktı.
 • kurban bayramında arkasında en az 10 kişinin koştuğu dana görüntüleriyle birlikte, beceriksiz kasaplarla ilgili sayısal verilerin(5 kişinin kolu koptu, 3 kişinin eli burkuldu, 1 kişiyi dana tepti gibi) olduğu haberler.
 • 'film gibi x', x değişken olmak üzere. * * *