şükela:  tümü | bugün
  • en sinir bozucu hali, her büyük maç sonrası, hürriyet'in hazırladığı fotoroman adındaki saçma sapan şeyi, değişik değişik başlıklarla okuyucuya sokmaya çalışmasıdır. sevgili hürriyet, fotoromanların hiç komik değil, kimse okumuyor, kib, opt, bye.
  • geçen gün yoğun bakımda olan müslüm gürses üzerinden milliyet'in yaptığı afedersinin o. çocukluğudur.

başlıkta aynen "öldü sandılar, yaşadığını morg'da farkettiler" başlığıyla müslüm gürses'in fotoğrafını koyup, noluyr dedirtip, vay işte bilmem kaç yıl önce böyle bir şey başına gelmiş müslüm gürses'in diyerek prim ve haber yaptığını sanan müsvettelik.

burada mevzu müslüm gürses'i sevip sevmemek değil, hasta bir insan üzerinden sırf tık almak uğruna böyle bir olaya kalkışıp bunu da habercilik kisvesi altında yapan gerizekalı zihniyete kimsenin laf etmemesidir.
  • oldu annem. beğenmediğin şey yavşaklık oluverdi hemen. o yavşaklık dediğin şeyin okulunu okuyorum ben sen ne diyorsun.

karşımda, haberi hürriyet, milliyet, habertürk gibi sitelerden öğrenmeye çalışan, saf mı, ahmak mı bilemediğim bir ortalama türkiye vatandaşı var. üstelik merak ettikleri şeyler de "ünlü oyuncunun intiharı", "yıldız futbolcunun transferi" gibi magazin haberleri. bu ahval ve şerait içinde ben bu adama dürüst davranıp tıkladığı şeyin tam içeriğini vereceğim öyle mi?

istersen haberlere yorum da yapmayayım. küçücük bir olayı “chp’de/akp’de skandal” diye yansıtmayayım istersen he? bir haberde tüm taraflar ile konuşup, tüm tarafların argümanlarını tek tek yazayım… oldu canım benim. bbc var mesela nispeten objektif ve haberciliği bilen köklü bir kurum olarak. türkçe sayfası da var. bak bakalım tıklanma sayıları milliyet.com.tr’nin kaç binde biri.

yok öyle yağma. haberin başlığına "erzurumsporlu futbolcunun transferi" yazsam sayfayı kapatıp gidip antin kuntin başka bir sitedeki , "şok şok şok, hadisenin başına konserde ne geldi!!!" linkine tıklayacaksın. keriz miyim ben?

bir de buna yavşaklık demiş utanmadan. hem fakir hem de siki kalkıyor. tıklıycaksın tabi ki. biz de eve ekmek götürüyoruz. nasıl ingilizce bilmediğin halde cv’ne “orta” yazıyorsan benim haberlerime de tıklayacaksın. nasıl acun ılıcalı’ya köpürüp, programlarını kaçırmadan izliyorsan iki tık da bize atacaksın. nasıl ilk üç partiye oy verip, sonra da milletvekillerini şikayet ediyorsan o haber tıklanacak arkadaş. nasıl iki dakikalık bir araştırma yapmayıp, (bkz: merak uyandırma amaçlı haber başlıkları) vb başlıklara yazmak yerine, ilgi çekmek için yeni bir başlık açıyorsan o linke tıklayacaksın.

açmışsın milliyet.com.tr’yi, yani şöyle bir şey: genelevin kapısına gelmişsin. genelev kapısındaki “mavili hşş, sana diyorum mavili” deyip, sütyenini sıyıran fahişeye kızıyorsun. tıkla ulan ona da işte. girdiğin siteyi miden alıyor da o haber mi battı sana?

bilimsel tabi bunlar. okulunu okuyor bilenler. o habere tıklayıp da ilgili haber fos çıkınca kendini salak hissediyorsun ya, şimdilik tek problemimiz bu işte. o hissi de ortadan kaldıracak bir katakulli bulursak o zaman gör sen beni.

(bkz: mehmet ali erbil/@sitki siyril)
  • medyanın, türk insanını gerizekalı yerine koyan uygulamalarından sadece biri. haber başlığını gören insanlarda merak uyandırmayı hedeflerken insanı sinir krizine sokan beyin özürlü bir durum oluşturmaktadırlar. sansasyonel ve yaratıcı haber başlığı atmayı beceremiyorsan koy üç nokta geç. bu kadar kolay mı habercilik?

http://i.imgur.com/nncg2.jpg?1
    http://i.imgur.com/galbm.jpg?1
    http://i.imgur.com/uo21f.jpg?1
  • "kıyamet kopacak" şeklinde sunulan bir haberi okuduktan sonra ıslak sopayla dövülesi hale gelen haber editörünün dübürlüğü...