şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir ara cok fazla gerçekleştirmek istediğim meslekti. hoş bende bu bir ara olmak istediğim şeyler pek fazla nüksetmekte. mesela bir ara kaymakamlıkta çalışmayı, bir ara yurtdışına gitmeyi, bir ara yüksek lisans yapmayı, bir ara araştırma görevlisi olmayı, bir ara kpssde derece yapmayı, bir ara üniversite sınavına yeniden girmeyi, bir ara reklamcı olmayı, bir ara okulu bırakmayı falan filan cok düşündüm. yani fazla olur bu bir aralar bende. neyse konuya dönersek ben e harfini bile söylemeyi beceremezken * bu mesleğe çok sarmıştım. gün içinde şöyle konuşmama yol açardı bu meslek:

  "akşam saatlerinde meydana gelen olayda, günsel hoca ayşe nin ağzına mıçtı. ayşe, ne olduğuna dair bir anlam veremezken kampüs dışına doğru koşmaya başladı. kampüsteki görüntüleri ele geçirilen ayşe, olayın en ince ayrıntılarını paylaşmak üzere sınıfımıza konuk oldu."

  artık olmayı istemeyi bıraktığım bi meslek olduğundan mütevellit saba tümer gibi kahkaha atıp, defne samyeli gibi ortalıkta dolaşmayı bıraktım.
 • (bkz: reha muhtar)
 • sadece haber spikeri olmakla bile erotik ve çekici olmayı başaran meslek grubu, erkeklerden bahsetmiyorum bu arada, hem bana ne, hem de çoğu denyo olup, utanç verici işler yapıyo, oysa kadınlar öylemi, hataları bile çok tatlı.
 • ben:)...gurur duyduğum mesleğim
 • utanmazcasına söz keser. ben izlediğim yerden ezilip büzülürüm o ise bana mısın demez.
 • hele bir de sundukları program konukluysa, yönetmenler kulaklıktan çemkirdikleriyle bunlara kabir azabı çektirir. habere pas at, reklama bağla, sözü kes, veda et, konuyu değiştir falan filan... zaten öyle bir ses düzenleri var ki, neredeyse bütün dedikleri yayına yansıyor herifçioğullarının.
 • sürekli okuması, gündemi takip etmesi, tüm siyasi aktörleri tanıması gereken kişi.

  genelde kadınlardan seçiliyor türkiye'de. bir gerçek var ki, erkekler bu işi daha iyi yapıyor.

  haber spikerinin ne kadar iyi olduğunu, konuklu yayınlarda anlarsınız.

  batırmıyorsa, iyidir o.
 • düzgün diksiyon, temiz artikülasyon, dengeli tonlama becerisine sahip her fotojenik kişinin yapamayacağı iştir. mevcut yetenek ve becerilerin üzerine gündemi çok iyi takip edebilmeli, son dakika gelişmelerde refleksleri hızlı olmalı, editör desteği gelemese de soruları/yorumları ve açıklamalarıyla ekranı doldurabilmelidir. iyi poz verip kusursuz okuma yapmak, haber spikerliğinde başarıya giden yolun sadece giriş kapısı olabilir. aslında kendisini bekleyen yol oldukça zorlu ve sancılıdır.

  (bkz: haber yönetmeni)
  (bkz: haber editörü)
  (bkz: haber prodüktörü)
  (bkz: haber reji)
  (bkz: egs/#43678810)
 • boku çıkmış meslek.

  birader tamam, haberler, basın, medya, televizyon toplumu şekillendirir, bağlı olduğu güç odaklarının işine gelecek şekilde yönlendirir. bunların yazılı olmayan en büyük kurallarından biri budur ama abarttılar artık.

  yook, öyle siyasi mevzular değil. o zaten ayrı rezillik. bugün ana haber spikerleri iyice tiyatro performansı sergilemeye başladılar. mesela üzücü bir haberi aktaracaklar, hemen yüz düşüyor, ses titriyor filan. bir sonraki haber daha pozitifse hemen o moda giriyor. duygusal tavırlarının grafikleri çok iniş çıkışlı. artık arabesk kültürün bir sonucu mudur nedir, bu tarz spikerleri seviyor halk. mesela benim aklıma hemen fatih portakal ve ece üner geldi ki örnek kişiler çook fazla.

  amerikalı bir abi vardı. poker face mi desem duvar mı desem, ifadesiz bir biçimde sunardı haberleri. adı neydi unuttum. bu işin piri gözüyle bakılırdı bu adama. o dönem bana garip ve itici gelmişti ama şimdi hak veriyorum. madem "tarafsız" olduğunuzu iddia ediyorsunuz, o vakit habere duygularınızı hele hele yorumlarınızı katmamanız lazım. en azından bunun dozunu düşürmek gerek. bugünkü durum ise "sizinle üzülüp sizinle seviniyoruz, bakın bizler tıpkı sizler gibiyiz, sizlerin içindeniz"e dönmüş durumda, tabii yersen.

  bu meslek, izlenme oranları savaşı yüzünden böyle bir evrim geçirmiş olsa gerek.
 • kim ne derse desin reha muhtar la birlikte kesinlikle level atlamış haber sunum şeklidir.

  şuanda fatih portakal ve ismail küçükkaya çizgiyi meddahlığa kadar çıkarmış durumda.