şükela:  tümü | bugün
  • kişini kendisi ile ilgili yada çevresinden biri ile ilgili
    veya daha başka kişilerle ilgili gördüğü rüyalardır,
    genel olarak iletilecek haber direkt olarak söylenmeyip
    sembolik şekillerler nesenelerle görülür,
    ki buna örnek hz. yusuf'un rüya tabirleridir
    (7 yıl rahatlık 7 yıl kıtlık)
    kimi zaman (ki buçok enderdir) direkt olarak
    ne olacağı ve ne yapılması gerektiğine dair haber verilir,
    inanışa göre koruyucu meleklerin sebep olduğu bir hadisedir
    (tabi yaratan'ın izni ile)
  • baskalarina anlatildigi zaman gecerliligini kaybedecegi soylenen ruyalar. anlatilmamasi tavsiye edilir*
  • odanızda devasa, yakut gözlü bir yılan görmek, yılanın size doğru gelmesi karşısında ve hatta yılanla yüzyüze geldiğiniz anda yılana "sen çok güzelsin ama senden korkuyorum" demek ertesi gün birine aşık olacaksınız demek anlamına geliyor..
  • hipokrat hastalık belirtilerinin hastalık uyanık yaşamda kendini hissettirmeden uzun zaman önce rüyalarda ortaya çıkabileceğini düşünmüştür. haberci rüyaların tıp açısından tanımı da buna bağlı olarak; yaklaşmakta olan hastalığı bildiren rüyadır şeklindedir. freud ve jung da daha sonra bu konuyu inceleyerek çalışmalarında destek vermişlerdir.
  • haberin niteliğine göre kabus da olabilir bu rüyalar. hele hele ölen akrabalar görüyorsan, uyandığında da ölmüş oluyosa o kişi, dehşet verici, stres sebebi, ürpertici.
  • bazen iki saat sonra gerceklesecek olayi hicbir detayi kacirmadan birebir gösterebilen rüyalar.
  • bazen bütün geleceğini borçlu olduğun rüyalardır. tanrı'nın lütfudur onlar.
    rüya: vorga bir öss sabahı telefonu kapalı horul horul uyumaya devam ederken; saat tam 8 olduğunda suratına beyaz at sinekleri hücum eder öyle bi saldırırlar ki kendini yataktan yere atar...

saat sekiz oldu kalk ve sınava gir, oku adam ol, uyuşuk, sorumsuz, ben ilgilenmesem halin nice olur...diye haber salar bu rüyalar

aslında bir rüya defteri tutulup belirli aralıklarla okunursa görülen pek çok rüyanın heberci olduğu farkedilir
  • rüyada koridorların özel bir anlamı var mı bilemiyorum ama bir vakit rüyamda bir koridorda ilerliyordum. kapılar var bir sürü sağlı sollu.. açmak için elimi her attığım kapının kolu elimde kalıyor ilerliyorum bir ışık var gibi ama kapıları daha çok merak ediyorum. sarhoş gibi her kapıyı açmak için teşebbüs ediyorum ama bir türlü kapıları açamıyorum daha da kötüsü kapıların kolları kırılıyor..

bu rüyayı takriben birer ay arayla önce erkek arkadaşımdan ayrıldım. sonra çok sevdiği dedemi kaybettim ve en son da işimi kaybettim...

ama koridorun sonunda ışık varmış bunu gördüm yeni iş buldum, hayatımı toparladım.

(bkz: sözlüğe içini dökmek)