şükela:  tümü | bugün soru sor
  • rezalet gibi rezalettir. çomar.avi’dir.

olay kısaca şu: bunlar gidip afrinlilere türkiye cumhuriyeti geldikten sonra neler değişti diye soruyor. afrinliler de öso’yu istemediklerini, öso’luların hırsız olduğunu söylüyor. ama işgüzar tercüman “ypg’yi istemiyoruz, ypg’liler hırsız” diye çeviriyor.
    haber.

bunu gören gözler, habertürk’te oyun videosunu keskin nişancı ile ypgli videosu diye paylaşıldığını da gördü.

ah be diyerek andığım şu güzel olayı da paylaşayım.
  • (bkz: reserved)
  • birazdan bu çeviriyi yapan habertürk'ün değil, başlığı açan yazarın suçlanacağı olay.
  • lağım medyasının şaşırtmayan, taraflı yayını. a haber artık bunların yanında masum kalır oldu. memleketimiz özgür, tarafsız medyaya hasret.
    edit: imla
  • bu medyadan inanılmaz bir tarafsız haber anlayışı bekleyen yoktu zaten ama madem böyle bir durum var, kesseydiniz, yayınlamasaydınız en azından diyor insan.
    ben de çevirmenim. tüm iyi niyetimle, bahse konu kanal haberturk olmasına rağmen belki de bir anlam karmaşası olmuştur, tercüman bir şeyleri karıştırmıştır dedim. dinledim, dökümü okudum, adam ikinci cümlede açıkça iki defa ceyşîl hûrr (ceyşul hur) diyor:

"ehlê efrîn em dixwazin hiro, mezahir muselliha (hêzên çekdar) di efrîn da tine be. ınnû ceyşîl hûrr ne ceyşîl hûrr e. diz in. mixerrebî nin, îrhab in. malêt me birin. jinêt me… şeva çû, sê qîzik xera kirin. emrê wê deh û pênc salî…"

internette ufak bir araştırma yaparsanız zaten türkçe kaynaklarda özgür suriye ordusundan ceyşul hur olarak bahsedildiğini görebiliyorsunuz. özellikle o alanda tercümanlık yapan bir kişinin böyle bir bilgiye haiz olmama olasılığı yok ancak görüyoruz ki tercümede bundan bahsetmemeyi seçmiş, onun yerine ypg koymuş:

"biz burada afrinli olmayan insanların afrin içinde barınmasını istemiyoruz. ypg buraya ait bir örgüt değildi, buraya sonradan geldi. malımızı mülkümüzü talan ettiler, namusumuza göz diktiler ve onları burada biz istemiyoruz. onlar buranın gerçek sahipleri değillerdir."

bir de birgün'den murat bayram'ın çevirisine bakalım:

"biz buraya ait olmayan silahlı güçleri burada istemiyoruz. özgür [suriye] ordusu, özgür bir ordu değil. onlar hırsız. teröristtirler. mallarımızı aldılar, kadınlarımızı… dün gece üç kızımızın ırzına geçtiler. yaşı 15 olan…"

ilgili kısım atlansa/yayınlanmasa en azından sansür olurdu ('en azından sansür' gibi bir kelime dizisini kullandığıma inanamıyorum şu an). bu haliyle yalan haber ve halkı aldatmak oluyor. kanalın adını artık "propagandatürk" olarak değiştirmeleri çok daha doğru olabilir diye düşünüyorum. bu küçük şarkı da burada dursun:

https://youtu.be/hrxd4uvydow?t=46
  • birazdan “teoreoeoeoeoorororo” diye memlekette en az 25-30 milyon terörist ve terör propagandacısı olduğunu düşünen tipi toplayacak rezalettir.

afrin afrinlilerin’dir ya hani; bu sa bir afrinlinin ifadeleri.

birkaç hafta evvel el bab’daki çarşaflı eğitime “ne kadar guru duysak az” diyen kanalda ne beklenir ki.

*ek olarak bu yapılana, pr’da çerçeleveme denir! olayı olduğu gibi değil, hedef kitleye manipülatif halde sunularak onların algıları üzerine şekillendirilir.
  • işin trajikomik yanı, afrinli dayının “türk ordusu gelsin, biz onları seviyoruz. bizi bu öso’lu teröristlere, tecavüzcülere bırakmasın” minvalindeki açıklamalarıdır.

ölen öso militanlarına şehit diyenlere duyurulur.
  • aynı zamanda, savaş ve çatışma mağduru sivil dayının sözlerinde şu kelimelerin de geçtiği ama bunların gözden kaçtığı çeviridir:

"havaalanı"

"köprü"

çevirmen arkadaşa habercilik ilkeleri hatırlatılmalıdır.
  • patronaj adli kurtcunun yilmadan yorulmadan secmece haberlerine devam ettigini goruyoruz.

ht denen pacavraya soylecek soz yok zaten.

kaldi ki osonun icerisinde capulcu bes para etmez adamlarin oldugu da bilinen bir gercek. sasirmam boyle haberlere.

ancak bir pkklinin israrla oso ve turkiye kotulemelerini gulerek takip ediyoruz.*

mesela bu yavsaklar pkknin raqqa'da yarattigi yikim hakkinda konusmazlar.

cunku amac mazlumlar, insan haklari vs degildir.

amac pkk.