şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: melanom).
 • temizledikce baska yerlerde tureyen, yaralar acan, benler, sivilceler, egzama goruntulu $eyler cikartan, olduren hastalik.
  kanser.
  bilhassa ba$ ve boyun bolgesinde yayiliyormu$; ogrendik.
 • mevcut bir benin görünümündeki değişiklikler (ebat, renk, kanama, ülserleşme gibi); kenarları düzensiz, asimetrik, farklı renkte ve gittikçe büyüyen yeni bir ben gelişimi; keskin sınırlı, elmas şeklinde koyu kahve veya siyah renkli (nodüler melanom) olabileceği gibi beyaz, kırmızı, mor bir kitle (amelanotik melanom) şeklinde de olabilir.

  malign melanom, cilt kanserleri arasında en nadir görüleni olmakla birlikte, en tehlikelisidir. sıklıkla ciltte görülmekle birlikte, bazen ağız içinde, makatta, vajende, beyin zarlarında, göz kapağının iç yüzeyinde ve retinada (göz) da ortaya çıkabilir. her yaşta görülebilmekle birlikte, en sık 40-60 yaşları arasında görülür. kadınlarda belden aşağıda, erkeklerde belden yukarıda ve her iki cinste de kollarda görülme sıklığı artmaktadır. bunun en önemli nedeni olarak güneşte uzun süre kalma gösterilmektedir.
  melanom, derideki melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. melanositler deriye rengini veren melanin maddesini üretirler. sarışınlarda melanom daha sık görülmekle birlikte, hiç kimse bu hastalığa karşı dayanıklı (bağışık) değildir. örneğin zencilerde daha çok avuç içinde, ayak tabanında ve tırnak altlarında meydana gelir.
  tedavi açısından; malign melanomun derin tabakalara ulaşmadan saptanması ve kitlenin derinliği son derece önemlidir. erken tanı sırasında normal benlerden ve displastik benlerden ayrılması gerekir, ikincisi için biyopsi gereklidir. şüphelenildiğinde derhal doktora müracaat edilmelidir, çünkü bu kanser, mevcut kanserler arasında en çok yayılanlardan birisidir.

  melanom da diğer deri kanserleri gibi güneşe maruz kalma ile ilgilidir. genelde 20 yaş öncesinde sık sık şiddetli şekilde güneş yanığı oluşanlarda gözlenir. özellikle öğlen vakitlerinde güneşten korunmak gerekir. bronzlaşma merkezlerinden uzak durun, ayda bir cildinizi kontrol edin, yeni ben oluşumlarını takip edin, yukarıda belirtilen değişiklikleri görüyorsanız doktorunuza müracaat edin.

  malign melanom yayılmamışsa cerrahi olarak alınabilir, eğer yayılımdan şüpheleniliyorsa yakınındaki lenf nodlarının da alınması gerekebilir. yayılım olan hastalarda ilaç tedavisi ve immünoterapi uygulanabilir.

  erken tanınan olgular genelde başarılı bir şekilde tedavi edilir. hastalığın sonucu, çıkarılan kitlenin kalınlığı ile yakın ilişkilidir (örneğin; kalınlığı 0.76mm’nin altındaki kanserlerde 5 yıllık yaşama yüzdesi %95’in üzerinde iken, kalınlığı 4mm ve üzerindeki kitlelerde 5 yıllık yaşama yüzdesi yaklaşı %50’dir). ancak kitlenin kalınlığının yanı sıra; kanserin yeri, büyüme hızı, vücudun verdiği (lenfositik) cevap ve yukarıda da belirtildiği gibi erken tanı yaşam süresini etkileyen faktörlerdendir.
 • melanositlerden köken alan cilt kanseri tipi...
 • (bkz: kemoterapi)
 • ingiliz bilim adamlarının yayılma riskini tespit edecek yeni bir yöntem bulduğu en tehlikeli cilt kanseri türü.
  melanomun etrafındaki lenf damarlarının yoğunluğu, kanserin metastaz yapma riskiyle doğru orantılı.
  bristol üniversitesi'nde görevli bilim adamı david bates ve ekibi, kanser hastalarının tümörlerinin etrafındaki lenf damarlarının yoğunluğunu kaydedip kanserin 8 yıl içinde hangi hastalarda başka organlara yayıldığını belirlediler. araştırma sonucunda, kanserin yayıldığı hastalarda melanomun etrafındaki lenf damarlarının yoğunluğunun, kanserin yayılmadığı hastalara göre, çok daha yüksek olduğu tespit edildi. kanser hücrelerinin, melanomdan yola çıkarak kan ve lenf damarları üzerinden tüm vücuda yayılabilmesi, melanom kanserinin tehlikeli olmasının nedeni olarak biliniyor. bilim adamları bundan önce, kanserin melanomun kalınlığına göre yayıldığını tahmin ediyorlardı. fakat ince melanomların da metastaz yapması, bu hesaplamanın güvenilir olmadığını gösterdi
 • derideki benlerin rengi siyaha çaldıkça:"ulan acaba kanser miyim?" diye paranoyalara sebebiyet veren ama bir gözden kaçtı mı en ücralara metastaz yapıp adamın canını durduk yere alacak hastalık!(bkz: bir ben vardir bende benden içeri)
 • eva cassidy'nin olum nedeni.
 • ben kanseri. kemoterapi veya radyoloji uygulaması gibi bir tedavisi yok. bulunduğu bölge genişçe kesilip atılıyor (kendimden biliyorum). bu cerrahi müdahale öncesinde gama prob denilen bir yöntemle lezyonun olduğu yerden çok acıtan birkaç iğne yapılarak vücuda radyoaktif bir madde veriliyor. bu maddenin hangi lenf bezine gittiğine bakılarak işaretleme yapılıyor. bulunan lenf bezine sentinel nod (nöbetçi beze) diyorlar. ameliyat sırasında bu bezeyi ve bununla birlikte birkaç bezeyi daha alıyorlar. sonra bunları patolojiye yolluyorlar. patoloji sonucunda bunlar temiz çıkarsa mesele yok, konu kapanıyor. yok melanom hücreleri bulunursa ikinci bir ameliyatla koltuk altındaki tüm lenf bezeleri de alınıyor. daha sonra interferon tedavisi başlıyor. doğru teşhis, tanı ve tedavi için iyi dermatolog, iyi bir cerrah ve iyi bir onkologa ihtiyaç var. allah kimseye vermesin.