şükela:  tümü | bugün
  • yaklasik kurban bayrami donemlerinde mekke ve medine taraflarina gidilerek yapilan bir ibadetler silsilesi.
  • yurdumun bazi gormemis musluman gecinenlerinin bir defa gitmek yeterliyken 20 küsur defa giderek suyunu cikardigi hadise. bu insanlar arasinda kapatilan bir partinin yasakli lideri en basta gelmektedir. o kadar paran varsa okul ac, fakirlere yardim yap, kimsesiz cocuklara yardim yap...vs vs vs.

edit edit edit: herkes yüz defa gitsin hacca, hiç yardım etmesinler yaşlı ve yoksullara, yoksunlara. herkes yüz defa gitsin hacca ve kendi kurtuluşlarını düşünsünler sadece...
  • zamaninda saadettin teksoy' un
    -evet sayin seyirciler bu sene kurban bayrami gene hac mevsimine denk geldi.
    demesiyle.hersene oyledir zaten.( bunu en azindan haber yapan bir sunucunun bilmesi gerekir)
    gundeme gelmisti .
    islamiyetin durumu yerinde olanlar icin gitmeleri gereken ibadetlerinden biri.
  • (bkz: mekke) (bkz: kabe) (bkz: tavaf)
  • şeytan taşlama esnasında 25 yılda 3000 ölü verildiğine göre cesur bir harekete girişmek.
    ayrıca eskiden hacılar kilometrelerce yolu belki de aylar yıllar boyunca kat ederlerdi ve pek çok zorluklar çekerlerdi istedikleri ibadet yerine ulaşmak için (bu her din için geçerli, pilgrimage). ama şimdi atlıyorsun uçağa 2 saat sonra oradasın, organize turlar düzenleniyor her şey önüne hazır konmuş. buna hac demek pek garip geliyor açıkçası...
  • "kadının (genç olsun, ihtiyar olsun) haccı edâ edebilmesi için yanında mahreminin bulunması şarttır." gibi kurala sahip bir ibadet şekli.
  • malum bayrama adini vermesi gereken olaydir. artik dini bir bayramin "kavurma festivali" daha da beteri "kan akitma gunu" gibi algilanmasi esef verici.
    (bkz: kurban bayrami/@peynirlitombi)
  • gitmeyenin,o ortamı yasamayanın hakkinda atip tutmasini normal karsiladigim bir hadise. ancak o ortamda bir kez bulunduktan sonra her fırsatta bir daha gidebilmek icin yanip tutusmanin, araplarin araba koleksiyonuna katkida bulunmak ya da gosteris vs. icin olmadigini anlayabilir insan. ki bunu zamanında cok gidenler vs icin atip tutan biri soyluyor...
  • (bkz: #1059260)