• zulmün kendisinde sembolleştiği bu zalimin, kur'an-ı kerimi ilk defa noktalayan ve harekelendiren kişi olması da hayret verici bir şeydir.

'gövdeler üzerinde olgunlaşmış kelleler görüyorum' sözünü kendine şiar edinmiş bu kelle avcısı, nakledildiğine göre bir gün adamın birisini öldürtmek amacıyla yanına çağırtmış. görüştükten sonra "artık gidebilirsin" demiş. bulundukları odanın iki kapısı varmış ve bir tanesinde cellat bekliyormuş. adam "hangi kapıdan çıkayım?" diye sorunca cellatsız kapıyı göstermiş. adam da kurtulmuş tabii. orada bulunanlar niçin böyle yaptığını sormuşlar. nev'i şahsına münhasır bu müheykel zulüm canavarı ise, "benimle istişare yaptı, bu güzel bir davranıştır. ben de bana güvenene ihanet etmem" diyerek ne derece anlaşılmaz bir yaratık olduğunu sergilemiştir.
  • vali tayin edildikten sonra birkaç kişinin bile sokak ortasında aralarında konuşmak için beklemekten korktuğu stalinvari bir istihbarat sistemi geliştirmiş kişi. cuma hutbelerinde bile "büyümüş,kopmaya hazır başlar görüyorum" diyen, emevi devletine tehlike potansiyeli olan herkesi ya idam ettiren ya da hapse attıran, halka karşı mescitte "isyan eden siz fahişelerin çocukları" şeklinde bağırabilen, yer yer emevi sultanının dahi kendisinden korktuğuna dair rivayetler olan meşhur zalimdir. son idam ettirdiği kişi olan ünlü fıkıhçı said bin cübeyr "allah'ım benden sonra haccac'ı kimseye musallat etme" şeklinde dua ettikten sonra haccac'ın ancak onbeş gün daha yaşadığı rivayet edilir. öldükten sonra hapis cezası verdiği 200.000 kadar kişi serbest bırakılmıştır.
  • haccac bin yusuf "ey ırak halkı, şikak (ayrılık) ve nifak ehli, olgunlaşmış başlar görüyorum, koparılma zamanları gelmiştir ve ben onların koparıcısıyım (toplayıcısıyım)" cümlesinin sahibidir.
  • ne alim ne zalim, sadece aldigi emri uygulayan bir memur oldugu söylenen bir emevi valisi.
  • emevîler'in, zalimliğiyle meşhur, ırak valisi.
    7. yüzyıl sonlarına doğru görevde(!) bulunmuş olması kuvvetle muhtemeldir.
  • maveraünnehir'de türklerle çetin mücadelelere girişmiştir.
  • o meşhur konuşmasını ani bir kararla hicaz'dan kufe'ye gelerek cuma namazında minbere çıkarak yapmıştır.yüzünü örten peçeyi indererek şaşkınlık içindeki cemaate ;

-koparılmak üzere olgunlaşmış kelleler görüyorum.ey irak ahalisi!kendimi yumuşak bir incir gibi ezdirme.müminlerin emiri oklarını sadağından çekmiş ve ağaçlarının sertliğini ölçmüş ve görmüştür ki ,en sertleri benim...ve bu yüzden allaha yemin olsun ki sizi ağaçların kabuğunu soyar gibi soyar ve yoldan çıkmış develerin dövüldüğü gibi döverim ...demiştir.

bu konuşmadan sonra ırak valisi olmuş ve halkı demir elle yönetmiştir.
  • "haccâc'a kan dökmekten kolay ne var!" mevlana

(bkz: haccac-ı zalim)
    (bkz: habbab)
  • el haccac bin yusuf es-sakafi. 661-714 arası yaşamış ırak valisi.
hesabın var mı? giriş yap