şükela:  tümü | bugün
 • her yıl verdigi mezun sayısı 7 ila 10 arasında degisen, benim de mensubu oldugum bolum. oldukca kazık bir bolumdur, bolumdeki hocalar buraya omurlerini adamıs insanlardır. bu sebepledir ki, ogrencileri alabildigine sıkmaktadırlar. hacettepe universitesinde can egrisi uygulamasının olmadıgını da dusunecek olursanız, durumun ne kadar vahim oldugunu kavrayabilirsiniz. benden size tavsiye; fizigi hakikaten teorik ve pratik olarak sevmiyorsanız, bu bolume hic gelmeyin. cunku cevremdeki insanlar ve kendimden biliyorum, bu bolume kalbini vermezsen seni mezun etmiyorlar.
 • öğrencilerinin geleceğini karartan bir bölüm.bünyesinde bir çok 7+ yılında olan öğrenci bulundurur.hocaların da bu durumdan zevk alırmış gibi bir hali var.

  ayrıca alakasız olmama rağmen tanıtım filminin bir kısmında oynamışlığım var.*
 • benim 3 senedir cektigim cilenin adi.diger fizik ve fizik mühendisligi bölümlerinden daha zor olmasi ile birlikte beytepeye varmanin erenlere karismakla ayni manaya geldigi goz onune alinirsa insanin en az 30 yil daha erken olmesine sebebep olan bolum.

  2.sinifta elektromagnetik teori veren tek fizik/fizik muhendisligi bolumu.

  birde bu bolumun binasi yazin 15 derecenin ustune cikmayan kisin ise disaridan soguk olmayi basaran bir binadir.buda beytepe gibi bir daga arizona colundeki universitenin mimarisinin uygulanmasi sonucudur.

  gelecek arkadaslari bastan bilgilendirmek buyuk bir amme hizmetidir.

  ayrıca icinde (bkz: mehmet dilaver) ve (bkz: maral sünetcioglu) nu barindiran bolum

  yıllar sonra gelen ek:

  bu sene belki de tarihinin en fazla mezununu verecek.
  (bkz: evet benim dönemim çok başarılı)
  (bkz: kendi mezun olamayıp dönemiyle övünmek)
 • bölümden neredeyse mezun olacak arkadaşımın üniversite tercihi yapacakların okuması için yazdığı uyarı yazısı;

  hacettepe üniversitesi fizik mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünüpte bu yazıyı okuyan arkadaşlar, beni iyi dinleyin ;

  !! eğer kendinizi bildiniz bileli "fizikçi" (mühendis değil fizikçi) olmayı, akademisyen, bilim adamı olmayı hayal ettiyseniz bu bölümü bir kez daha düşündükten sonra tercih edin,

  yok eğer sadece üniversiteye kapak atayım yada adım mühendis olsun diyorsanız durun. sakin. hacettepe üniversitesi fizik mühendisliği bölümünü

  tercih etmeyin.

  tercih ederseniz ne mi olur?

  1)hacettepe üniversitesi fizik bölümünde bulunan, profesöründen, araştırma görevlisine tüm çalışanlar, fizik denen engin bilim içerisinde kaybolduklarından, herhangi bir hoca ile insani iletişim kurmanız, soru sormanız veya yardım almanız imkansızdır, diyelim ki kurdunuz, sürekli zorlanmakta olan beyinlerinin yorgunluğu nedeniyle yapacakları dengesiz davranışlar çok şeyinize mal olabilir .

  2) bölümde bulunan hoca ve türevlerinin anlayışsız ve sevgisiz davranışlarının aynı fizik biliminde olduğu gibi mutlak doğru yada mutlak yalnış felsefesine dayalı olduğunu ve insani duygu ve düşüncelerin size sürekli uzak olacağını ve robot gibi bir gençlik dönemi geçireceğinizi biliniz.

  3) sürekli ama sürekli ders çalışmak ve engin fizik biliminin teoremlerini ezberlemek, öğrenmek zorunda kalacağınızdan her insanın en güzel ve enerjik yaş dönemi olan 18 - 25 yaş aralığını, hacettepe gibi cıvıl cıvıl ve sosyal aktivitelerin yoğun olduğu bir kampüs üniversitesinde asosyal olarak geçirmek zorunda kalacağınızı, yanınızda sürekli laboratuvar yada ders konuşan üstü başı pespaye, ayni insanların olacağını ve diğer bölümlerdeki insanların şen şakrak kahkahalarla bahar şenliklerine, spor karşılaşmalarına, pikniklere, tiyatrolara, danslara, müzik çalışmalarına gittiği dönemlerde sizin rapor yazmakla, formul ezberlemekle uğraşacağınızı unutmayın.

  4) herhangi bir proje yada fikirle bir hocanızın yanına gittiğinizde mutemadiyen aşagılanacağınızı, "sen bunu yapamazsın" , "beceremezsin" diyen hocalarınızın, aslında hayatta ki en önemli başarılarının sürekli benzer makaleler yazmak olduğunu, dünya çapında hiçbir başarı gösterememiş, amerikalı bilim insanlarının 80'li yıllarda yaptıkları işlere atıflar yapan, geri kalmış ve çağa yetişebilme şansı olmayan teknikler, cihazlar ve kafa yapıları ile fizik bilimini takip ettiklerini görüp, size de neden yapamayacağınızı anlatabilecek cesarete ve öz güvene sahip olmadıklarını anlayıp, aynen 2. maddedeki gibi asosyal bireyler olduklarına şahit olacağınızı unutmayın.

  5) diğer tüm bölümler birbiri ve diğer üniversiteler ile koordinasyon halinde iken hacettepe üniversitesi fizik mühendisliği bölümü içerisindeki neredeyse tüm hocaların birbirleriyle ve diğer bölümlerle kavgalı olduklarını yada olacaklarını ve size erasmus, staj, yaz okulu v.b. programlar hakkında neredeyse hiç yardımcı olamayacaklarını unutmayın.

  6) sürekli değişen ve değişecek olan eğitim programlarının (1.8 in altında kalmak, yaz okulu yönetmeliği, not ortalaması yönetmeliği v.b.) tamamen üniversitenin başka yararları doğrultusunda şekillendirileceğini ve sizin bu durumdan her seferinde zarar göreceğinizi, gidip paylaşabileceğiniz yada şikayet edebileceğiniz bir merci de bulamayacağınızı unutmayın.

  7) anlaşılması zor olan bazı hocaların, bir yılda ortalama 60 kişi alan hacettepe üniversitesi fizik mühendisliği bölümünde insanları aynı dersten bıraka bıraka sınıfları 150 -160 kişilik hale getireceğini, öğrencilerin yönetmelik haklarını kullanıp ankara dışındaki üniversitelerden aynı dersi almak zorunda kalacağını , öğrencilerin kendi aralarında para birleştirerek kiralık otobüslerle başka şehirlere taşınıp dersi başka bir şehirdeki üniversiteden yüksek notlarla geçeceğini, bunun diğer üniversiteler tarafından rezalet olarak değerlendirileceğini ve hocanın kendini bu durumdan zerre suçlu hissetmeyeceğini , ancak bu kadar duyarsız olunabileceğini size öğreteceğini unutmayın.

  8) tüm bunlara rağmen 4 yılda mezun olduktan sonra,aynı bölümde yüksek lisans yapmaya karar verip, okulunuzun imkanları yetmediği için, daha iyi imkanları olan bir üniversite ile proje geliştirmek istediğinizde, "sen bu okulun öğrencisisin , başka okulla çalışamassın" cevabını alıp, hedefleriniz yüzünden yüksek lisansınızı yarıda bırakmak zorunda kalacağınızı unutmayın.

  9) başarılı yada başarısız bir üniversite öğrencisi olmanıza bakılmaksızın, asosyalliğe itileceğiniz, teknoloji ve ar-ge konularında uçup gitmiş, bize onlarca sene fark atmış gelişmiş ülkeler seviyesinde bir eğitim alamadığınız ama hala ısrarla piyasaya açılmanıza engel olacak şekilde geri kalmış zihniyetlerin, vizyonsuz asosyal hocaların sizi yetersiz gördüğü, gelişmiş ülkelerin artık temel fizik saydığı konuları en ince detayına kadar öğrenmek zorunda bıraktığı, piyasaya çıktığınızda "bunları neden öğrendik ki zaten herşeyi yurtdışından alıp türkiyede monte ediyomuşuz yahu" diyip kaybolan zamanınıza ve insana en çok lazım olan şey olan "insani ilişkileriniz"i yitirmiş asosyal bireyler olduğunza yanacağınızı, hocalarınızın, asosyalliklerini ancak 40 yaşından sonra farkedip, "sakin pölümden çimseyle evlenmeyun da" diyerek bu asosyalliklerini açık edip acısını sizden çıkaracaklarını unutmayın.

  10) mezun olduktan sonra, siz kütüphanede ders çalışıp sınavlara girerken , sürekli aşağılandığınız laboratuvarlara çalışırken, erkek arkadaşıyla bisiklete binen, kız arkadaşıyla tatile giden, üniversite hayatını sosyal ve kültürel açıdan geliştirmiş, hacettepe üniversitesi fizik mühendisliği hocaları tarafından beğenilmeyen ve basit görülen işletme, iktisat, jeoloji, aktüerya, spor bilimleri gibi bölümlerden mezun olmuş, profesörlerinden, doçentlerinden, kısacası 'hoca'larından vizyon kazanmış, sizin gibi asosyalleşmemiş tanıdıklarınızın, (bakın arkadaşlarınızın demiyorum çünkü onlarla arkadaş olacak ortamı bulamayacaksınız) kurdukları bağlantılar ve vizyonları ile nerelerde ne maaşlar ile işe girdiklerini gördüğünüzde o geçen yıllara ve yaşlara, gençliğinize nasıl yanarak bakacağınızı unutmayın.

  işte arkadaşlar, çevrenizde "fizik mühendisliği zor bölüm" diyenler olduğunda, "yahu bu zorluk nasıl oluyor acaba?" diye düşünüyorsanız ve hacettepe üniversitesi fizik mühedisliği bölümünü tercih etmeyi düşünüyorsanız bu büyük hata'yı yapmamanız için size 10 kısa neden .

  (anlatılan olaylar ve kişiler tamamen gerçektir)
 • bu bölümde ilk ders kaydımı (filiz ercan idi danışmanım hey gidi) yaptığım günde manyetik sınavının sonuçlarının olduğu panoyu görmüştüm.bir kaç tane b2 ondan biraz fazla c1 ve c2 vardı.gerisi ise f3 ve f2 den oluşuyodu listenin. nasıl bir yere geldiğimi o zaman anlamıştım fakat yıllarca kastım yine de.

  son derece zor bir bölümdür. labaratuvarlarında çok şey öğrenirsiniz. daha ilk senenizde fizik labaratuvarı-2 dersini alırken bile osiloskobun her tarafını öğrenmiş hale gelirsiniz mesela.ileriki senelerde ise iş çok daha zorlaşır labaratuvarlara rapor yetiştireceğim derken sınavlara çalışamazsınız. zaten sınıfları tak tak geçemeyeceğiniz için ders çakışması sorunu yaşarsınız. girmediğiniz dersi geçmek imkansıza yakındır üstelik. oda/ev arkadaşınız son gün çalışarak nice dersler verir siz haftalar öncesi çalışmaya başlarsınız. bahar şenlikleri zehir olur. millet beytepe'nin cıvıl cıvıl renkliliğini yaşarken siz sayıca az ama kredisi arş-ı alaaya değen derslerinizi geçmeye çalışırsınız. sözün özü bu bölümün istediği efor inanılmazdır. kimseye tavsiye edilebilecek bir yer değildir.

  (bkz: ben yandım başkası yanmasın)

  edit: bu bölüm 2002'de (girdiğim sene) 30k sıralamadaki adamları alırken 2014 te 188k sıralamadaki adamları almaktadır. bölüm hakkında bir fikir verir sanıyorum.
 • bu bölüm hakkında birkaç cümle yazacağım.kafanızda bazı şeyler canlanır umarım.
  sene 2004.elektronik laboratuvarı dersi finali.
  yer:elektronik lab.

  finalde istenen deney düzeneğini kurdunuz.size verilen verilerle aldığınız sonuçlar doğru.elektronik devrede her şey tamam.
  hoca gelip size çaktırmadan(ama ben çakmıştım) küçük bir el hareketiyle topraklama kablosunu yerinden oynatır veeee tataaam devre çalışmaz.hoca,hani devren çalışmıyor der.ben bağırarak çağırarak "hocam topraklama kablosunu yerinden çıkardınız ondan çalışmıyor devre."derim.sesini çıkarmadan götün götün geri gider.ve dersten geçilir.

  tanım:senin dersten kalman için ne gerekiyorsa yapan hocaların da barındığı bölümdür.allaha yakın bu bölümden uzak olunuz değerli gençler.
  not:quantanın yazdığı hususlara imzamı da atarım.
 • aynı anda açıktan işletme okuyordum, fizik daha hızlı bitti.
 • hakkında yazılanları az önce okudum. the shining'i seyrederken ne hissettiysem aynısını hissettim, tüyler diken diken...

  okuduklarımdan edindiğim önyargıyla: allah'tan bu bölümü okuyanlara yardım tercih edeceklere de akıl diliyorum.

  tanım: bilidiğin psikolojik gerilim filmi tadında üniversite bölümü.
 • en yakin 3 arkadasimin 9 senede bitirdigi bolumdur ..