şükela:  tümü | bugün
 • ankarada ulus civarlarinda bir semt. ayni adla bir de unlu cami vardir burada. genelde cenaze namazi icin gittigimden olsa gerek aklimda guzel bir yer olarak durmaz.
 • ankara’nin pek bir dindar semti. sehrin en eski camilerinden birini cografyasinda barindirir, cami gercekten 17.-18. yuzyilin karekteristik ozelliklerini tasir. arka duvarina bitisik olarak, hala restorasyon calismasi devam eden, roma donemine ait augustus tapinagi bulunur. bu arada, cami civarindaki cubbeli-sarikli organizmalar gerek bakislari, gerekse salyalar saca saca sarfettikleri kufurlerle can sikabilir. dikkat edilmelidir.
 • raci bademli tarafından restore edilen ve bir meydana dönüşen, eskiden mezarlık olan bölge. bahçesindeki güvercinler olsun, oradan geçerken uğrayanlar olsun hiç de salyalı bir manzara arz etmez. yakınında kesikbaş ve karyağdı hatun türbeleri vardır. yine pek yakınındaki ahi şerafettin camii tahtalı tavanıyla görülmeye değerdir.

  hacı bayram veli ahilik teşkilatının kurucularından olmasa da, beylikler döneminde, ankara'da kendi bağımsız cumhuriyetvari yönetimlerini kuracak kadar kudretli olan bu teşkilat düşüşe yüz tuttuğunda popülerlik kazandıran bir kimsedir.
 • ankara'nın altındağ ilçesine bağlı bir mahalledir
 • buradaki esnaf, polise yakın zamanda bir çok alakasız insanların gelip kara çarşaf almak istediklerini bildirmişlerdir.
 • ana mihrab kisminda yesil renkli led aydinlatma kullanilan cami.
 • yenilerde restore edilen, ulus'a gidilince ziyaret edilmesi gereken camidir. restore edilmiş halini geçenlerde gördüm, bu işten pek anlamam ama gözüme hoş geldi. eski karmaşık halinden kurtulmuş ve daha düzenli hale gelmiş.etrafındaki dökük evlerin çoğu yıkılmış ve eski olanlar restore edilmiş. ayrıca augustus tapınağı ortaya çıkmış ve daha bir görülebilir hale gelmiş. başarılı bir çalışma olarak gözüktü gözüme. melih gökçeğin ulus projesi böyle devam edecekse sonuna kadar destekliyorum.
 • bir ankaralı olarak melih gökçek'in yaptıklarından memnun olmak şöyle dursun her fırsatta ve her ortamda eleştirmişimdir ama gelin görün ki hacı bayram veli camii restorasyon çalışmalarından sonra gezilip görülmesi gereken bir yer haline dönüşmüş. ankara'da ilk yerleşim yeri olan ulus ve civarı bu gibi restorasyonlarla daha yaşanabilir bir hale getiriliyor. emeği geçenlere sonsuz teşekkürler. yalnız şu da var melih gökçek sırf bu doğrusu yüzünden onlarca yanlışını saklayacak ve halkın gözünde mükemmel kalmaya devam edecek.
 • yeni düzenlemeyle ayakkabılıklarda kilit vs. yok. hırsıza anahtar teslim etmek gibi bi'şey bu.
 • camiye ve bölgeye adını veren kişi için (bkz: hacı bayramı veli)
  cami için (bkz: hacı bayram camisi)

  son 2 yıldır hamamönünün geçirdiği değişime benzer bir restorasyon operasyonuna girmiş bölge. 1986'da odtü'lü hocaların yaptığı proje ile çehresi değişmiş, etrafındaki eski evler yıkılarak önüne geniş bir meydan açılmış, yanına ve altına da dükkan binaları yapılmıştı. bir meydan açılması iyiydi belki de ama bu operasyon kişisel fikrimce, tipik odtülü hocalardan beklendiği şekilde ruhsuz, fazla modernist, bulunduğu bölgenin tarihi dokusuna hiç uymayan, fazlaca sevimsiz tasarlanmış bir projeydi. özellikle meydan yanına yapılan dükkan binaları ziyadesiyle kötü, basık, karanlık ve etrafındaki atmosferle zerre uyum göstermiyordu (hala da göstermiyor).

  şimdi melih gökçek kişisi bu dükkanları ve raci bademli ekibinin yaptığı projeye ait çoğu şeyi yıkacak. yeni proje nasıl olur henüz bir şey göremedik. gene de etrafın şimdiye kadarki düzenlemesi, biraz da hamamönün başarısından dolayı ona benzemesi, özellikle de augustus tapınağı'nın etrafının açılmasıyla heybetinin ortaya çıkması vs gayet iyi olmuş denilecek işler. şu anda kale'ye doğru inen vadi tarafında oldukça kapsamlı bir yıkımdan sonra, oraya da eski ankara evi kopyaları inşa ederek, biraz yalandan da olsa bir tarihi atmosferli kent merkezi yaratmaya çalışıyorlar. vadinin karşısındaki bentderesi genelevinin yıkılması da bu sürecin bir parçası olmuş. kale yamacındaki ankara roma tiyatrosunun yanındaki binalar da yıkıldığına göre, hacıbayram'dan kaleye süreklilik arz eden bir restorasyon işine girişilmiş gözüküyor. hiç de fena değil aslında. yakında ulus çevresinde de nurtopu gibi mutenalaştırılmış bir tarihi kent merkezimiz olacakmış gibi gözüküyor.

  http://www.ankara.bel.tr/…calismalari/#.uzsmllvm-u8