şükela:  tümü | bugün
 • nam-ı diğer sorgunlu hacı ilyas. 1973 yılında lütfi ömer akad usta'nın biz türk sineması hayranlarına hediye ettiği gelin filmindeki ana karakterlerden biri. rahmetli ali şen'in hayat verdiği bir adam. hülya koçyiğit'in kayınpederi rolünde. yozgat'ın sorgun kazasından istanbul'a göçen yaşlı bir adam hacı ilyas. iki oğlu var iki de gelini. bir de karısı vardır hacı ilyas'ın. ona da aliye rona hayat katar. taşradan gelip istanbul'da bakkal açıp yükselmenin somut tipidir. bütün parasını, varını yoğunu bakkala gömer.

  dürüsttür eyvallah ama özellikle hırsı ve mala düşkünlüğü onu yabancılaştırır. gelin'in* filmin bir yerinde kendisine söyledikleri anlamlıdır.

  --- spoiler ---
  torunu hastalansa da ona ilaç almak yerine dükkana mal alan, akabinde bayram için kurbanlık koç alan hacı ilyas, bu yüzden gelin ile karşı karşıya gelir. gelin nihayetinde dükkanı yakar. yakmadan önce eline bir kangal sucuk alır ve yere atar. hacı ilyas'ın gözü sucukta kalır. gelin sucuğu göstererek sözünü söyler:

  etini koparsalar bu kadar acımaz.
  --- spoiler ---

  sözün özeti, sorgunlu hacı ilyas, olağanüstü gerçekçi bir karakter olarak türk sinemasındaki yerini almıştır. ben de bu satırlar vesilesiyle lütfi ömer akad'a ve ali şen'e şükranlarımı sunarım.
 • ömer lütfi akad'ın anadolu üçlemesindeki gelin filminin en canlı, en gerçek karakteridir hacı ilyas. o denli ki, insanın boğazını sıkası gelir izlerken.
  filmde hacı ilyas *; torununun *ölümüne neden olmaktadır, insanın sinirlerini bozmaktadır.oğlu veli'yi * , karısı meryem'i * öldürmesi konusunda fitledikçe fitlemektedir.
 • filmdeki tabirle ismi dağları düz eden anadolu esnafı.
  itibarı o kadar fazladır ki gazozcusu,toptancısı senet bile almadan malları veresiye verir. yozgat sorgun dan kopup gelmiş istanbul da gecekondu bakkalından ufak bir süper markete ordan da beyaz eşya dükkanı sahipliğine kadar yükselmiştir.
  film 70 lerde çekilmiş ama hacı ilyas günümüzün anadolu kaplanı iş adamına örnektir. mütedeyyin , iş bilir çalışkan tüccar kafalı.
  filmin 2 bölümü çekilse çocukları holding patronu torunları da şımarık playboylar olarak karakterize edilebilirdi.
 • aynı zamanda kilis merkeze bağlı bir köy.
 • yozgat'ın namlı çarşı esnaflarındandır. istanbul'u yurt tutmuştur. bacakları ağrıdığı için eczacıdan ilaç alacak kadar bilime saygısı vardır. aile içerisinde kendisine ''ağababa'' denir.