şükela:  tümü | bugün
  • theodore zeldin'in the hidden pleasures of life adlı eserinde bahsi geçen açık görüşlü zat. hayattaki tüm renkleri görmeye çalışıp, hepsinden bir şeyler tatmaya çalışmış.

    "kimseye kin tutmadı hacı seyyah, yalnızca şunu sordu kendi kendine; “insanoğlu birbirinden nasıl bu kadar farklı olabiliyordu? nasıl bu derece alçak olabiliyordu insan veya tam aksine bu kadar asil?”
    tatmin olmaz merakı, gittiği her şehrin müzelerine sürüklemekle kalmadı hacı seyyah’ı; okullarına, kütüphanelerine, kiliselerine, fabrikalarına, botanik bahçelerine, hayvanat bahçelerine, hapishanelerine, tiyatrolarına da gitti. kim olduğu sorulduğunda, “tanrının yarattıklarından biri ve bu şehre gelmiş bir yabancı” diye yanıtlıyordu. “sıradan bir insan” olmaktan, her sıradan insanın ne kadar sıra dışı olduğunu keşfetmekten zevk alıyordu.
    “eğer bir kral olsaydım, şimdi gördüğüm gibi göremezdim hiçbir şeyi, çünkü krallar bulunamaz yoksullar meclisinde. kralın amacı varlığını kabul ettirmektir insanlara, yoksulun amacı ise oldukları gibi görmektir onları. korkusuzca dolaşır yoksullar sokaklarda. kimse onları fark etmez, ama onlar görür her şeyi ve herkesi.”" .