şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şimdiye kadar nasıl başlık açılmamış anlamıyorum, gerçi alevilerin en büyük sorunudur bu: birlik olabilmek ve kendi değerlerine sahip çıkmak.

  her neyse, gelelim konuya.

  dün yıllar sonra ilk kez hacıbektaş'a uğradım. eskiden ozanlar yolu'nda yüzlerce aleviler olurken, artık buralardan suriyeliler geçer olmuş.

  eskiden deliklitaş'tan geçebilmek için dakikalarca sıra bekleyen aleviler, artık buralara gelmez olmuş. neden? çünkü artık suriyelilerin çocukları burada cirit atıyor. aleviler için çok değerli olan deliklitaş'ı adeta oyuncak olarak kullanıyorlar adeta.

  hani çilehane dedikleri yer harbiden çileli bir yer olmuş. çilehane'deki o çardaklar artık suriyelilerin evi olmuş. yatak, yorgan, su dolu bidonlar, bütün ev eşyalar hepsi o çardaklarda, piknik alanlarında ve alayı suriyelilerin elinde.

  yanlış anlamayın, suriyelilere karşı bir garezim yok, ama alevilerin bu kutsal topraklarını adeta yabancı kişilere peşkeş çekilmesi ve alevilerin bu konu hakkında sessiz kalması beni derinden üzdü ve üzüyor.

  esnaf da kan ağlıyor tabi. park yerleriyle uğraşan zabıta da o kadar bıkmış ki, küfür falan edecek duruma gelmişti. suriyeliler peşini bırakmıyor, çantasındaki paraları istiyordu. esnaf vali'den şikâyetçi ve suriyelilerin oradan gönderilmesini talep ediyor, ama kimse bizi dinlemiyor dedi.

  yazık vallahi, yazık.

  ey aleviyim diye gecinenenler, neredesiniz?