şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hayvaları çaresizlik ve ilgisizlikten koruma derneği 'nin kısaltması..

  sosyal alanda yoğun projelerle bu yola çıkan kurucu ve başkan için;
  (bkz: ömür gedik)

  yamulmuyorsam da 18 mayıs 'ta albümü çıkıyor bu derneğin. tüm gelir de hayvan barınaklarının iyileştirilmesine harcanacak deniyor.. el mahkum bir tane de biz alıcaz artık..
 • http://www.haciko.org/ adresinde konuşlanmıştır..
 • hepsiburada.com ve goody köpek mamaları ile birlikte ormanlara salınan sahipsiz hayvanlara yardım kapmanyası düzenleyen dernek. tebrikler.

  http://www.hepsiburada.com/…2&mid=haciko_02_03_2012
 • şehir şehir hayvan barınaklarının adres ve telefonlarını da barındıran bir siteleri var.
  yardıma muhtaç bir kediyi evinize alabilir ya da sakat bir köpeğin başını okşayabilirsiniz.
 • son dönemde mükemmel proje yaparak; petibongo.com isimli site ile evlilik yapmış ve site üzerinden satılan her üründen, her zaman gelir elde edecek olan hayvanseverler topluluğudur. ayrıca, gezi olayları sırasında günlerce uyumadan ve sabırla her saat tüm arayanlara yardımcı olmaya çalışmış gönüllülerden oluşan dernek.
 • anlaşmalı olduğu bir çok restauranttan atık yemekleri toplayarak, başta bolluca olmak üzere ormandaki hayvanlara götüren dernek. sitesi www.haciko.org.tr dir.
 • (bkz: hachiko)
 • ilk entry i 'de ben yazmışım.. o yüzden ayrı bi hoşluma gitti bu dernek.
  ne zaman orman beslemesine çıksam rastladığım bir dernek. bolluca ormanlarında haftanın en az 2 günü rastlıyorum kendilerine.
  helal...
 • 1924 yılında tokyo üniversitesi'nde görev yapan japon profesör dr. hidesabura ueno, küçük bir köpek yavrusu edinir ve adını haçiko koyar.
  safkan akita cinsi beyaz bir erkek olan haçiko, her sabah üniversiteye gitmek için evden metroya yürüyen sahibine eşlik eder. metronun dış kapısına kadar getirdiği sahibini uğurladıktan sonra da eve döner. bir yıl boyunca, haçiko "her sabah" sahibini metroya kadar götürür, her akşam iş çıkışında da metronun önünde karşılar. hiç saatini şaşırmaz.
  ama bir akşam (mayıs 1925) metrodan çıkmaz profesör. haçiko gözlerini ayırmaz metro kapısından ve gece boyunca onu bekler. bir sonraki akşam yine gelmez profesör. üçüncü akşam metrodan yine çıkmaz, çünkü üniversitede kalp krizi geçirip ölmüştür profesör.
  bu olaydan sonra profesörün eşi başka şehire taşınır, haçiko'yu şehirdeki akrabalara bırakır. fakat haçiko her akşam sahibim metrodan çıkar diye inatla kaçar ve kapının önünde bekler. haftalar, aylar, yıllar boyunca her akşam tokyo metrosunun shibuya istasyonu'nun kapısına gider...

  ısrarla sahibini bekleyen bu köpeğin hikayesi 1932 yılında tüm medyanın dikkatini çeker ve tüm ülke haçiko'dan haberdar olur. yaşarken bir efsane olur haçiko ve gerçek dostluk ile sadakatın sembolü haline gelir.
  1934 yılında (haçiko daha yaşarken), heykeli kocaman seremoniyle her zaman beklediği yere dikilir.
  işin trajik tarafı, haçiko'nun da orada olup, hala sahibini beklemesidir..üstteki fotoğraf bekleme esnasında çekilmiş. "bir bakış bin söze bedeldir" dercesine, konuşmadan ifade etmiş duygularını o hüzün dolu bakışlarıyla...
  tam 9 yıl boyunca sahibinin gelmesini bekleyen haçiko, 11 yaşındayken (1935 yılında) metronun kapısında ölür ve ölüm haberi tüm tv kanallarında ülkeye yayılır. binlerce insan istasyona akın eder.
  her yıl haçiko'nun ölüm yıldönümü olan 8 mart'da da bir çok hayvansever heykelin önünde buluşurlar.
  haçiko'nun mumyalanmış naaşı ise tokyo'da bulunan ulusal bilim müzesi'nde sergilenmektedir.
  haçiko'nun hikayesi tüm dünyaya yayıldı ve yaklaşık 80 yıl önce yaşanmış bu köpek hikayesinin hollywood versiyonu çekildi. filmde haçiko'nun sahibini (profesör hidesabura ueno) richard gere canlandırdı. (mutlaka izlemenizi öneririm. itiraf etmeliyim ki, en az beş kez izleyip, beş seferinde salya sümük ağladım).
  ayrıca ülkemizde de hayvanseverler tarafından kurulmuş haçiko isminde bir dernek bulunmaktadır. http://www.haciko.org.tr/
  herkesin arzuladığı karşılıksız sevgi ve sadakatın ne olduğunu öğrendiğimiz bu köpeğin hikayesi insanı duygulandırıyor doğal olarak. haçi'ye hayvan diyeceksek, çoğu insana ne demeli bilmiyorum...!
  şu vefanın yarısı insanlarda olsaydı, dünya hiç şüphesiz daha yaşanır bir yer olurdu...

  http://blog.radikal.com.tr/…ders-veren-oykusu-51865