şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: project euler)

project euler'deki gibi fakat matematige dayali degil, programlamanin alt dallarina ozel sorulara sahip olan guzel bir site. bir benzeri de hackerearth, adresi;

https://www.hackerrank.com/
  • genel algoritma, veri yapıları, güvenlik ve bazı programlama dillerine(c++, ruby, python) ait özel soruları barındıran web sitesidir. özellikle algoritma soruları neredeyse tüm diller ile çözülebilir, buna imkan vermektedir yeter ki çözebil. site altyapı olarak (bkz: project euler)'den çok daha üstündür. sorular da project euler gibi ağır matematiksel değil de programlama dillerinin özel noktalarını kullanmaya yöneliktir. puanlar, zorluk derecesine göre değişmektedir. algoritma çözme kabiliyetini geliştirmek isteyen coder'lar için değerli bir sitedir.
  • project euler'dan sonra çok hoşuma giden site. ayrıca palantir gibi şirketler bu site üzerinden interview yapıyor. ancak auto complete'i henüz açmış değilim; var mı bilmiyorum da.
    edit: ağzımı sikeyim, bay areadaki şirketler buradan interview yapabiliyor. diğer daha güzel sorulara sahip bir site ise (bkz: leetcode)
  • can sıkıntısında sabaha kadar çözecek problemler veren güzel site.
  • özellikle çeşitli kodlama dilllerinde hazırlanmış her seviyeye göre sorular mevcut. buradaki soruları çözmenize göre gameficationdan istifade size bir hackerrank puanı verir ve bu puan işi bilen yazılımcılar için önemli bir referanstır.

kodlama meraklılarına önerilir. easy seviyesindeki birçok sorunun cevabını google üzerinden bulunabilir olmasına rağmen, sorular zaman zaman değiştirilir ya da ara sorular eklenir. bu nedenle kopyala yapıştır müritleri arada apışıp kalabilir.

ben de denedim oradan biliyorum.
  • neredeyse bir sene once ilk entry'yi girip sonra hic bakmadigim bir siteydi bu, o donem project euler'e heves edip bir 30 soru cozdukten sonra bunu bulmustum. ilgisizligimden duydugum pismanliktan yaziyorum su an.

ayrica hani "programlamaya henuz basladim, fakat ne yapacagimi bilmiyorum" diyenler varsa, direk buraya girip algorithm ve data structure domain'ine abanirsa kendini gelistirmek adina dair guzel bir yol cizmis olur.
  • şimdi biraz daha tutorial + practice yapmak isteyenlere de yönelmiş. daha kolay içerikler ekleyip, hackos dedikleri puanlama sistemini koymuşlar. birkaç sene önce matematik olimpiyatı soruları tadında algoritma soruları vardı diye hatırlıyorum. öyle her babayiğit gelip 3-5 soru çözüp geçiyim diyemiyordu. bana da ağır geldiğinden bırakmıştım. şimdi ise sanat için sanat yerine toplum için sanat yapar bir site haline gelmişler. güzel olmuş. bilen bilmeyen herkese önerilebilir.
  • bi 10 yıl önce keşfetseydim çok güzel olurmuş dediğim site.
    tecrübe açısından 5-6 yılım çöp oldu, assembly kodunu c++ a çevirdiğim ya da fonksiyon içi doldurduğum saçma sapan projelerle. akşama kadar o kadar yoruluyordum ki ne öğrensem, nereden başlasam bilmiyordum. hiç de girişmiyordum zaten. burası olsaydı minik minik başlardım, zehir gibi olurdum. artık yavaş yavaş yazılımı bırakma yaşına yaklaştım, her gün girip ordaki ufak tefek kodları yazasım var.
  • yukarıda da belirtildiği gibi programlama öğrenmek, kendinizi geliştirmek, alıştırma yapmak ve hatta iş başvurusunda bulunmak için kullanılabileceği gibi, zaman zaman düzenledikleri yarışmalarla çeşitli ödüller de kazandıran sitedir. ödüllerin çoğu t-shirt, sweatshirt tarzı ufak tefek şeylerdir; ancak iyi bir şirin olursanız (ya da mail listelerine üye olursanız) "hadi bakalım 2 saat içinde 5 challenge'ı en güzel çözene bizden $800" gibi, ve hatta "üniversiteni en iyi şekilde temsil et, $2000'ı kap" gibi yarışmaları da görebilirsiniz.
  • hintlilerin cirit attığı ortam. week of code etkinliğinde ülkelere göre katılımcı sayısına bakıldığında (şimdilik) türkiye'den 39, abd'den 800, hindistan'dan ise 2500 küsür kişi var. bilmem kaç milyar milyon nüfuslu bir ülke olsa dahi müthiş bir sayı. lakin bu durum türkiye'deki iyi yazılımcılar için avantaj bence. burada rekabet ortamı yok nasıl olsa. hindistan'da adamlar 5-10 dolara yazılım kursu veriyor, türkiye'de dandik web site tasarımı dahi 1000 liradan başlıyor.