şükela:  tümü | bugün
 • avrupalilarin turkleri topraklarindan kovmak icin baslattiklari ve hala devam ettirdikleri bitmek bilmeyen seferler...

  bir hacli seferi daha bugun bertaraf edildi :)
 • esas sebebi haclilarin kudus'u alma ihtirasi olan ve selcuklu hukumdarlarinin adlarinin baslarina kahramanlik unvanlari edinmelerine olanak taniyan seferlerdir
 • avrupalilarin turklere kar$i degil, muslumanlara kar$i duzenledigi seferlerin tamamina verilen isim.
 • haçlı seferleri asırlardır devam etmektedir. asla bitmemiştir. leedsli şerefsizlerin yaptıkları da birer haçlı seferidir.
 • avrupalıların yıllar sonra özür diledikleri ve yükünden kurtulmaya çalıştıkları fakat turklerin hala herhangi bir olayda varlığını iddia ettikleri savaş.
 • 7 tanedir ..çoğu anadolu üzerinden olmuştur.bir tanesinde anadoluya 600 000 kişilik bir ordu ile giren haçlı ordusu kuduse 50 bin kişi ile varmıştır. turkler mantıklı bi şekilde meydan savaşı yapmayıp vur kaç taktiği ile savaşmıştır. sadece bir tanesinde başarılı olmuşlardır onda ise akıllı davranarak anadoludan değil italya üzerinden gemilerle kuduse gitmişlerdir..kısa süreli bir kaç krallık kurmuşlardır .kudüsu aldıklarında bütün şehri kılıçtan geçirmişlerdir ne kadar doğru bilemem ama inanırım..
 • sadece bir tanesinde ba$arili olduklari tam anlamiyla dogru degildir . ilk uc sefer sonucunda da kilicarslan ve dani$ment gazi'nin kismi ba$arilarina ragmen o siralar guney anadolu'nun en guclu ve geli$mi$ kenti olan antakya ve ardindan da urfa (edessa) alinmi$tir . uzun sure bu iki $ehir diger seferler ve saldirilar icin basamak konumunu ustleneceklerdir . bunlarin alinmasinda, sonradan onlara verilecegi vaadiyle kandirilan bizans imparatorlugu'nun da yardimlarinin payi buyuktur .
 • ulkemizde okutulan pek cok tarih kitabinda anlatildiginin aksine, bu sava$larda turk kavimleri de devletleri her$eyi halletmi$, hacli tehlikesini ortadan kaldirmi$ degillerdir . turklerin ba$arida cok buyuk bir paya sahip olmalarina ragmen, kurtler ve fatimiler de azimsanmayacak ba$arilara imza atmi$lardir .
 • butun bu seferler boyunca batililarin yaptiklari katliamlar, yagmalar, yikmalar sonucunda bunlara kar$i sava$mi$ olanlar (ozellikle araplar) uzerinde batililara kar$i asirlarca silinmeyecek bir husumet dogmu$tur ve bu yuzden osmanli'da da gorulecek olan, her zaman batililardan uzak durma politikasi azalsa da her an hissedilmi$tir . bunun tersine bu seferler boyunca araplardan vs'den ogrendikleriyle bir cok geri kalmi$ligini kapatan, cevirilen eserlerle kendi ronesansinin temellerini atan batililar da voliyi vurmu$lardir .
hesabın var mı? giriş yap