şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gördükçe hala şaşırdığım tiplerdir bunlar. daha geçenlerde bir tanesiyle karşılaştım dibim düştü tabiri caiz ise. adam lise mezunu, zamanında bir devlet kurumunda işe girmiş, emekliliği yaklaşmış. tipine, yaptığı işe, kılık kıyafetine, konuşmasına falan bakınca asgari ücretle çalışıyor sanırsınız ama adam 4 bin beş yüz (4.500) lira maaş alıyormuş. ikramiyesi, primleri, harcırahları falan hariç.

  lan dedim nasıl? ben iki üniversiteye gittim (birinden atıldım sorun yok!) yıllarca okudum senin yarın kadar maaş alamıyorum amnakoyim sen nasıl ayda 5-6 bin lira kazanıyorsun. işi bilecen işe gitmicen dedi. sanırım tek bildiği laf da buydu. kimseyi, kimsenin yaptığı işi küçümsemek niyetinde değilim, herkesin alın teri helal olsun ama yine de bir lise mezununun, benden daha az çalışarak benim iki katımdan fazla para kazanıyor olması içimi acıttı. nerde yanlış yaptık olm biz?
 • incelenirken nereden mezun olduklarina degil, hangi firmada/kurumda hangi isi hangi basari seviyesi ile gerceklestirdiklerine bakilmasi gereken insanlardir.

  her üniversite mezununu adam oldu bir halta yarayacak zannetmenin yanlis olmasi gibi, her lise mezununa da "sen ancak asgari ücretle calismayi hak edersin" yaklasiminda bulunmak, en kibar tabiri ile kendini begenmisliktir.

  (bkz: tahsil cehaleti alır eşeklik baki kalır)

  edit: tabi ki haddinden fazla maas alan adamlar da var, yok degil. genelde bu adamlarin durumunu tanimlamak icin anahtar kelimeler: tanidik, torpil, hemseri, parti...* ama nice yüksek maasli lise mezunlari ve hatta onu gectim ilkokul, ortaokul mezunlari var iyi kazanan, velhasil adamin elinde öyle bir meslegi var ki sonuna kadar hak ediyor aldigi parayi.
 • bir "takım" futbolcular. örnek bulmak için süper lig'de takımımın durumuna bakıyorum hemen yüreğim burkuluyor.

  kimi de lionel messi gibi, cristiano ronaldo gibi her kuruşunu hakediyor.
 • almaları gerekenden daha az maaş alan insanlarla kıyaslanınca oranları çok düşüktür.
 • 2 saat sahneye çıkmak için binlerce lira para alan veya top peşinde koşturmak için milyonlarca dolar alan birçok insana göre oldukça düşük rakamlarla geçinmeye çalışan insanlardır bunlar. kaldı ki 5-6 bin lira büyük bir şehirde insanca yaşayabilmek için minimum gerekli olan rakamdır aslında, ama biz hep düşük ücretlere alışık olduğumuz için fazla gibi geliyor maalesef.
 • aldığı maaşı hak eden insanlardır. sonuçta bu bok dağından en çok payı en x domuzlar yer.