şükela:  tümü | bugün
 • herhangi bir konuda, kendi konumunu ve limitlerini bilip, ona gore tavir koyma, goru$ belirtme durumu.(bkz: haddini bilerek entry girmek)
 • ilkokullarda zorunlu ders olarak okutulması gereken hede*. her konuda konuşurum abi ben ve reha muhtar ekolüne büyük darbe indirmesi beklenen atılım.
 • bu konu ile alakali cok sevdigim bir anektod vardir.

  alimin birine sormuslar;
  - efendim en iyi neyi bilirsiniz?

  alim kisi cevap vermis;
  - haddimi bilirim

  baska bir soze gerek yok sanirim.
 • ismet bozdağ kemal tahir'in sohbetleri isimli kitabında anlatır. bir gün kemal tahir'in yanına cengaver bir genç gelmiş. devrimci kardeş üstadın karşısına geçmiş ahkam kesmeye başlamış. işte devrim, mücadele, marksizm filan. inceden kemal tahir'e de bazı eleştiriler yöneltmiş. kemal tahir yakasına sarılmış yiğidimizin "bak" demiş, "islamın şartı beştir. marksizmin şartı ise birdir. o da haddini bilmektir"
 • haddini bilmek ikili iliskiler icinde zor bir eylemdir, zira iki tarafin da karsi tarafa tanidigi bir had cizgisi ve kendine belirledigi bir had cizgisi vardir.
  -suna buna izin veririm, ben de onlari yapabilirim
  gibi; iki taraf da bunu yapinca, ki otomatige baglanmistir bu, elimizde dort adet hat* bulunur, bunlar ortusuyorsa hic problem yoktur. aksi takdirde ortusene kadar ugrasmak gerekir.
 • ebeveynler ve eski sevgilerle niye dost olunmayacağının sebebidir. çünkü her ikisi de üzerinizde sonsuz hakları olduğuna inanırlar. aksi olduğunda zaten sevgiller eski olmaz, ebeveynlerde ebeveynlerden fazla şey olurlar sizin için.
 • klasik kültürün, yani eski yunan kaynağının en önemli öğretisidir.

  bilir misiniz; homeros bir ozandı, ve halk arasında söylenegelen söylenceleri topladı iki eser haline soktu:
  ilias ve odysseia . yani suni gündem değildir bu; haddini aşan insan veya tanrıların hikayelerinden oluşur bu iki destan;

  hayat budur işte; haddini aşanlar belirler nehrin akışını, ve haddini aşanlara haddini bildirenler koyar son noktaları bu isyan cümlelerine..

  bu hep böyledir; kimsenin yaptığı yanına kâr kalmamıştır;

  nehir hep akışını değiştirmiştir zira;
  biraz düşünün bunu lütfen..
 • gurur kelimesi nasıl aslında sanıldığı gibi olumlu bir anlam içermiyorsa (bkz: gurur ve onur arasındaki fark/#7124890) haddini bilmek de, genelde sanıldığının aksine olumlu bir anlam taşır. had, sınır demektir ve haddini bilmek de, insanın yapabileceği ya da yapamayacağı işlerin bilgisini işaret eder.

  haddini bilen insan, yapamayacağı şeylere atlayıp, sonradan patlama gibi bir şeyle çok zor karşılaşır. salak ya da aptal denen insanların sorunu aslında sandığımız gibi salaklık ya da aptallıkları değil, basit bir haddini bilmeme durumudur.

  diyelim ki, numaraları hafızanızda tutmakta zorlanıyorsunuz... şayet haddinizi bilirseniz, buna hemen bir çözüm üretebilirsiniz (not almak gibi) amabu konudaki haddinizi bilmiyor ve not almıyorsanız işte kötü bir son sizi bekliyor demektir... hele böyle bir olayı birkaç kez tekrarlarsanız siz de bir salak damgasıyla karşıkarşıya kalabilirsiniz.

  olayın bir de duygusal boyutu var ki, işte bu biraz çetrefilli... haddini bilmeyen insan, duygusal olarak sürekli bir çırpınma halindedir (bkz: kademelerin ayrılığa etkisi).

  haddini bilmek, asilmile olmakla sık sık karıştırılır, boyun eğenle eş tutulur... halbuki o haddini bilen değil, olsa olsa zayıf karakterli olandır...

  eğer ceylansanız aslana kafa tutmayın demek nasıl haddini bilmekten geçiyorsa, aslansan, fareyle uğraşmamalısın da aynı şekilde haddini bilmekten geçer...
 • haddini bilmek cogu zaman insani sindirir, kendini zorlamasini engelleyerek bunun sonunda dogabilecek pozitif sonuclardan mahrum kalmasina neden olur. dunya ve insanlik tarihine damgasini vurmus insanlarin hicbiri haddini bilmemistir. bilmeyelim haddimizi, kanadimiz yok sinirimiz belli diyerek ucmaya calismaktan vazgecmeyelim.