şükela:  tümü | bugün
  • --- spoiler ---
    bodrum'da 80'li yıllardaki turizm patlamasından önce aileler miras olarak verimsiz sazlık ve bataklıklardan oluşan deniz kıyılarını kız çocuklarına, daha yükseklerde bulunan verimli mandalin ve zeytin bahçelerini erkek çocuklarına miras bırakırdı. fakat turizm patlaması herşeyi ters düz etti ve erkek çocuklar dımdızlak ortada kaldı. bu gerçekten yola çıkan has bodrumlu harun özakıncı da bu filmi çekmiş. filmde çoğu kişinin trt belgesellerinden tanıdığı sünger avcısı ve kurt denizci aksona mehmet (mehmet baş) ve 2009 yerel seçimlerinde bodrum belediye başkanlığını kaybeden mazlum ağan da rol alıyor.ayrıca çekimlerin çoğu bodrum'un bitez beldesinde yapılmış galiba. sinema dergisinde okuduğum habere göre de yönetmen çekim yapılan çoğu yerin sahibini tanıdığından hiçbir ücret ödememiş. seni beleşçi cumhur seni...
    --- spoiler ---

bu da sitesi; http://www.hadigaricumhur.com/
  • 22 mayıs 2009 tarihinde tüm türkiye'de gösterime girecek olan, mekanı bodrum olan bir film.

http://www.hadigaricumhur.com/
    http://www.sinemalar.com/…ilm/8881/hadigari-cumhur/
  • merve ildeniz'in oynadığı ve bugün galası yapılan film.
  • ismiyle birlikte 70 lerdeki sex filmi furyasına bir gönderme var gibi, işleyişi itibariyle şive ile işi bitirmeye çalışmışlar. şiveyle film izlettiren sadece kemal sunal abimi tanırım.
  • bir yandan harun özakıncı' nın oyunculuk adına cok yüksek performans sergilediği, diğer yandan bir çok sahnede eksiklerin, hatta hataların göze battığı için yönetmenlik adına harun özakıncı' nın kalır not aldığı, öteki bir yandan insanın içindeki duyguları ayaklandırmayı başarabilen, amma velakin tam bir film kıvamına erişmeyi başaramamış, gene de tebrik edilmesi ve izlenilmesi gereken film.
  • filmde ibraamın en meşhur mottosu.

--- spoiler ---
    para varsa range rover para yoksa game over hiçbişi yoksa goyveriz. annayıpdurun mu beni?
    --- spoiler ---
  • zaman zaman boyle "eee ?" dedirtecek tempo dusmeleri yasatmasina ragmen gayet eglenceli bir film.
  • farklı bir karakter (bkz: cumhur) üzerine kurgulanmış, eğlenceli, ama ne yazık ki olmamış film.

--- spoiler ---

bir kere çekimden senaryoya kadar pek çok tutarsızlık var. aslında cumhur karakteriyle bir özgünlük yakalanmış, ama bu özgünlük doğru şekilde kullanılamamış. bir de tabii bence yönetmeninden, senaryo yazarına, oyuncusuna kadar herkesin kafası çok karışık. tamam biz filmi anlatıcı kızın ağzından dinliyoruz ama sonuçta filmin merkezinde cumhur karakteri var. ve filmin belli bir aşamasına kadar da cumhur'la empati yaparak ilerliyoruz. ama öyle bir an geliyor ki, sanki o işte bodrumun çok bozulmasının, kentleşmenin doğaya verdiği zararların, sorumsuz davranan otellerin falan tek sorumlusu cumhurmuş gibi oluyor. o andan itibaren filmin ekseni kayıyor ve birden tukaka cumhur düzlemine giriyoruz. daha sonra cumhur'un kızın babası olduğu anlaşılıyor ama, o arası gerçekten çok can sıkıcı. hele bir de sonlara doğru kızın çektiği diskurlar var ki, sormayın gitsin. işte bizim cumhur kendinden başkasını düşünmez, tek bildiği kendi menfaatidir demeler, bir anda otelci adamın melek olduğunu söyleyip oradan yine bodrum çok bozuldulara bağlamalar, filmin bütünlüğünden uzak ne ararsan var.

yine de oldukça komik yerler vardı. küçük bir anekdot vermek gerekirse, merve ildeniz ve kocası yoga yaparken cumhur ne yaptıklarını merak eder ve bunu açıklamalarını ister. işte yoga yapıyoruz, rahatlıyoruz, sorunlardan arınıyoruz falan diye açıklarlar. cumhur anlamaz. adam da der ki, "zaten siz yerli halk tertemiz olursunuz. hiç bozulmamışsınızdır. bu yüzden yoga yapmanıza da gerek yok". cumhur bu sefer iyice şaşırır ve şuna benzer bir şey der: "kim, ben mi safım. benim bütün günüm şeytanlık düşünmekle geçiyo be..." velhasılı kelam, bence cumhur çok orjinal bir karakterdi. keşke daha iyi işlenebilmiş olsaydı...

bir de halikarnas balıkçısı'nın canlı sesini dinletmeleri benim hoşuma gitti. genelde bu yabancılaştırma efektlerini sevmiyorum ama hani böyle bir bitirirken bunu kullanmaları ve bunu bodrum'un tarihiyle birleştirmeleri fena durmamış bence...

--- spoiler ---

ne yazık ki, bodrum'u koruma ve yaşatma derneğinin çektirttiği sosyal reklam projesi olmaktan öteye gidememiş bir filmdir.
  • tesadüf eseri denk gelip izlediğim bir film. ben izlerken çok eğlendim. bazı yerlerde sanki kopukluk vardı ama olsun yinede güzel zaman geçirdi. diyaloglarda ciddi koparan yerler vardı. yerel bir hikaye üzerinden çekilmiş olması da enteresan bir hava katıyor.
    sonunda ise hikayenin aslını öğrenmek tebessüm yaratıyor. yapanların ellerine sağlık. harun özakıncı'nın ilk çalışması mı bilmem ama fena bir senaryo ve çekim olmamış.

--- spoiler ---
    - aloouuu emeell nabiiiyooruuun.
    - tanımadın mııı
    - ibraam ben ibraam kırmızı fundayili

--- spoiler ---