şükela:  tümü | bugün
 • bu gün aldığım kitap. bir onlar kaldıydı haklarında okumadığım, sonunda aldım, kıçım tavana vurdu. gezgin ve yazar olivier de marliave yazmış yasemin kayacan hanfendi de türkçe dile getirmiş. sağolsunlar.

  game of thrones taki hadımı anımsayın. bu adamlar her daim önemli yerlerde bulunmuşlardır. osmanlı'dan dolayı bizim kültürümüzde de önemlidirler.

  'kimi zaman aşağılanan, kimi zaman korkulan, kimi zaman da saygı duyulan hadımların trajik hikâyesi…

  hadımlar, çin’den rusya’ya, osmanlı’dan hindistan’a, italya’dan mısır’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada yüzyıllardan beri var olmuştur. saraya hizmetkâr olarak girmeyi başaran hadımlar kimi zaman hükümdarların sağ kolları olmuş, kimi zaman orduların başına geçerek imparatorlukların yönetiminde çok önemli roller oynamışlardır.

  20.yüzyılın başına kadar varlıklarını sistine şapeli’nde, çin’de yasak şehir’de veya osmanlı saraylarında sürdüren hadımlar artık yoktur. buna karşın, kutsal güçlere sahip olduğuna inanılan hicralara hindistan’da hâlâ rastlanmaktadır. uzuvlarını keserek cennete kavuşmayı uman skoptzy tarikatı da çok yakın bir geçmişe dek rusya’da varlığını sürdürmüştür.

  olivier de marliave, bu sürükleyici araştırmada, kimi zaman aşağılanan, kimi zaman korkulan, kimi zaman da saygı duyulan hadımların trajik hikâyesini gözler önüne seriyor.'

  okuyunca uzun bir yazı yazabilirim.