şükela:  tümü | bugün
  • bu gün aldığım kitap. bir onlar kaldıydı haklarında okumadığım, sonunda aldım, kıçım tavana vurdu. gezgin ve yazar olivier de marliave yazmış yasemin kayacan hanfendi de türkçe dile getirmiş. sağolsunlar.

game of thrones taki hadımı anımsayın. bu adamlar her daim önemli yerlerde bulunmuşlardır. osmanlı'dan dolayı bizim kültürümüzde de önemlidirler.

'kimi zaman aşağılanan, kimi zaman korkulan, kimi zaman da saygı duyulan hadımların trajik hikâyesi…

hadımlar, çin’den rusya’ya, osmanlı’dan hindistan’a, italya’dan mısır’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada yüzyıllardan beri var olmuştur. saraya hizmetkâr olarak girmeyi başaran hadımlar kimi zaman hükümdarların sağ kolları olmuş, kimi zaman orduların başına geçerek imparatorlukların yönetiminde çok önemli roller oynamışlardır.

20.yüzyılın başına kadar varlıklarını sistine şapeli’nde, çin’de yasak şehir’de veya osmanlı saraylarında sürdüren hadımlar artık yoktur. buna karşın, kutsal güçlere sahip olduğuna inanılan hicralara hindistan’da hâlâ rastlanmaktadır. uzuvlarını keserek cennete kavuşmayı uman skoptzy tarikatı da çok yakın bir geçmişe dek rusya’da varlığını sürdürmüştür.

olivier de marliave, bu sürükleyici araştırmada, kimi zaman aşağılanan, kimi zaman korkulan, kimi zaman da saygı duyulan hadımların trajik hikâyesini gözler önüne seriyor.'
  • evrensel bir durumla karşı karşıyayız. hadımlık roma, çin, hint ve türk siyasal organizasyonlarında kendisine yer bulan trajik bir iş alanı.
    hadım edilmenin din ve kutsalla hiç kopmayan bir bağı olmuş tarih boyunca
    hadım ile hadımağası terimleri birbirine karıştırılmıştır.
    hadım, ideal hizmetkardır.
    neden?

hadım, erkeğin ( erkek elbette burada yönetici) iki derin tutkusunu görmezden gelecektir: hanedan içindeki iktidar arayışı ve tensel hazlar.

bu arada yazar, doğu'nun erotik haremlerinin esasında sıkıcı birer manastır gibi çalıştığını, buna tanık olan birçok batılının düş kırıklığına uğradığını yazıyor.

asya'da seks her zaman bir tür saplantıdır, demiş adam. tam isabet! hint kıtasında ve afrika'da bir tür hadım edilme korkusunun laneti vardır ve bu birçok hikayeye konu olmuştur.

'koro' terimi kullanılır. bir tür hayalet erkeklerin penislerini alıp gider...

freud'un hadım edilme kompleksini ya da kastrasyon karmaşası nı bununla yan yana koyarsanız durumun evrensel niteliği ortaya çıkar...

kitap, çin'deki hadımların dünyası ile başlıyor. çocuklarını yasak şehir de hizmet için görevlendirmek isteyen bazı babalar bu işi kendi elleriyle yapmıştır. çünkü inanılmaz derecede yoksul bir yaşamdan bu şekilde kurtulabiliyorlardı.

trajik, fiziksel kesim tek kelime ile korkunç bir hikaye. daha sonra sarayda sırf bu işi yapan cerrahlar türemiş. ancak fiziksel acılar geçse de bu olay hadımların bütün hayatında ruhen de acı bir iz bırakıyor.

kitabın ikinci bölümü hintli hadımlara ayrılmış. burada hicra denilen hadımların durumu daha da karmaşık. kimi zaman genelvelerde çalışan bu hicralar kimi zaman da kutsal bir görev yerine getirirler. kendilerini üçüncü cins olarak tanıtmayı başarmışlardır.

roma düzeninde hadımlar belki de en parlak yıllarını yaşamışlar. fena halde siyasete bulaşmışlar. kendilerine bir tür melek statüsü verilmiş. hadımlar sayısız komploya karışmış, iktidar ele geçirmiş, birisi de imparatorluk cüppesini gyimiştir. basileios 1. roma da generallik yapan son derece başarılı hadımlar da vardır.

gelelim bize. osmanlı hem bizans'tan hem de abbasi halifelerinden aldıkları bu tip haneyi koruma yöntemini iyi uyguladılar. özellikle habeşistan'dan alınan hadım köleler yüzyıllar boyu saray köşelerinde yaşadı.daha murat 2 devrinde edirne sarayından bunlardan bulunuyordu. ancak bütün hadımlar siyahi değildi, akhadımlardan da söz edilir ve bunlar da hayli revaçta olabiliyordu.

bizim tarihimizde belki de en ünlü hadım ağası entelektüel tutkusu ve gerçek bir dindar olması özelliğiyle hacı beşir ağadır. bugün süleymaniye kütüphanesinin temelinde onun topladığı kitaplar ve yazma eserler vardır.

şunlar da var:

- çin'deki hadımlar kesilen penislerini ve testlerini bir testinin içinde saklar. öldüklerinde 'kıymetliler' oradan çıkarılır ve cesetlerine yapıştırılır. böylelikle öbür dünyada tam bir insan olarak yeniden uyanacaklardır.

- hadımlık evrensel bir durumdur

- kısmen hadım olan bazıları saraylarda vukuatlara karışmış, derileri yüzülerek öldürülmüştür.

- sesleri genel olarak çirkin ve rahatsız edicidir. bizim eski tv dizilerinde bacı kalfa bu anlamda başarılı bir roldür.

- vücut yapılarında benzer bozulmalar ortaya çıkar. sakalsızlar olarak da adlandırılır

- osmanlı sarayın da hadımların en rütbelisi kızlar ağası ya da babüssade ağasıdır.

- hadımların boyları garip bir biçimde uzun olurken kafaları da küçüktür. kolları da yine nispeten uzun olur.

- hadımlar uzun yaşar.

- geçmişlerinden söz etmekten hoşlanmazlar

- '...türkler, osmanlı imparatorluğun 'nun yüceliğinde onca rol oynamış hadımlardan kolay kolay söz etmezler ver türkiyede bu hadımlara ayrılmış çok az sayıda kitap ve inceleme vardır...'

- mulieres in ecclesiis taceant yani efendim, 'kadınlar kilisede susun!
    bunu aziz paulus korintlilere birinci mektup'ta söylemiş. bu neye yol açıyor biliyor musunuz, kilise korolarında ayin sırasında tiz sesli eleman ihtiyacı doğurmuş. bunu ergenliğie geçmemiş oğlanlarla karşılamışlar ancak ortaçağdaki veba salgınların bu ergenleri kırıp geçirince ispanya'dan spogoletti denilen hadım vokaller getirilmiş.

- italyan tarzı opera o denli popüler hale gelir ki hadımlar bir anda gözde olur.kadın rollerini bile onlar kapar. böylelikle katolik kilisesi onları kölelik dışında başka bir alanda kullanmış tek kurum olur.