şükela:  tümü | bugün soru sor
  • rivayet edilir ki, yavuz sultan selim kutsal toprakları fethedince kendisine bu toprakların hakimi olduğuna dair bir sıfat yakıştırılmış. o ise "ben buraların hakimi değil ancak hizmetkarı olabilirim" diyerek hadimul harameyn es şerifeyn ünvanını almıştır.
  • sultan selim'in hilâfet mührü. önceden sâhibul-harameyn imiş. rivâyetlere göre sultan selim yeni halife olarak bu şekilde takdîm edilince itiraz ederek "sahibi değil ancak hizmetkârı olabilirim" demiş; bu söz daha sonra da hilafet mührü olarak kullanılmaya başlanmış.
  • "iki mübarek şehir olan mekke ve medine'nin koruyucusu". yavuz sultan selim'e 1517'de mekke şerifi tarafından bu şehirlerin anahtarı gönderilmek suretiyle verilmiş bir ünvandır.
  • padişah mühürlerinde yavuz'dan vahdettin'e kadar geçen ifade, osmanlıların saygı ve incelik konusunda ne kadar hassas olduklarına dair göstergelerden birisidir. rivayet odur ki;
    yavuz sultan selim hilafetin osmanlılara geçmesinden ve mısır'ın fethinden sonra kahire'de bir camiye cuma namazına gider. imam hutbe okurken, yavuz sultan selim için hâkim'ul haremeyn-i şerîfeyn (mekke ve medine'nin hâkimi) diye bir tabir kullanır. bu tabirden dolayı rahatsız olan yavuz kalkar ve "ben harem-i şerif'in hakimi değilim. oranın sahibi allah'tır. ben ancak hâdim'ul haremeyn-i şerîfeyn olurum" der.
    işte o günden sonra padişah mühürlerinde hep mekke ve medine'nin hizmetkârı anlamına gelen bu tabir kullanılır.
  • yavuz sultan selimin inceliği ile yaygınlaşmış olan sıfatı cumhurbaşkanımız cari suud kralına layık görmüş.
    kahredici.
    hem de konsoloslukta adam boğazlayıp, doğrayıp, asitle erittiği iddia edilen yönetimin kralına.
    söz bitti gerçekten.
    çok üzüldüm.
    https://eksiup.com/a210fa3cf938