• adam gelip ezberbozan bir şey söylemiş. hayatı ezbere tepki vermekle geçen 2-3 ateist "çomar" falan diyerek adamın ne dediğini anlamadan cevap vermiş. hatta birisi hadis için "o ayet bi kereeem !!11!" demiş. bir sürü ezberci ateist de gelip bunları like yağmuruyla en üste çıkarmış. hani herşeyi sorgulardınız. tabii ki adam akıllı din bilgisi olan ve yorum kabiliyeti olan ateistlerden mantıklı cevaplar da gelmiş.

bilale anlatır gibi anlatalım. mesela muhammed'in 6 yaşındaki kızla evlendiği bilgisi hadislere dayanır. bilimsel tarih içinde böyle bir bilgi yoktur. "sen madem bilimsel kaynaklara inanır ve güvenirsen neden bu bilgiyi doğru kabul ediyorsun" diye soruyor adam.
  • mesela muhammed'in evlilikleri söz konusu olunca, aişe'nin 'ey allah'ın resul'ü, görüyorum ki rabbin seni memnun kılmada gecikmiyor' sözünü dayanak yapar bu kişi. yamulmuyorsam hadistir aişe'nin bu sözü ve kütüb-i sittede de geçer. dolayısıyla başlık doğru bi noktaya parmak basmış ama eksiklikler var gibi.

turan dursun kur'an ayetlerini aişe'nin tepkilerine göre açıklıyor. ahzab süresi 51.ayeti geliyor, aişe durur mu hemen veriyor cevabını, 'ya resulullah rabbin seni memnun kılmada gecikmiyor', eğer siz kur'andaki ayeti aişe'nin söylediğini doğru kabul edip ona göre açıklıyorsanız, aişe'nin bir tek sözü olmadığını bilmeniz lazım. aişe'nin sözü peygamberin şehveti hakkında delil oluyorsa aişe peygamberle alakalı çok değerli şeyler de söylemiş bu durumda bunları kabul etmek durumunda da kalmaz mıyız? bizi ilgilendiren peygamberle alakalı söylenen olumsuz şeyler tabi ama bunun adı aristo mantığıdır ve hiçbir şeye derman olmayacağı da açıktır. tabi bunları söyledi diye turan dursun'u öldürmek de kabul edilemez, hadis kitaplarını sorgulamak varken, hadis kitaplarında görülen sıkıntıları dile getirenlere yoğunlaşmak cahillik ve ve zalimlikle açıklanabilir. turan dursun'u eleştirmek de onun katledilmesini savunmak demek değildir, faşizm konuşma yasağı değil söyleme mecburiyetidir diyordu bi abimiz hoş değil ama nedense söylemek zorunda kalıyor insan böyle durumlarda.

her eleştiriyi çomar diye geçiştirmek de hoş bi durum olmasa gerek. biz bilimsel hadiselere inanırız dediğin zaman hocam bilimsel hadiseler senin için büyüsel anlam kazanmış, bilimi kutsallaştırmakla hata ediyorsun bak yarın bi gün paradigma değiştiğinde sıkıntı çekersin desek yine çomar mı olacağız? durum gerçekten vahim bi boyuta ulaşmış ama şairin dediği gibi ne gelir elimizden umut etmekten başka.
  • sözlükte çok fena ateist eksiği var anladığım kadarıyla. saatten kaynaklı olduğunu düşünüyorum. 10- 15 tane giri var. nerdeyse tamamı müslüman girisi. hayret!
    gardaşlar inanın siz.takılmayın bu ayrıntılara. musa denizi ikiye yarmış, gökten koç inmiş:) tüm hayvanlar nuh peygamberle birlikte gemiye binmiş. hep gerçek bunlar.
  • kafası çalışmayan ama kafası rahat ateisttir.

argüman 1: allah'ın kelamı denen kuran aslında muhammed'in elinden çıkmadır, o yüzden itibar edilemez.
    argüman 2: muhammed'in söylemediği söylenen hadisler kesinlikle muhammed'in ağzından çıkmıştır, hiçbir şekilde tartışma kabul edilmez.

işin acayibi 2. argüman ışid'in de, fetullah ibnesinin de desteklediği bir argüman. kafasız ateistler de ışid'le, fetö'yle aynı kafada yaklaşıyor islam'a. bir taraf gücü elde etmek için, diğer taraf islam'a çakmak için islam'ın reddettiği argümanı kullanıyor.

zorunlu not: işbu entry'de özellikle "kafasız ateistler" aşağılanmıştır, entry'yi okurken kanı kaynayanlar oturup düşünsünler "neden alındım üzerime" diye. yoksa benim de ateist arkadaşlarım var, hakikaten kafa yorup dinden vazgeçen ve "ben inanmıyorum, inanandan da bana ne amk" diye kimseye karışmayan güzel insanlar onlar.
  • hadisleri inceleyip saçmalığını görmüş insanları araştırıyor diye hadislere inanıyor sanmışsınız mesele bundan ibaret
  • günümüzdeki müslümanların çoğu hadislere inandığı içindir.
  • hadislere inananlar zaten aslında inandığını düşündüğü şeye inanmıyor, sadece farkında olamayacak kadar zihnen aramızda değiller.
  • eğer sünni bir toplumda yaşıyor ve toplum hayatının kuralları bile bu mezhebe göre belirleniyorsa o inançları sikertmek ve çürütmek için en mantıklı şeyi yapıyordur.

edit: güya hadislere göre yaşamayan gerçek inanan sözlükçü kardeş, be amanakoduğum, kıldığın namazın sünneti kuran'da mı yazıyor? aldığın abdestin detayları da mı kuran'dan? ya tuttuğun orucun kuralları? ulan sikin bile hadislere göre kesiliyor be hımbıl, be davar.
  • (bkz: sunni ateist)

en kötü yanları cahil olmalarıdır.

bak güzel kardeşim , senin reddettiğin tüm şeyler çarşaf , recm , başörtüsü , çocuk evliliği , kadın asagılayan din vs.

bunların hepsi , muhammed peygamberin ölümünden 300 yıl sonra doğan adamların yazdığı hadis kitapları tarafından söyleniyor .

ki kuran ile kafa kafaya zıt . o zaman ne yapıyoruz ,
    bu kitapları boklu klozete atıyoruz ve sifonu çekiyoruz .

eğer düzgün bir çeviriden okursan ( yani sunni mealcilerden değil) , cok sade ve mantıklı bir din bulacaksın .

biz de buna indirilen din diyoruz.

ortadoğu'da hakim olan dine de uydurulan din diyoruz .
  • hiç gerek yoktur.

ahzab suresi 50. ayete inanmak yeterlidir. bonus olarak, inancınızı güçlendirmek için, 51-53 arası da faydalıdır.
hesabın var mı? giriş yap