şükela:  tümü | bugün
 • britanya eyaletinin kuzey sınırını korumak için yapılmış eski roma suru. uzunluğu 118 km yi buluyordu. imparator hadrianus emriyle britanya valisi aulus platorius un yaptırmaya başladığı sur ms. 136 da tamamlandı.
 • (bkz: hadrianus)
 • (bkz: han duvarlari)
 • vallum hadriani. günümüzde aşağı yukarı ingiltere iskoçya sınırını oluşturan bölgede roma imparatorluğu zamanında yapılmış istihkam.
  imparator hadrianus m.s. 122'de ingiltere'ye geldiğinde iulius caesar döneminde başlatılmış britania seferinin hala tam anlamıyla zafere ulaşamadığını, keltler ve diğer barbar halkların adanın kuzeyinde oldukça güçlü olduklarını görür ve britanya'nın hiçbir zaman tümüyle roma hakimiyetine giremeyeceğini anlar. bunun üzerine limes'de olduğu gibi güçlü garnizonlar, gözetleme kuleleri, barakalarla desteklenmiş bir duvarın yapımına başlanır. 5-6 metre yüksekliğe sahip olup sınırı okyanustan manş denizine kadar kateden duvar, aslında limes'de olduğu gibi imparatorluğun nihai sınırını oluşturmamış, roma orduları aberdeen'in kuzeyine kadar ilerlemiş olsa da zamanının en görkemli yapılarından olduğu için britanya'da roma hakimiyetinin birincil sembolü olarak görülür.
 • kevin costner'in robin hood'unda ara ara görülebilen yapıtlardır.

  ama... yapan sanki hobbitler için yapmış. sıradan insanlar bir hoplasa geçer bunu!
 • a song of ice and fire serisinde kuzey diyarını wildlingler ve white walkerlardan ayıran the wall'u yaratırken, george r. r. martin'in esinlendiğini belirttiği duvar, roma post'u.
 • romalıların britanyada yeterince ilerlediğine karar veren imparator hadrianusun askerler boş kalmasın diye yaptırdığı duvardır. sadece temel atma törenine katılmış, bir daha da bu yöreye uğramamıştır. zamanla gücünü kaybeden roma imparatorluğu askerleri bölgede kalmış ve ingilizlere karışmışlardır.

  (bkz: asker boş kalmasın)
 • bu duvarları özel kılan savunma amaçlı değil de karşı tarafı tutsak ve izole etme amaçlı yapılmış olmalarıdır. evet yüksek duvarlar değildir bölge bölge farklılık gösterir ama 3 metre ile 4,5 metre arasında yüksekliği değisir. barbar kavimler arasında duvarın ötesinde tehlikeli büyülü şeyler olduğuna inanılmış ve duvar geçilmemiştir. geçenler de bu şüpheyi körükleyecek bir şekilde geri dönememiştir. sadece ticareti kontrol etmek için bir kaç kapı açmıştır romalılar. yıllar sonra roma mirasına sahip çıkan mussolini italyası da libyayı işgal ettiğinde rodolfo graziani yine benzer amaca hizmet eden teller çeker. o da hadrian'ın duvarı olarak anılır.
 • romalıların uygarlık sembollerinden biri ve 117 km uzunluğunda olan hadrian duvarı'ndan bakıldığında ötesi bir muammadır. zamanında imparator hadrian tarafından inşa edilmiş olan, 3 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğindeki bu duvar, romalılar tarafından duvarın ardında yalnızca barbar piktlerin yaşadığını göstermek ve bu barbarların akınlarını durdurabilmek için oluşturulmuştur.

  hadrian duvarı inşa edilmeden önce 40 yıl kadar işgal altında kalan romalıların kaledonya (iskoçya) sınırında tek tük kuleler inşa etmesiyle hadrian duvarı doğmuştur. romalılar açısından bir güvenlik timsali olan ve kuzey britanya'yı şark'tan garb'a kadar koruyan hadrian duvarı, 5 iyi imparator'dan üçüncüsü olan hadrianus'un emriyle inşa edilmiştir. uzun süre denetlenmeyen, bir nevi kontrol dışında kalan britanya'da bu duvarı inşa eden ilk imparator olan hadrian, asayişe göz atmak için britanya'ya gelmiştir. oldukça büyük bir ada olan britanya'yı da inceleyen hadrian, adanın hepsinin müdafaa edilemeyeceğini anlamış, yalnızca bulunduğu bölgedeki tepelerin en yüksek taraflarına bir duvar örmeyi yeterli bulmuştur. kalıntıları bugüne kadar korunabilmiş olan hadrian duvarının bir kısmı, britanya'nın yağışlı hava şartlarına göğüs gerebilmiştir. büyük taşlarla döşenmiş olan hadrian duvarının surlarının tarihte geçen komplike ya da basit iş makinelerinin aksine romalıların kollarıyla taşındığı, efsanenin yer verdiği kısımlardan birisidir.