şükela:  tümü | bugün
 • a song of ice and fire serisinde kuzey diyarını wildlingler ve white walkerlardan ayıran the wall'u yaratırken, george r. r. martin'in esinlendiğini belirttiği duvar, roma post'u.
 • romalıların britanyada yeterince ilerlediğine karar veren imparator hadrianusun askerler boş kalmasın diye yaptırdığı duvardır. sadece temel atma törenine katılmış, bir daha da bu yöreye uğramamıştır. zamanla gücünü kaybeden roma imparatorluğu askerleri bölgede kalmış ve ingilizlere karışmışlardır.

  (bkz: asker boş kalmasın)
 • bu duvarları özel kılan savunma amaçlı değil de karşı tarafı tutsak ve izole etme amaçlı yapılmış olmalarıdır. evet yüksek duvarlar değildir bölge bölge farklılık gösterir ama 3 metre ile 4,5 metre arasında yüksekliği değisir. barbar kavimler arasında duvarın ötesinde tehlikeli büyülü şeyler olduğuna inanılmış ve duvar geçilmemiştir. geçenler de bu şüpheyi körükleyecek bir şekilde geri dönememiştir. sadece ticareti kontrol etmek için bir kaç kapı açmıştır romalılar. yıllar sonra roma mirasına sahip çıkan mussolini italyası da libyayı işgal ettiğinde rodolfo graziani yine benzer amaca hizmet eden teller çeker. o da hadrian'ın duvarı olarak anılır.
 • vallum hadriani. günümüzde aşağı yukarı ingiltere iskoçya sınırını oluşturan bölgede roma imparatorluğu zamanında yapılmış istihkam.
  imparator hadrianus m.s. 122'de ingiltere'ye geldiğinde iulius caesar döneminde başlatılmış britania seferinin hala tam anlamıyla zafere ulaşamadığını, keltler ve diğer barbar halkların adanın kuzeyinde oldukça güçlü olduklarını görür ve britanya'nın hiçbir zaman tümüyle roma hakimiyetine giremeyeceğini anlar. bunun üzerine limes'de olduğu gibi güçlü garnizonlar, gözetleme kuleleri, barakalarla desteklenmiş bir duvarın yapımına başlanır. 5-6 metre yüksekliğe sahip olup sınırı okyanustan manş denizine kadar kateden duvar, aslında limes'de olduğu gibi imparatorluğun nihai sınırını oluşturmamış, roma orduları aberdeen'in kuzeyine kadar ilerlemiş olsa da zamanının en görkemli yapılarından olduğu için britanya'da roma hakimiyetinin birincil sembolü olarak görülür.
 • almanya'da da benzer tahkimatlar yapan hadrianus, ingiltere'nin kuzeyinde bulunan bu yapıyı bir sınır tahkimatı olarak inşa ettirmiştir. britanya eyaleti'nin kuzey sınırını korumak için yapılmış eski roma suru, uzunluğu tyne ırmağı kıyısındaki wallsend'den (segedunum) solway fiyortundaki bwness'e kadar toplam 118 kilometreyi buluyordu. imparator hadrianus'un buyruğuyla britanya valilisi aulus platorius nepos'un (m.s. 122-126) yaptırmaya başladığı sur, üç yeni burcun eklenmesiyle 136'da tamamlandı. yüksekliği 6 metreyi, kalınlığı 3 metreyi bulmasına karşın taş ve çamur harcından yapılmış olan bu sur, kuzeyli kabilelerce 197 ve 296'da iki kez, 367 - 368 yıllarında bir kez daha tahrip edildi.
 • ingiltere ve iskoçya arasında bulunan tarihi yapı.
  game of thrones da bahsedilen duvar bu yapıdan ilham almıştır
 • britanya eyaletinin kuzey sınırını korumak için yapılmış eski roma suru. uzunluğu 118 km yi buluyordu. imparator hadrianus emriyle britanya valisi aulus platorius un yaptırmaya başladığı sur ms. 136 da tamamlandı.
 • bizi ne diye kuzeye gönderdiler ki? burada almaya değer hiçbir şey yok.
 • (bkz: hadrianus duvarı)

  roma imparatoru hadrian tarafından, ms. 122 yılında barbar kabilelere (pict) karşı yaptırılmış duvar.

  ingiltere nin kuzeyinde, şimdiki iskoçya sınırına yakın denebilecek bir bölgededir.

  (bkz: hadrianus)
  (bkz: vallum hadriani)

  düzeltme: bu yazdığım entry ukte idi. asıl başlığın linkini ekledim. bu da dursun böyle.
  uyarı için hasanikisalakosmandort e teşekkürler.
 • kevin costner'in robin hood'unda ara ara görülebilen yapıtlardır.

  ama... yapan sanki hobbitler için yapmış. sıradan insanlar bir hoplasa geçer bunu!

hesabın var mı? giriş yap