şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: hadrianus duvarı)

  roma imparatoru hadrian tarafından, ms. 122 yılında barbar kabilelere (pict) karşı yaptırılmış duvar.

  ingiltere nin kuzeyinde, şimdiki iskoçya sınırına yakın denebilecek bir bölgededir.

  (bkz: hadrianus)
  (bkz: vallum hadriani)

  düzeltme: bu yazdığım entry ukte idi. asıl başlığın linkini ekledim. bu da dursun böyle.
  uyarı için hasanikisalakosmandort e teşekkürler.
 • game of thrones daki duvar gibi aşırı yüksek olmayan duvar.

  muhtemelen 3 metre civarında bir yüksekliğe sahipti.
 • uzunluğuna ve kalınlığına göre daha iyi malzemeler kullanılsaydı daha iyi olurdu
 • almanya'da da benzer tahkimatlar yapan hadrianus, ingiltere'nin kuzeyinde bulunan bu yapıyı bir sınır tahkimatı olarak inşa ettirmiştir. britanya eyaleti'nin kuzey sınırını korumak için yapılmış eski roma suru, uzunluğu tyne ırmağı kıyısındaki wallsend'den (segedunum) solway fiyortundaki bwness'e kadar toplam 118 kilometreyi buluyordu. imparator hadrianus'un buyruğuyla britanya valilisi aulus platorius nepos'un (m.s. 122-126) yaptırmaya başladığı sur, üç yeni burcun eklenmesiyle 136'da tamamlandı. yüksekliği 6 metreyi, kalınlığı 3 metreyi bulmasına karşın taş ve çamur harcından yapılmış olan bu sur, kuzeyli kabilelerce 197 ve 296'da iki kez, 367 - 368 yıllarında bir kez daha tahrip edildi.
 • ingiltere ve iskoçya arasında bulunan tarihi yapı.
  game of thrones da bahsedilen duvar bu yapıdan ilham almıştır
 • garnizonların zayıflamasından dolayı iki defa aşılmıştır. vahşi iskoçlar yağmaya başlamış, roma imparatorluğuna verebildikleri kadar zarar vermişlerdir. tabi bu ders olur romalılara. daha çok asker ve güç için kolları sıvarlar. hatları güçlendirirler. şu an bir çok ülkenin ordusundan fazla asker bu gibi sınır hatlarına kaydırılmıştır.
 • duvarın üzerinde 1800 yıllık penis çizimleri bulunmuş. arkeologlara göre, çizimlerin o dönemde iyi şans getirdiğine inanılıyormuş.
 • hocamızın game of thrones'un tamamıyla bir ingiliz tarihinin baştan ve kurgusal yazımı olduğunu söyleyip bize verdiği örnektir hadrian's wall.

  hadrianus duvarı dizideki sur'a denk geliyor.
  elbette ak gezenler de romalıların britanya topraklarının kuzey uçlarına sürmek istedikleri keltleri karşılıyor.
 • hadrian duvarı'nda yaşan bir bir roma askeri olsaydınız, medeniyetten olabildiğince uzakta durduğunuzu hissetmenize neden olurdu. bir başka değişle bu duvarda yaşamak, sürekli olarak 'barbarlardan' saldırı tehdidinin belirdiği ön cephede yaşamak anlamına geliyordu.

  bu duvarlarda yaşayan askerler çoğunlukla imparatorluğun suriye, daçya (romanya), ispanya ve galya (fransa) bölgesinden gelenlerden oluşuyordu. barbar saldırıları olmadığı zamanlarda duvarda yaşam çok monotondu ancak zamanla duvarın çevresinde gelişen yerleşim yerleri, askerler için büyük bir şans oldu.

hesabın var mı? giriş yap