şükela:  tümü | bugün
 • hadriyanus kapisi, antalya kaleicinin oralarda konuslanmis foksiyonsuz bir yapidir.imparator hadriyan yaptirmistir, sanirim limandan gelenler sehre girdiginde got olsun kalsdin diye buyuk olmasina ozen gostermistir.
  hadriyanus kapisinin antalyalinin genel soyleminde
  "karinin gote bak hadriyanus kapsii gibi eheheheh" gibisinden bir yeri ve kullanimi vardir.
 • halk arasında uckapilar da denir. ve yaptırıldıgı donemde limandan otede fazla bıshı yoktur. yanı sherın chıkısh kapısıdır.(bkz: hadriyanus)
 • eğer roma'ya giden antalya'lı bi turistseniz, kültürel bazda referans gösterip: "bizim ordaki hadrianus kapısına benziyo bunlar da" diyerek artislik yapmamanız gereken kapı.
  zira haliyle, adamların roma forumları antalya kadar.
  git, pakistan'da anlat; tarihi eser diye, kapı diye...

  (bkz: foro roma)
 • bu kapı, bir zamanlar orada bulunan bir yazıta göre, 5 130 yılında romaimparatoru adrianua’un kenti ziyareti onuruna yapılmış ve bu kanıya imparatorun adı verilmiştir. üç gözlü kapısından dolayı antalya’nın yerli halkı bu kapıya üç kapılar adını vermiştir. kapının ve dış yüzleri birbirinin aynısıdır. zamanla yıkılan kapı, 1961-62 yıllarında restore edilerek bugünkü görünümüne kavuşturulmuştur. bu üç kemerli zafer takının tavanları antalya da yetişen çiçek ve meyve çiçeklerinin kabartmaları ile süslüdür. kapının iki tarafında biri roma, diğeri selçuklular devrine ait iki kule yükselmektedir. kapının üzerinde bugün izleri kalmamış olan ikinci bir kat daha vardı ki, bunun üzerinde imparator hadrian’ın bir heykeli bulunuyordu. roma imparatorluk devrinin en kuvvetli olduğu zamanda, uzun barış devresi* sayesinde, kent kapılarının bir savunma unsuru olmaktan çıkarak bir abide haline geldiğine bu kapı en iyi örnektir benzer durumu perge ve side kent kapılarında da görmek mümkündür.
 • hadrianus'un doğu seyahati esnasında antalya*'ya uğraması onuruna yaptırılmış bir taktır. aceleye geldigi ve tam olarak bitirilemediği, kemerinin iç kısmındaki rozet motiflerinin yarım bırakılmış olmasından anlaşılır.

  (bkz: hadrianus takı)
 • kaleiçin'de yat limanı ve çevresinin eğlence sektöründe popülerliğini kaybetmesi üzerine şu aralar kaleiçine girişlerde en çok kullanılan girişlerden birisi olmuştur.
 • antalya dışında bu kapıdan bir tane de phaselis'te vardır. romalılar pek yaratıcı değil galiba.
 • hıdırlık kulesi'nın adının da hadrianus*'tan gelme olasılığı kenarda tutulmalıdır.
 • 3 kapısı olan ve gelen turistlere sizce kral hangi kapıdan geçmiştir diye sorulan sonrasında; halk bir kapıdan askerler bir kapıdan kral bir kapıdan girip çıkarmış. ama hangisi sence diye küçük ipuçları ile turisti dumura uğratan ama cevabın olmadığı sorudur.