şükela:  tümü | bugün
  • güzel olanı istemektir çirkinliğimize aldırmadan.
  • hadsizlerin başkalarına had öğretmeye kalktığı bir dönemden geçiyoruz.
    her şey karmaşık, kirli ve ilkesiz.

hadsizlik, rüyasında kendisini darı ambarında görenlerin uyandıklarında gerçekten darı ambarında oldukları ya da oraya koyuluverildiklerini fark ettikleri saniye başlıyor.

ilahi adaletin ortaya çıkma süreci yani nemesis kuralı da o anda işlemeye başlıyor ve illaha tecelli eder. yarın ya da biraz daha sonra belki yarından da yakın ama eder.
  • bazıları içinde bulunuyor ama sorsan öz güvenim yüksek der. karıştırmamak lazım ikisi çok farklı şeyler.
  • çağımızın vebası. yemnederim.
  • (bkz: bsg)
  • ölçüsüz, kontrolsüz, sınır nedir bilmeyen kişilerin yaptığı.
    üzerine vazife olmayan işlere karışan, her yemeğe maydanoz, burnunu her işe sokan gibi karşılıkları da vardır.
    genelde yersiz, lüzumsuz bir güç sarhoşluğu içinde yapılan çapsız girişimlerdir.

mesela hiç olmadık yerde komşusunun arabasının sileceklerini kaldıran hatta kıran, aklınca ona mesaj veren kendini eğitimli, disiplinli sayan hırbonun yaptığıdır. konuşmak, not yazmak, site yönetimine bildirmek varken aklınca fatura keser böyleleri, çünkü yapabiliyordur.
  • örneklendirmek gerekirse;

kuş gözlemcisinin ornitolojiste işini öğretmesi,
    gökyüzü gözlemcisinin astrofizikçiye atar yapması,
    araba tamircisinin makine mühendisini bir şey bilmemekle itham etmesi,
    astrolojistin ya da kişisel gelişim uzmanının kendini bilim insanı sayması,

ve

hacamatçıların doktorlara karşı eylem yapması,

sayılabilir.

bireysel olarak, kimi konularda birikimimiz olabilir, ait olduğumuz mesleğin ya da sahip olduğumuz hobiden edinilmiş çeşitli faydalar, hatta o konuyla ilgili bilim dalına katkılar bile olabilir ama köklü bir bilim dalının çalışanı olan, bilimsel yöntemle işini görmeye gayret eden ve bunun için okkalı bir eğitim söz konusu olan disiplinlere hallenmek, en hafif deyişle hadsizliğin cisim bulmuş halidir.

zaten bizim memleketimiz hadsizlik konusunda aşmış bir yapıya sahip. bilmediğimiz, uzmanı olmadığımız, geride kaldığımız konularda kendimizi okuyarak, çalışarak geliştirmek yerine, kendimize benzeyen 3-5 kişiyle bir araya gelip, sırtımızı da geleneksel addettiğimiz bir şeye dayayıp, egomuzu tatmin ve eşek şeyi sabunlamaktan başka hiçbir faydası olmayan işlerin peşinde koşmanın uzmanı haline geldik. tembel, cahil ve hadsiz bir toplum olmanın en dibini görmüş vaziyetteyiz.

bu arada, "ya benimsin ya kara toprağın" söylemi ve erkek egemen toplum savunusu da hadsizliğin bir başka türü. beş para etmez adamların harcadığı mükemmel kadınların ülkesi haline de gelmiş durumdayız.

bu gibi hallere sebep olanların tümüne, tüm iyi niyetimle en derinden lanet okuyorum.
  • haddini bilmemektir.

internette tanıştığı insandan inatla telefon numarası isteyendir.
    telefon numaran kendisinde var diye illa ki kendisiyle telefonda konuşmak zorunda olduğunu zannedendir.
    'whatsapp'ta online'sın ama bana yazmıyorsun, kimle yazışıyorsun' diye sorandır.
    'vaktim yok' dediğinde 'eminim öyledir' diyendir.
    lütfettiğiniz kibarlıkları kendine hakmışçasına talep edendir.

memleketimizde bol bulunur.
  • saygısızlıktır,

'ben yaptım oldu, ne var ki bunda' der bu insanlar, yaptıkları aşırılıkları espri gibi göstermeye çalışırlar bir de ve en tehlikeli olanları da 'aman canım amma büyüttün, ben böyleyim, benim karakterim bu' deyip kendilerini savunmaya, sizi de haksız çıkarmaya çalışanlardır...