şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 68. altın küre ödülleri'nde en iyi yabancı film seçilmiş danimarka-isveç ortak yapımı film. iskandinav insanın yalnızlığını anlatan film, iki danimarkalı aile arasında geçen olayları konu almış.
 • susanne bier in yönettiği filmdir. bu sevdiğimiz yönetmene heykel kazandırmasını umuyorum bu filmin.
 • 30. uluslararası istanbul film festivalinin kapanış filmi olarak gösterilecekmiş.hadi bakalım.
 • çok sağlam hikayesi olan bir film.
  birbirinden mesafe olarak , insanlarının ten rengi olarak, medeniyet olarak fersah fersah uzakta olan, afrika ve danimarka'da geçiyor öykü. bu iki farklı mekanda geçen olaylar yumuşak geçişlerle bize aktarılırken; barındırdıkları şiddet olgusuyla bu iki farklı mekan gitgide birbirine yaklaşıyor.
 • sarsıcı film.
  yine de imdb'de 8 puan verebildim kendisine. çünkü ister istemez geçen senenin aynı dalda oscar alan filmiyle kıyasladım. kıyaslayınca ancak bu kadar puan verebildim.
  tamam vurucu, etkileyici, bi durup düşündürücü. ama o karakterlerin donukluğu yok mu? neden böyle bi donuk donuk rol yapıyorlar anlayamadım. bir tek elias'ın annesini başarılı buldum.

  --- spoiler ---

  elias'ın babası aylar sonra karısıyla sevişiyor. sonraki sahnede salonda sevişmedne önceki kıyafetiyle aynen oturuyor donuk bir şekilde.
  o baba öldürdü zaten beni. tüm film boyunca adamın yüz ifadesi değişmedi. o arabacıdan üst üste tokatları yedi, yine dimdik durdu. tamam hemen dellenmeyin, orada çocuklara mesaj vermeye çalışıyordu hani ben etkilenmiyorum ayağına. ama bi yanağının acıdığını hissedelim arkadaşım!

  --- spoiler ---

  ama o donuk ifade christian'a yakışmış. zaten onun olayı oydu. annesini yeni kaybetmiş, psikolojisi bozulmuş çocuk işte.
 • oscar ödülünü almadan önce blu-ray'ini torrentte bulamadığım film. lakin oscar aldıktan sonra blu-ray'inin 28 seed ve 165 peer çıkması bize bir şey anlatıyor: oscar'ın gücü.
 • yönetmenin başka bir filmi olan efter brylluppet ile benzerlikler gösteren son filmi. güçlü bir senaryoyu yine iyi bir şekilde anlatmış susanne bier. bu film oscar almasa da izleyecektim yonetmeni ve danimarka sinemasını sevdiğim icin. ha, oscarlık film gozuyle izleyenlerin hayal kırıklığına uğramaları şaşırtıcı olmaz tabi. filmdeki cocuk oyuncuların performansını beğendim. bu arada end credits filmdeki güzel görüntülerin devamı olmuş,hoş olmuş.
  dancada intikam anlamına geldiğini de az önce öğrendim. filme yakışan bi isim olmuş.
 • spoiler
  sonunda her şey, pembe dizi kıvamında, tatlıya bağlanacağına, * şok edici bir finalle bitseydi mükemmel bir film olurmuş, ama bu haliyle imho sadece güzel bir filmdir.
  spoiler

  edit: dilbilgisi
 • --- spoiler ---

  hayatta iki tür insan vardır:şiddete eğilimli olanlar ve olmayanlar. film bize bu iki insan türünü anlatıyor aslında. daha yumuşak huylu, herşeyi konuşarak halletmeye çalışan insan prototipi ile şiddet göstererek/kullanarak problemleri halletmeye çalışan insan prototipi. sonuç olarak film bize şiddetin çözüm getirmediğini ve getirmeyeceğini (yönetmenin, en son sadece aracı havaya uçurmak için yapılan bombanın insanlara zarar verdiğini/vereceğini göstermesi) aksine şiddetin insanlara/toplumlara büyük zarar verdiğini (koca adamın kadınları kesmesi) göstermektedir.

  cristian ve babası arasındaki diyaloga dikkat:

  babası:onu vurduysan o da sana vuracak,bunun sonu gelmez.anlamıyor musun?savaşlar böyle başlar.

  cristian:yeterince sert vurursan başlamaz.bu konuda hiçbir şey bilmiyorsun.her okulda böyle bana kimse kafa tutamaz artık.

  --- spoiler ---
 • bir çok sahnede ağlamanın eşiğine gelirsiniz, öfkeden yerinizde duramaz, bir çay molası bile aklınıza getirmezsiniz, filmin içinden 30 saniye bile çıkamazsınız ya işte bu film onlardan birtanesi. izlerken kurgusuna, sekanslarına, planlarına ayrı ayrı hayran kaldığım filmdir.

  -------spoiler---------

  ' bazen ölümle aranda bir perde varmış gibi hissedersin, ama sevdiğin ya da yakının olan birini kaybettiğinde o perde kaybolur ve bir an için ölümü net bir şekilde, apaçık görebilirsin. sonra perde geri gelir ve yaşamaya devam edersin. ardından herşey tekrar yoluna girer.'

  --------spoiler------------