şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dokunulma korkusu.
 • dokunulmaktan urkme.bir nesne veya kisinin kendisine dokunmasindan anormal sekilde korkan insanlarin hastalagi.seri katillerin cogunda bu ozellik varmis.ayrica adam fawer in empati kitapindaki bas karakterlerinden elijah inda sahip oldugu durum.
 • sanırım en iyi şu resimlerle anlatılabilecek psikolojik bozukluk.

  1
  2
 • you cant touch this in vücut bulmuş hali. tensel temastan hoşlanmayan kişi. olur da duygusal bir yakınlık haline girerseniz ne bok yersiniz bilmiyorum. evet.
 • lokal veya genel olarak ikiye ayırmanın mümkün olduğu fobi çeşidi.

  hiçbir şekilde ve hiçbir yerine temas edilmesinden hoşlanmama ya da bundan korkma durumunda hayat çekilmez bir hâl alacaktır. histeri krizleri ile biten ve silsile yoluyla agorafobi ve en nihayetinde paranoyada sonlanacak sancılı bir çöküş sürecine sürükleyebilecek ciddi bir fobidir.

  lokal olması durumunda ise daha katlanılır bir hâl alır, pratik çözümlerle tolere edilebilir.

  kısmî bir hafefobik olarak söyleyebilirim ki zıt karakterde biriyle zaman geçirmek zorunda kalmadığınız müddetçe sorun olmuyor. iletişime geçtiğiniz an insanlarla aranıza koyduğunuz mesafe, sessiz bir kural rayihası yaratıyor çevrenizde ve siz birilerine dokunmadığınız sürece kimse de size dokunmuyor.

  lakin "dokunsal" denilen ve eline koluna hâkim olamayıp her yanınızda dolaşmak isteyen "samimi" insanlar ile girdiğiniz iletişim tam bir azap yaşatabilir. zira siz kaçmaya çalıştıkça daha çok yanaşır ve mıncıklamadan duramaz bu manyaklar. "tikim var azizim." deseniz de kurtulamazsınız bu tiplerden, hele bir de durumunuzu açıklama gafletinde bulunduğunuz an başınıza psikoterapist kesilip sizi iyileştirmeye çalışırlar.

  velhasıl zor bir durumdur. en makulü, işinde uzman bir terapist ile kurtulmaya çalışmak ya da en azından katlanılır kılmaktır.