• istanbul'a özgü olmayan, metroyu sadece yer altından giden bir araç olduğunu sanan bazı kişiler tarafından küçümsenen raylı ulaşım sistemi. halbuki araç hiç bir zaman amaç olmamalıdır. istanbul'un toplu taşıma imkanlarını geliştirmeye çalışırken amaç insanları bir yerden bir yere medeni bir şekilde taşımaktır. ayrıca bazılarının sandığı gibi bu taşıma yer altından olunca daha bir "cool" olmamaktadır. öyle olsaydı bütün şehirler arası trenleri yer altına sokardık. yer üstü uygunsa yüzeyden gitmek maaliyetleri düşüreceği için tercih edilmelidir. yüzey arazisi bomboş dururken, alttan tünel kazmaya çalışmak embesilliktir.
  • bugün , 09 mayıs 2011 tarihinde, aksaray- havalimanı yönünde seyreden metroda, saat 20:36 sularına yaşanan bir olayı aynen aktarıyorum,

ben her zamanki gibi yorgun argın eve dönmekteydim, karşımda lacivert takım elbiseli orta yaşlarda memur tipli bir adam ve onun yanında da tanıdığı olduğunu daha sonradan anladığım daha gençce bir adam oturuyordu. ben önce onların bakışlarından rahatsız oldum, malumunuz bir kadına uzaylı gibi bakmak, onu rahatsız etmek örfümüz adetimizdir. sonra müzik dinlemeye başladım, bari kafaya takıp da tekrar tekrar hayattan tiksinmeyeyim diye. sonra farkettim, bu memur tipli adam bi rahatsız, yanındakiyle hararetli hararetli konuşuyor ve benim arkamda birilerini işaret ediyor. neyse dedim ve muhatap olmak, sormak dahi istemedim. sonra adam dayanamayıp yerinden kalktı ve 4 kişilik bir erkek grubunun yanına gitti, ben de bu arada meraktan kulaklıklarımı çıkartıp olayı anlamaya çalıştım. sonra o 4 dört kişilik orta yaşlı erkek grubuyla bu adam arasında bir gerginlik oldu , laf atışmalar başladı hafiften. memur tipli bu adam yerine döndü, ama hala sinirli, söyleniyor, yanındaki de "abim haklıdır" diyordu sürekli. sonra memur tipli adam "taksiye mi binelim diyorlar bir de ya, rahatsız oluyorum, ben bunu çekmek zorunda mıyım" diye söylenmeye başladı sesli, sinirli. ben durağımda inmek için yerimden kalktığımda dayanamayıp memur tiplinin yanındaki gençce tipli adama sordum "ne oldu, hayırdır?" diye, adam "ileride bi kız böyle öpüşüyorlar, sarılıyorlar, daha başka şeyler de yapıyorlar, heralde yabancılar, uyardık, rahatsız olduk" dedi, "size ne" diyebildim ancak, inmek zorunda kaldım,
    bunlar böyle devam edecek arkadaşlar, hiçbirimiz insan gibi yaşayamayacağız artık, bir şekilde ses çıkarmak lazım, bu insanlık dışı muameleyi sona erdirmek zorundayız.
  • davutpasa- sagmacilar arasindaki kisim bu sabah ariza yapmistir. otogarda icinde bidolu teyze ile bende kaldım. teyzeler son sesleri ile bidi bidi aa nassi olur canim falan filan cemkirirken amcanın biri gayet sakin şekilde ortaya sana oy vereni skiyim dedi ama gayet alcak bi sesle. iste o an muthiş bir sessizlik oldu.o andan itibaren teyzeler bir iki üç tıp.
  • her ne kadar eskisi kadar sık olmasa da, yedi senedir kullandığım, bir kere olsun yürüyen merdivenlerinin sağında durulup, solunda ilerlendiğini görmediğim metro.
  • 1-2 aydır eski manyetik kartlar yerine cadde tramvayı (eminönü-zeytinburnu) ve istanbul metrosu (taksim-4. levent) 'nda da kullanılan jetonlarla binilen raylı toplu taşıma sistemi.
    iki hattan oluşur: ana hat olan aksaray-otogar-havalimanı ve tali hat olan otogar-esenler. aksaray ve havalimanı'ndan kalkan bütün trenler ana hat boyunca ilerler, esenler'e gidecekler otogar'dan esenler trenine binmelidir. ayrıca esenler'den kalkan bütün trenler de otogar istasyonuna kadar gider, daha ileri gidecekler gidecekleri yere göre bir ana hat trenine binmelidirler.
  • ülker'in browni'ye karşı çıkardığı yeni çikolata. kalorisi 5.
    (bkz: metro light)
  • bahçelievler durağından gold computer'a, dünya ticaret merkezi durağından bimeks teknoport'a ve zeytinburnu tramvay aktarmasıyla vatan computer'a ulaşım sağlayan güzergaha sahip araç
  • (bkz: zaa)
  • aksaray-havaalanı metro hattı olduğunu düşündüğüm metro hattı.
    ya da aksaray-fly emirates miydi? bilemedim.
  • (bkz: amfibik metro)
hesabın var mı? giriş yap