şükela:  tümü | bugün
 • urfa ve cevre illerde görülen, kültüre özgü psikiyatrik sendromlardan biri oldugu düsünülen, hastaların karınlarında carpma, atma hissi, halsizlik, asırı uyuma istegi, istahsızlık, dizlerde tutmama, asırı sıkıntı hissi, nefes almada zorluk belirtileri ile seyreden klinik tablo.

  hafirganin yerel tedavisi; ac iken üc gün üst üste her seferinde üc kez karnın ortasına siddetli bir sekilde basmak seklindedir.
 • doc. dr medaim yanık tarafından literature eklenmiştir. hastalar karın bölgelerindeki bir damarın çok şiddetli bir şekilde attığını hisseder, ve bunu bayılmalar takip eder.. kabullenilemeyen durumların ardından bireyde oluştuğu düşünülmektedir.
 • (bkz: medaim yanık)
  (bkz: hafakan)
  (bkz: atağan)
 • abdominal aortumun ne zaman depresif bi atak gecirip zayiflasam, icerden tekmeleyen bir bebek gibi, disaridan rahatca gorulebilecek siddette atmasiyla baglantisini su anda kesfettigim halk tibbi teshisiymis.

  "kabullenilemeyen durumların ardından oldugu soylenegelir" denmis ve tamamen dogru bu. en son gecen sene yasadim cok siddetli bir halini...
  eş çıkması da denirmis halk arasinda. saman/pagan tarihimizden hatira bir deyim oldugu soyleniyor ve anadoludaki bazi el almis sifaci kadinlar (kam) bunu el melekesiyle bastirip cekerek duzeltirlermis. ondan sonra kapanan istah, halsizlik, depresif semptomlar duzelirmis rivayete gore...

  ulan ne kadim cografya be.