şükela:  tümü | bugün
 • kimdir necidir bilmem ama makber'i pek bi guzel yorumlamistir kanimca. dinlemek gerekir.
 • makber'in sadece yorumcusu degil, bestecisidir de. turk musikisinin sahikalarindan. cumhuriyetin ilk donemlerinde populerliginin zirvesinde olan bir gazelhan kendisi. muthis bir tenor sesi var, insani yerinden hoplatan. makber'in yani sira kus sesleri ovalara yayilir, yesil kurbagalar gibi sarkilarina da kulak kabartmak gerekir..
  soyadi da, yaptigi ise uygun olarak 'sesyilmaz'.
 • hafız burhan sesyılmaz. 1897 yılında doğmuş, 1943 yılında vefat etmiştir. cumhuriyet sonrası dönemin en popüler ve sevilen hafız-gazelhan ve hanendesi h.burhan istanbul'da doğdu. muallim ismail hakkı bey ve lemi atlı'dan kısa süreli dersler aldı. bir ara mızıka-i humayun'da bulundu. özellikle 1926 yılında columbia firması için art arda doldurduğu 100 kadar plağıyla yaygın bir üne kavuştu. gazel ve hafız burhan halk arasında beraber anılır oldu. sağlamış olduğu bu yaygın şöhreti sayesinde belki de tüm dönemlerin en çok para kazanan sanatçılarından birisidir. ankara'da bir mevlüt sırasında fenalaşıp vefat etti.
  (bkz: buldum bir kitap entry girmekten düştüm bitap)
 • taş plaklarını hazırlayan columbia firması hafız burhan plaklarından o kadar kar etmiştir ki, hafız burhana bir araba hediye etmiştir, bu nedenle istanbulun ilk şahsi araba sahiplerinden biri olduğu bilinmektedir
 • mareşal fevzi cakmak'in kızının mevlidini okumak icin ankaraya cagirilmis, mevlid sirasinda kalp krizi gecirerek hayatini kaybetmistir.
 • gerçekten hafızdır, ayasofya'da burhan okurken, abartıyor olabilirler ama tee asya yakasından okuduğu ezanı dinlemek için insanlar pencerelere çıkarmış ...

  şahsi kanaatimce sesinin bütün kıvrımlarını hissedebileceğiniz , "aşkın gözyaşları" parçası enfestir, ttnetmüzik'ten indirerek veya indirmeden dinlenebilir.
 • birkaç farklı kaynakta belirttiği üzere gür sesini yalın bir şekilde boğazın diğer yakasına duyurabilen büyük üstad.

  bizler her ne kadar anlamasak da, eskilerin yanında adı geçtiği zaman duraksayıp kendilerine çeki düzen vermelerinden, yazılmamış bir kahraman olduğu farkedilen insan-ı kamil. abartılmayıp da duruşuyla saygıyı hak edenlerden.
 • türk musikisinde gelmiş geçmiş en iyi sese sahip sanatçı dersek, pek de abartmış olmayız kendisini. insanı her daim etkileyebilecek bir sese sahiptir kendisi.