• bir harput türküsü..şevkiyle hafonun aşkını anlatır. tabii ki toprak kokar, çayır orman dağ kokar..
  • eser, ismi hafize olan sevgilisine, korukoğlu şevki tarafından yazılmıştır.

şavkı efendi, sesi güzel ve kibar kişilerden biridir. evli ve çocuk sahibidir. buna rağmen hafize'ye aşık olmuştur, hafize güzel hatundur. ailesinden gizli olarak kayabaşı'nda hafizeyle ev tutmuştur, şavkı'nın bu durumu kısa sürede ailesi ve annesi tarafından da öğrenilmiştir.

aradan aylar geçer, bir ramazan gecesi herkesin camide olduğu saatte hafo evinde boğularak öldürülmüş, ev de ateşe verilmiştir. hafo, evde yanmıştır. hafo'nun ölüm haberi şavkı'ya verilir.

şavkı bu olaydan sonra evine kapanır ve günlerce ağlar, kimseyle konuşmaz ve bu günlerde olayı ve halini anlatan türküyü yapar.
  • oğuz aksaç'ın döktürdüğü türkü. https://www.youtube.com/watch?v=e8o1ap23zta
    "kız kaşın gözün alem aldatır"
  • yıllardır tüm yorumculardan duygusal durum, ortamları da göz önunde bulundurarak derim ki
    bu parçanın hakkını gerek ses tonu, vurgu, etkilenme oranı olarak en iyi oğuz aksaç yorumlamıstır.
    https://youtu.be/e8o1ap23zta
  • kaynak kişi: abdullah tunç
    derleyen: mehmet özbek
    yöre: harput

geleneksel icracılar muzaffer ertürk, zülfü demirtaşharika yorumlamışlar bu türküyü. ender balkır da harput isimli albümünde başarılı şekilde seslendirmiş. tabii rahmetli enver demirbağ yorumunu ayrı tutmak gerek.

hafo'mun evi kaya başında, ala leylam
    oyalı yazma yandı kaşında, vay beni
    şevki'nin aklı yoktur başında ala leylam

dağlar daldadır, gözüm yoldadır, vay beni
    senin o kaşın alem aldatır, vay beni

hamamdan çıkmış, eller yumuşak, ala leylam
    odaya sermiş kuş tüyü döşek, vay beni
    akşam teşrif et, biraz konuşak, ala leylam

senin o kaşın alem aldatır, vay beni

hamamdan çıkmış, elleri kına, ala leylam
    binmiş paytona, çıkmış seyrana, vay beni
    şevki bu derde nice bir yana, ala leylam

senin o kaşın alem aldatır vay beni

farklı yorumlar da var;

hamamdan çıkmış gider yoluna, ala leylim
    şeveler takmış pambuk koluna vay beni
    mevlam sabır ver şavkı kuluna, ala leylim

(şevki ismi, eskilerce şavkı olarak telaffuz edilmekte)

hafo'mun evi kayaya bakar ala leylim
    akşamdan sona çıralar yakar vay beni
    şavkı'nın durmuş yoluna bakar ala leylim
  • hikayesini bilip dinleyince daha çok etkileyen elazığ/harput türküsü.
  • dağlar dağdadır, gözüm yoldadır... o coğrafyada yolculuk etmeyi tecrübe etmiş insanların duygusunu daha iyi hissedeceği türküdür.
  • bu güzel harput türküsünün altında şevki'nin; genç, güzel hafize'ye olan aşkı yatar. şevki evli ve çocuklu olmasına rağmen hafize'ye gönlünü kaptırmış ve hafize için kayabaşı'nda bir ev tutmuş. bu evde gizlice buluşurlarmış. eh tabi elalem vaziyetin farkına kısa sürede varmış ama bu nahoş durumu şevki'nin yüzüne vurmak istemiyormuş insanlar. sevilen biriymiş çünkü. her neyse efendim, bir ramazan akşamı, hafize'nin evini yakmışlar, öldürmüşler hafize'yi. kara haber tez duyulur; şevki'nin kulağına bu acı haber gidince şevki yemeden içmeden kesilmiş, günlerce ağlamış. kapandığı odada bu acıklı türküyü yazmış.

hafo'nun evi kaya başında
    oyalı yazma yandı başında
    şevki'nin aklı yoktur başında

dağlar daldadır gözüm yoldadır
    kız kaşın gözün alem aldatır

hamamdan çıkmış eller yumuşak
    odaya sermiş kuş tüyü döşek
    akşam teşrif et biraz görüşek

dağlar daldadır gözüm yoldadır
    kız kaşın gözün adam aldatır

https://youtu.be/e8o1ap23zta
hesabın var mı? giriş yap