şükela:  tümü | bugün
 • inşaat yapılacak alanın projeye uygun şekilde traşlanması, kazılması işlemi..
 • (bkz: ekskavator)
 • 1996'dan kurulan karma resim sergisi grubu. sergilerinde, gündelik olayları, televizyon ve gazete haberlerini kendi resimlerine konu edinmişlerdir. grup: hakan gürsoytrak, murat akagündüz, mustafa pancar ve antonio cosentino'ndan oluşur.
 • yerine yaygın biçimde harfiyat kullanılan kelime. halbuki yapılan işin harflerle hiçbir ilgisi yok, değil mi? evet.
 • (bkz: hufre)
 • 18/03/2004 tarihli ve 25406 sayılı resmi gazete'de yayınlanan "hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolü yönetmeliği" uyarınca kontrol altına alnmış eylemdir. temel amaç çevreye zarar vermeyecek şekilde hafriyatın öncelikle kaynakta azaltılması, toplanması, geçici biriktirilmesi, taşınması, geri kazanılması, değerlendirilmesi ve bertaraf edilmesidir. bu amaçla 3 çeşit belgenin edinilmesi zorunludur, bu belgeler; "hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıkları taşıma belgesi", "hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıkları kabul belgesi" ve "hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıkları taşıma fişi"dir. taşıma belgesi ilgili firmanın vergiye kayıtlı olduğu veya taşıma aracının ruhsatının alındığı ilçe belediyesinden temin edilir. kabul belgesi ve taşıma fişi ise ilgili firmanın hafriyat işini yürüttüğü ilçesınırlarından sorumlu ilçe belediyesinden temin edilir. bu belgelerin temini esnasında gerekli olacak belgeleri aşağıda sıraladım.(bu bilgi ve belgeler her ne kadar yönetmelikle belirlenmişse de bazı noktaları yoruma açık olduğundan ilçe belediyelerince farklı yorumlanan noktaları bulunmaktadır. dolayısıyla benim burada verdiğim bilgiler tamamen yardım amaçlı olup ufak tefek eksikleri gedikleri olabilir.ayrıca bu bilgiler bir yerden alıntı değildir.)

  hafriyat kabul belgesi için gerekli belgeler:

  1.talep dilekçesi
  2.vergi levahasının fotokopisi
  3.hafriyat izin belgesi(hafriyat miktarı yazılı)
  4.imza sirküsü(ya da vekaletname)
  5.taşıma izin belgesinin fotokopisi(taşıma izin belgesi yoksa edinilmeli)
  6.depolama sahasının yetki belgesinin fotokopisi
  7.ücret: 40 ytl ve ayrıca atık miktarına göre hesaplanan her bir araç başına verilecek hologrom ve taşıma fişi için 3 ytl

  hafriyat taşıma izin belgesi için gerekli belgeler:

  1.talep dilekçesi
  2.araç ruhsatının fotokopisi
  3.vergi levhasının fotokopisi
  4.şoförün ehliyetinin fotokopisi
  5.araç fotoğrafı(aracın plakası resimde arkadan ve önden okunabilir olacak, kasası sarı renkte olacak ve kasa üzerinde büyük harflerle “inşaat/yıkıntı atığı taşıma aracı” yazacak)
  6.ücret: 40 ytl

  http://www.cevreorman.gov.tr/yasa/y/25406.doc