şükela:  tümü | bugün
  • öneri şu şekildedir:

bir yıl 30 günlük 12 aydan oluşsun.
    bir ay 6 günlük 5 haftadan oluşsun.
    her yıl kalan 5 gün (artık yıllarda 6 gün) yılbaşı tatili olsun.

haftadan çıkaracağımız gün çarşamba olacak. çünkü kendisi haftanın ortasında kalıp hiçbir önemi olmayan bir gün. pazartesinin sendromu var. cuma'nın tgifi var. salı ve perşembe de bu günlerle ilişkileri sebebiyle bilinen günler. çarşambanın kendine faydası yok.
    (not: pazartesi sendromundan kurtulalım biraz da salı sendromu olsun diyenler için pazartesinin kaldırılması da düşünülebilir. neticede en nefret edilen gün açık ara pazartesi.)

hafta 6 gün olunca hafta sonu yine 2 gün olacak. bir haftada 4 gün çalışılacak/okula gidilecek. böylece tatil sıklığı artacak.

resmi tatiller tamamen kaldırılacak ancak esnek bir düzene geçilecek. dileyen kişi bir hafta sonu çalışarak bir sonraki hafta içi fazladan iki gün tatil yapabilecek. (dini bayramlarda bu yöntem izlenecek)

her ayda bulunan gün ve hafta sayısının eşit olması sayesinde günleri takip etmek daha kolay olacak. örneğin her ayın 1'i pazartesi 15'i perşembe 30'u pazar olacak.

yılın üçte biri tatil olacağı için iş gücü azalacak ancak verimlilik artacağı için bu azalma çok da hissedilmeyecek. ayrıca otomasyonla birlikte insanlara olan ihtiyaç azalacağından özellikle önümüzdeki yıllarda bu sisteme geçmemiz sorun teşkil etmeyecek.

hadi hayırlı olsun
  • ben de uzaya çıkıp havada satriani gibi solo atarken çilek yemek için kampanya oluşturmuştum. change org imza kampanyası da açtım ama gerçekleştiremedik türkiyem.