şükela:  tümü | bugün
  • çalışan verimliliğini ve insan kalitesini arttıracak, ekonomiyi canlandıracak ve de enerji tasarrufu sağlayacak olaydır.

insan haklarına uyan legal bir şirkette, çalışma saatinin 9.00-18.00 olduğunu kabul edelim. arada 1 saat de öğle tatili olduğuna göre, bir gün içerisinde 8 saat çalışma süresi var. yeni 8 saatlik süreyi bir şekilde başka yerlerden çıkarabilirsek, cuma gününün var olmasına gerek kalmıyor. bunun için de haftanın ilk 4 gününde, çalışma saatini 2 şer saat uzatmak yeterli. yani 6 da çıkmak yerine, 7.45'de çıkmak problemi çözecektir (1 saat öğle arasını da 45 dakika yaptık).

peki bu sistemin yararı ne?

1- çoğu insan hafta içi eve gittiğinde verimli bir işle uğraşamıyor. özellikle orta-yaşlı kesim, eve gidip, dandik türk dizilerini seyrederek, koltuğunda uyuklamayı tercih ediyor. bu kişileri 6.00 yerine 7.45'de bıraktığımızda sosyal hayatlarında büyük değişiklik olmayacaktır. genç nesil ise, sıklıkla olmasa da iş çıkışı, cafe - pub gibi yerlere takılıyor. çoğunlukla da planlar, saat 8-9'da buluşmak üzere yapılıyor.

2- cuma gününün tatil olması, kişilere hobilerini yapabilmeleri, sağlık gibi sorunlarını çözebilmeleri ve de ailelerine daha fazla vakit ayırabilmelerini sağlar. insanlar bu dünyada, şirketlerin kölesi olmak için gelmediğine göre, sevdikleriyle biraz zaman geçirmeliler değil mi?

3- cuma günü ofislerin çalışmaması, ayrıca (ofis & trafik) enerji tasarrufu sağlayacaktır.

4- haftanın 4 gün olması, hafta içi çalışanların daha istekli çalışmasını sağlar, pazartesi sendromu olmasa bile, salı sendromu ortadan kalır.

5- hafta içi eve gittiğinde hiçbir şekilde yararlı bir iş yapamayan insan, cumaları bütün gün, rahatlıkla verimli uğraşlar edinebilir. hafta içi televizyon seyredip, uyur, boş bir cuma'da ise, yabancı dil, müzik, kurslarına gidebilir, sporla uğraşır, pikniğe çıkar, kitap okur vs...

6- pazar, hıristiyanlar için kutsal gün olduğu için tatildir. cumartesi ise museviler için. eh biz de müslümanlar için kutsal gün olan cuma'yı da tatil ilan edebiliriz (evet, islam'da diğer dinlerden farklı olarak cuma günü çalışmayın emri olmadığını biliyorum. ben de zaten cumaları da çalış ama şirket için değil kendin için çalış diyorum.).

7- aslında bilimsel olarak günlük verimli çalışma süresi 6 saattir. yani 9-12, 1-4 arası bir süre ideal olandır. bu süre uzadığında, çalışanın verimliliği düşer. kısaca, çalışan daha çok süre çalışıyor gibi gözükmesine rağmen, daha az üretir, ve ürettiğinin de kalitesi düşer. yani, hali hazırda zaten olması gerekenden fazla çalışıyoruz.

gelen mesajlar üzerine 7 için edit: evet hem günlük 6 saat verimli diyip, hem de çalışma saatini 8'in de üzerine çıkarmak tutarsız gibi gözüküyor. ancak bu verimlilik, kişilerin hafta içi hobileriyle ve ailesiyle zaman geçirmesi için hesaplanan bir değer, ve haftada 5 günlük çalışma üzerine kurulu. haftayı 4 güne indirdiğimizde 6 saati arttırabiliriz. ayrıca, varsayalım cuma günü tatil olmadı, onun yerine günlük çalışma saati 6'ya düşürüldü, o da olumlu. bana uyar...

8- "türkler en çok tatil yapan millet" iddiası kesinlikle yalandır. isteyen araştırabilir. türkler, bırakın akdeniz milletlerini, almanlara göre bile daha fazla çalışmaktadır.

9- her milletin kendine özgü tatilleri vardır. ispanyol ve yunanlar, uzun süreli öğle arası tatili yaparlar (pek önerdiğim söylenemez). türkler de gayet cuma'yı, en azından öğleden sonrasını tatil yapabilir.

10- özel sektörde çalışanlar hali hazırda, bırakın 2 günü, 1 gün bile tatil yapamıyorlar. yani kan emici özel sektör, çoğunlukla çalışanlarının cumartesi gününü de yiyor. cuma gününün tatil olmasıyla, bu kan emiciler en fazla cumayı yiyebilecek, ve bu sayede bazı kapitalist özel sektörlerde çalışanlarında en azından 2 tam gün tatil yapabilmesinin önü açılacaktır.

bugün olmasa bile birgün, kesinlikle eminim ki bu dediğim yapılacak. 5 gün sömürülüp - 2 gün izin verilmesi, insan haklarına aykırı bulunacak. ideal olan 4-3 orantısıdır.
  • pazartesi gününün tatil edilmesi halkta büyük bir coşku yaratacak verimliliği en az üç katı artıracak çocuk yapma oranını beş misli yükseltecektir. pazartesi diyorum ben. pazartesi olsun. lütfen.
  • cuma tam gün tatil olmadı da diyelim ki yarım gün oldu o da olumlu. hem müminler de tantana yapmaz cumaya gidemiyok diye.
  • bazı açılardan mantıklı görünse de, özel sektör çalışanlarına yaramayacaktır, hatta misal avm tarzı ortamlarda çalışan insanların (ya da genel olarak hizmet sektöründe çalışanlar) çilesi 3 güne çıkacaktır. bu esnada da sürekli eleştirilen 'tırnak içinde yata yata para kazanan' memur kesim gezip tozacak. (genel görüşten bahsediyorum). sonuç pek de adil olmayacak. işveren 3 günde daha fazla ciro yapacak, parası olan daha çok harcayacak, ekonomi daha hareketli bir hal alacak haliyle; ama olan yine fakir çalışana işçiye olacak. eyyorlamam bu kadar.
  • (bkz: nereyi imzalıyoruz)

derhal sosyal medyada yayılması gereken kampanya.
  • üç gün olmadı, iki gün oldu o da olumlu.

çoğu insan 1.5 gün hafta sonu tatili yapıyor. hatta cumartesi öğlene kadar (bazı yerlerde 14:00-15:00) çalışınca cumartesi günü gidiyor zaten. pratikte 1 gün, yani pazar günü hafta sonu tatili yapılıyor.
  • sanki özel sektörde 5 gün çalışılıyor da bir de 4 gün olacakmış. değişen birşey olmaz o zaman da biz cumaları da çalışıyoruz diyen özel sektör yavşakları ortaya çıkar. memurlar 3 gün gezerken özel sektör çalışanları bu sefer 2 gün gezebilir. gerçi yine de olumlu ama işe yarayacağını sanmıyorum.
  • hafta sonu tatil 3'ten sonrasını okumadığım başlık.

(bkz: aferin çok güzel düşünmüşsün)
  • bütün işler güçler durur. zaten dünyanın en tembel milletiyiz. zart bayram zurt kutlama, yok tatili birleştir, yok perşembe-cuma meclis kararıyla dahil edildi derken yılın üçte birinde yatıyoruz. sürekli araya giren kısalı uzunlu tatilleri hesaba katmaktan iş yapamıyor insan. tatilin haftada bir güne düşürülüp bayram vb tatillerin bir günle sınırlanması gerekirken halen daha ekstra tatil derdindeyiz. az çalışın amk, yeter gebeş gebeş yattığınız.
  • her haftamı 4 gün çalışacağız? biraz daha zorla gel şunu 3 yapalım.