şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünya ekonomisini ve çevreyi (ve bizi-hayatımızı) kurtarabileceği öne sürülen durum. ayrıca aile ve arkadaşlarla daha çok zamanın geçirildiği, iş yaşamının streslerinden daha uzak bir dünya demek. beden ve ruh sağlığı üzerine olumlu etkileri var bu nedenle sağlık harcamalarını azaltırken iş verimini yükseltebilir. ayrıca daha iyi yetiştirilen çocuklara zemin hazırlayabilir.
  isveç'te 2015 yılında pilot bölgede denenmiş ve iş verimini, mutluluk oranlarını artırdığı saptanmış.
  abd ve avrupa'da yapılan araştırmalara göre bu durum enerji tüketimini ve doğaya salınan karbon emisyonlarını %20 oranında azaltıyor. abd utah'ta 2007-2011 yılları arasında denenerek de kanıtlanmış. bir teoriye göre bu durum klima, bilgisayar, ve ışıkların kapalı olması ile ilişkilendirilmiş. bu şekilde yılda 12 bin ton karbondioksitin salınımı önlenebilirmiş. sistemden çıkılma nedeni vatandaşların cuma günü devlet dairelerine ulaşamamaktan yakınması imiş.

  bir diğer olay da ileride otomasyon ve robotik sistemler dolayısı ile bir çok işin elle yapılmasına gerek kalmayacağı. 20 yıl içinde mevcut mesleklerin %47-54'ü bu kategori içerisinde ele alınacak.

  venezuela da benzer bir proje üzerinde çalışmakta. yılın iki ayı için başlatmaya karar vermişler.

  ne diyelim desteğimizi sonuna kadar veririz

  kaynaklar:
  http://www.independent.co.uk/…g-hours-a7215421.html

  http://www.travelandleisure.com/…ekends-save-planet

  http://www.deccanchronicle.com/…says-scientist.html

  https://www.theguardian.com/…eekends-nicolas-maduro

  http://theconversation.com/…-world-and-us-too-64503

  edit: konuyla ilgili eklemeler
  http://diply.com/…ay-weekends/3?publisher=budget101

  aynı zamanda iş memnuniyeti artıp stres azalacağı için iş değişiklikleri azalacak ve inovasyon, ekip kararlılığı artacak.

  http://www.sciencedirect.com/…pii/s0140673615602951

  bu da büyük tıp dergisi lancet'te yayınlanan araştırma abd, avrupa, avustralya'da 603 bin kişiyle yürütülen aşırı çalışmanın insan sağlığına zararlılığını ele alan araştırma. diyabet inme kalp hastalığı depresyon anksiyete sinirlilik uyku kalitesizliği gibi riskler barındırıyor.

  https://www.theguardian.com/…es-modern-working-life

  google ceo su da bu duruma karşı değil ve iş verimliliğine inananlardan. ayrıca amazon ve japonya'nın uniqlo firması da bu durumla ilgili pilot projelerini başlatmış.aynı zamanda bu durumun iş yerinde kadın erkek eşitsizliğini azaltabileceği bildirilmiş. bazı araştırmalarda haftada 30 saate varan verimsiz işyerinde bulunma zamanları bildirilmiş.
 • desteklediğim kampanyadır.

  nereyi imzalıyoruz?
 • bir gün daha geçmiyor ki yeni bir kampanya ile ekşi sözlük işgal edilmesin.
  tanım: kampanya*
 • daha güzel bir alternatif sunayım: (bkz: hafta 6 gün olsun kampanyası)

  edit: artık boş bakınız değil, bir tıklayın
 • üç gün isterken tek güne düşmesin. burası türkiye. çoğu iş yeri zaten 6 gün çalıştırmaktadır. üretim yerleri bokunu çıkarıp, mesai+7 gün çalıştırıp, iki haftada bir izin ve erken çıkma veriyor.

  yani bu üç gün hafta sonu yine bazı kesime yarayacaktır.
 • katıldığım kampanya.

  bir insanın bir hafta içerisinde verimli çalışabileceği saat sınırlı olduğu bir çok bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır. siz haftayı 4 gün yaparsanız da bu x saattir, 6 gün yaparsanız da x saattir.
 • mesai saatleri ile kolayca ayarlanabilir.

  en güzel alternatifi hafta sonu tatilinin cuma saat 12.30'da başlayıp pazartesi saat 12.30'da bitmesidir.

  hem haftanın beş günü çalış hem de 3 gün eşdeğerinde çok güzel bir tatil alternatifin olsun.
 • tembel tarafımın "harika fikir", gerçekleri gören tarafımın da "hah, sanki dünyanın 1 numaralı ekonomisiyiz de, biz çalışmasak torunlarımızın bile yıkamayacağı altyapıyı kurmuşuz gibi, bir de ekstra bir gün tatil yapalım tam olsun" dediği kampanya.

  hakikaten hayallerde yaşıyor bazı suserler ama yalan yok goy goyu bile güzel.