• ben neyim ?
    neden buradayım ?
    "burası" tam olarak ne ve dışarıda ne var ?
    varlığımın bir nedeni var mı?
    iyi biri miyim ?
    gibi sorularla felsefi açıdan insanı doyuran, ayarında, sadece anlatılmak isteneni daha farklı anlatmak amacıyla bulunan fantastik öğeler barındıran, uzun bir bölümü sakin hatta bazıları için belki biraz fazla sakin ama tamamı izlendiğinde hayata bakış açısından belki level atlatmayan ama güzel exp veren bi anime, tavsiye edilir.
  • konusu ilginç olsa da , izlemeden nekadar ilginç bir anime olduğunu anlamaniz imkansız ... kesinlikle (bence) en az serial experiments lain kadar kafa bulandirici ve sorgulatıcı ... son zamanlarda vaktinizi yeni çıkan boş animelerle harcamaktan yakınıyorsanız , bire bir ...
  • "aaa bu yaşta anime mi izliyorsun?" diyenlere verilecek yanıtlardan biridir. üstat yoshitoshi abe'nin bu şaheseri, sizi kendi ruhunuzun dehlizlerinde gezdirebilir. kuyu, karga, duvar metaforları; affetme, suçluluk duygusu gibi varoluşal meseleleri ile sizi hiç beklemediğiniz yerlerden vurabilir. her sıkı anime gibi yalnız başına izlenmesi tavsiye olunur.
  • jenerik müziğinden bir anime daha çıkar.

(bkz: blue flow)
  • (bkz: #16162230)
  • kısacık, rüya gibi bir anda başlayıp biten; insanoğlunun yaşadığı dünyada anlam veremeyip yakındığı, dertlendiği bir çok soruna kulak verip kendince çözüm önerileri sunan anime.
    --- spoiler ---

haibane adı verilen iyilik dolu meleksi yaratıklar, bir koza içinde dünyaya gelir.bu dünya insanlarında haibaneilerle birlikte yaşadığı duvarlarla çevrili bir dünyadır. haibaneiler koza içindeyken bir rüya görür, uyanınca ya da doğunca sadece bu rüyayı hatırlarlar.bu rüyada gördüklerine göre isimlendirilirler.
    ben koza içindeki yaşamı sosyal hayatla karşılaşmamış olan bireyin çocukluk ya da bebeklik yaşamı olarak düşündüm. ailemizin küçük yaşta verdiği öğretiler büyüdüğümüz bir davranış modeli ya da karakter olarak üzerimizde kalır ve sosyal yaşama ilk adım attığımızda insanlar bizi sahip olduğumuz bu karaktere göre sınıflandırır ya da isimlendirir.
    bazı haibaneiler rüyalarını tam olarak hatırlayamazlar, kanatlarının bir kısmı siyah olarak doğarlar. bu durum doğan haibeinin günahkar olduğunu gösterir. haibenei doğduğu dünyada bağışlanmayı arar, bunun için rüyasını hatırlayıp onunla yüzleşmelidir.
    çocukluk döneminde yaşadığımız travmalar hatırlamasak bile kişiliğimizde derin çukurlar oluşturur. bu çukurların en iyi tamirini tarafsız olarak travmalarımızla yüzleşerek yapabiliriz. kendimizi eksikliklerimizle tamamlayabiliriz.
    haibaneiler kozadan çıktıktan sonra uçuş günlerini hayal eder. bu dünyada duvarların ardına gidebilen tek canlı kuşlardır. haibanielerde uçuş gününde form değiştirerek farklı bir evrene geçerler. bu onlar için bir anlamda kurtuluştur. günahkar olan haibeneilerden bahsetmiştim bu haibeneiler eğer affedilmezlerse kanatları ve halelerini kaybederek yalnız bir şekilde ölürler, unutulurlar.bu en korkulan sondur.

--- spoiler ---

https://www.youtube.com/watch?v=6fo2myuedau
  • uzun zamandır izlediğim en iyi animelerden bir tanesi. sorguladığı ve sorgulattığı kavramların ağırlığına zıt olarak insanı rahatsız etmeyip aksine garip bir huşuya sevk ediyor sanki. renkler, çizimler ve müziklerinin ve genel anlamda durgunluğunun da etkisi büyük bu konuda. insan ve gerçeği ile ilgili herkesin yaşadığı ikilem, döngü ve sorguları başka bir fona oturtarak gayet güzel şekilde ortaya koymuş bir seri aynı zamanda da simgeleri, kar, kuş ve niceleriyle...

müzikleri gayet güzel dedim ama özellikle açılış parçası olan kou ohtani' nin "free bird"' ü bambaşka.
  • günah ve affedilme üzerine şirin bir anime. kahramanımız, 14 yaşları civarında bir hatun, tam hafıza kaybıyla bir kozadan çıkar. etrafında kanatlı ve kafalarında haleli bir dizi genç vardır. olaylar gelişir.

güzel anime, güzel çizimler, sakin konu. aksiyon, vurdu kırdı arayanlara hiç uygun değil. kendi hızında ilerliyor, çok da güzel noktalanıyor.
  • yönetmeni tomokazu tokoro, çizeri yoshitoshi abe** olan, yanı sıra ilk çeviri denemem olan anime.
  • türkçeye "külkanatlar birliği" diye çevirilebilen anime adı.
hesabın var mı? giriş yap