aynı isimde "haiku (işletim sistemi)" başlığı da var
  • (bkz: akrostis siirle niyetini acik etmek/15) gibi deneysel yorumlarida olabiliyor*
  • "gum gum calindi kapim
    actim baktim ki
    yalnizligimmi$." (cemal sureya'dan esinlenen tsan chan) *
  • "kor güneşi teninden yakalar"

"üşümesidir düş'ün,
    kabus.
    ve us'un
    kabında titreyerek üşümesi,
    düşün."

reha yünlüel
  • (bkz: ne ki hiç)
  • japon haiku siir sanatinin ulkemizde "garip" siiri uzerindeki dolayli/dolaysiz etkileri hala uzerinde yeterince durulmamis bir konudur. orhan veli'nin haiku ile ilgilendigi ve hatta haiku cevirileri yaptıgı bilinmektedir (bu ceviriler, "tercume" dergisinin kirkli yillardaki sayilarinda mevcuttur).
  • figth club'daki kahramanimizin yazip yazip is arkadaslarina yolladigi siirler olarak da animsanabilir.
  • pek bi komplex programlama teknikleriyle yaratilan "haik-o-matic" programi 2007 yilina gelmeden bir turk programci tarafindan yazilip bienal de etkileyici sunus teknikleriyle sergilenecektir.
  • (bkz: matsuo bashou)
  • haikulari cagristiran kisa oykulerin yazilabilecegi iddiasinda ve pesinde olan selcuk erez, trendelenburg pozisyonu adli oyku kitabinin girisinde höykü diye birsey tanimlar. ayrintili karakter, mekan, olay tasviri yapmaz höyküler, fakat haikular gibi muzigin etkisine benzer bir etki yapabilir.
    barthes'in laflarini da araya katar: boyle kisacik, 'yalnizca bu' diyerek parmagiyla gosteren bir cocugun belirtici devinisini yineler, zen anlayisina uygun olarak; ozel hicbirsey yok der. haiku, guzel bir sac lulesi gibi kendi uzerine kivrilir.
  • orospudan imparatora kadar her kesimden insana siir yazdirabilen, cay icmeyi bile bi toren havasina yucelten imparatorlugun siiri.

siirde imgeler somut ayrintilar ve betimlemelerden cok mecazi,
    ilgilerse izleksel bi karmasiklik icerisinde diil de uyumla verilir. japon sairi, her nesnenin neredeyse icinde soludugunu duyar. ginko ya giderler. kalemi kagidi yanlarina alip doganin yasadigi degisimi aninda ve yerinde saptamak icin ve bundan sonsuz bir haz duyulur. siir haçlarına cikan sairler bile vardir denilir, haç...

guzeldir iste. yalin ve derindir.
    uzun betimlemelerden bi suru sifattan teknik cambazliklardan arinmistir.
hesabın var mı? giriş yap