şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turkcesi : haile selasiye (imparator olmadan onceki adi rasta fari'dir) ,habesistanin (etiyopya) son imparatoru. eritre kurtuluş cephesi ve eritre halkinin bagimsizligi cephesi'nin, eritrenin bagimsizligi icin, yillarca savas verdigi, siyonistlerin pek sevdigi bir liderdir. israil devletiyle "sıkı" iliskiler icinde olmasi ve israil ordusu tarafindan desteklenmesinin, birincil nedenlerinden biri de rastafarianismdir. (ne ilginctir ki, britanya imparatorlugunun destegiyle sona erdirilen italya isgalinden sonra, bolgede amerikan ve ingiliz somurgeciligi hakim olmustur, aynen filistinde oldugu uzere)yonetiminde, etiyopya'da binlerce musluman kokenli insan, surulmus ya da katledilmis, eritre halki ise büyük bir zulme tabi tutulmustur. ayrica, (bkz: falasa yahudileri)
 • "kucuk bir kopek, adi lulu. imparatorun yataginda yatardi. cesitli seremonilerde, imparatorun kucagindan atlar, devlet ricalinin ayakkabilarina iserdi. zat-i muhteremler hic istiflerini bozmaz, killarini bile kipirdatmazdi. ben de onlarin arasinda elimde saten bir bezle gezinir, ayakkabilarini silerdim. on yil boyunca isim buydu."
  --hizmetkarlarindan biri
 • lincoln ve mercedes benz hastasi okumayan yazmayan imparator
 • haile selassie doğuşta tafari makonnen ismiyle doğmuştur.1892 yılında doğmuştur.babası ras makonnen mısır askerinde albaydı.habeşistan(etyopya) kralı(imparatoru) olmuş ve 1930 yıllarında italyaya karşı verdiği mücadeleden dolayı büyük taktir toplamıştır. rastafari ye inanan (bilen),(o yolda olan) kişiler jah adındaki tanrıya inanırlar,jah insanın vücuduna dikakt etmesini ve topraktan çıkan bitkilerin yaşam için kullanılması gereken şeyler olduğunu söyler.birçok rastafarian kutsal ot(ganja) içerek ruhi doyumluluğa gittiklerini ve bunun rastafarizmde bir tur jah a teşekkür etme(tapınma) olayı olduğuna inanır.
  haile selassie jah ın temsilcisidir.rastafarizmi din oalrak görenler için bir peygamber, yaşam tarzı olarak görenler için ise bir liderdir.
 • odtü inşaat'ın meşhur hocası uğur ersoy'un anlattığı üzere ankara ziyaretinde odtü'ye de uğramış ve laboratuarları gezmektedir. yapı mekaniği labında uğur hoca'nın da içinde bulunduğu bir grup yeni dökülmüş betonarme bir kiriş üzerinde sürekli sabit yük altında deformasyon testi yapmaktadırlar. yapı mekaniği labının gezildiği sırada uğur hoca selassie'nin iki adet hayvan gibi korumasını kirişin üzerinde oturmuş dinlenirlerken görür fakat iş işten geçmiştir.
  deneye baştan başlanacak zaman ve imkan yoktur ve deformasyon grafiğindeki o ani atlama teze (ve literatüre) "haile selassie effect" olarak geçer.
  **
 • haile selasse i olarak bilinir. buradaki i esasen birinci anlamına gelmekle birlikte, ingilizce'deki i* şeklinde okunur ve bu şekilde rastafariler onunla olan kişisel bağlarını vurgularlar. sömürgeler döneminden sonra afrika'nın ilk afrikalı monarkı olması sebebiyle rastafariler tarafından, siyah adamı babil dedikleri batı medeniyetinin buyruğundan kurtaracak olan "insan vücuduna gelmiş tanrı"* olduğuna inanılmıştır. kendisi ise tanrı olduğu inancını nazikçe reddetmiştir.
 • 1967 senesinde ülkemizi ziyaretinde anitkabire ugrayan ve burada atatürk'ün kişiliğinden çok etkilenerek resmini ataturk muzesine bagislayan etiyopya imparatoru.
 • (bkz: shashamene)
 • (bkz: derg)