şükela:  tümü | bugün
 • “her defasında insanlığa, kendine olduğu kadar başka herkese de, sırf araç olarak değil, aynı zamanda amaç olarak davranacak biçimde eylemde bulun.”

  (bkz: ımmanuel kant)

  kişileri “hak sahibi” ve devleti “birincil görev sahibi” olarak tanımlayan yaklaşım.
  kişiler, etkin öznelerdir ve haklarını talep etmek için güçlendirilirler.

  devletin bağlayıcı ahlaki ve yasal görevleri bulunur. kişiler, yardımı-hizmeti-desteği hak etmek yerine;
  yardım-hizmet-destek görme hakkına sahiptir.

  görünen sorunları ele almak yerine, sorunların nedenlerini araştırır ve sorunları kaynağında çözmeye odaklanır.
 • haksızlığa uğrayan insanların suçlanmadığı/suçlu hissetmediği, suç işleyenlerin ise lince uğramadan cezasını çektiği, aynı acı yaratan olayların yaşanmaması için en fakire, en savunmasıza kadar uzanan bir şekilde önleyici çalışmalar ile desteklenmesi gereken işlevsel bir hukuk düzeni için temel taştır.

  yardım temelli yaklaşımda gönüllülük/hayır işi anlayışı varken, hak temellilikte ise görev anlayışı vardır.
  yardımda görünen bir mevzu işlenirken, hakta ise sorunun derinine inilir.
  hak temellilikte devletler birinci görevlidir, hem hakları yerine getirici hem de haklarını talep etmesi için toplumları güçlendirici olarak.
  toplumlar ise başkalarının haklarını çiğnememekle yükümlüdür.
  velhasıl lütuflar ile oyalanmaksızın, insana yakışır olandır, dinamiktir.
 • güçlü olanın değil, hak edenin sahiplenmesi gereken durumlar için harika bir isim tamlaması, zincirleme de olabilir.
  adalet temelli de denebilir, fakat soyut kalma riskinden dolayı hak temelli olarak kullanıldığı ve yaygınlaştığı kanaatindeyim. fakat neden adalet temelli tamlamasının kullanılmadığı konusunda araştırmlarım devam etmektedir.
  sonuç itibariyle, olaylara yaklaşım tarzımız, sorunların nedenleri ve çözümlerini arama girişimlerimizde hak temelli gittiğimde, daha faydalı ve adaletli bir yol izleyeceğimiz aşikadır. erk sahiplerinin istekleri ve yasak düzenlemeler kimi zaman hak temelli yaklaşımı imkansız kılsa da ne kadar hak temelli yaklaşır ve çevremize öğretirsek gelecek inşası için büyük bir yatırım olacaktır. şu anda bu yaklaşım tarzımın dahi hak temelli olduğu anlaşılabilir. sadece bugünü değil gelecekteki yaşamında hakkını savunarak ve hesaba katarak bir yaklaşım benimsedim. işte bu hak temellidir ve çoğunlukla adalet temellidir. kısaca adil olmak ve bunu sağlamaktır; hak temelli yaklaşım.
  kalın sağlıcakla ve hak temelli yaklaşımla...