şükela:  tümü | bugün
 • hürriyet gazetesinde gördüğüm haber sayesinde bilkent üniversitesi adnan saygun salonunda verdigi konserde ilk defa dinledim. einstein saçlı, albülcanbaz bıyıklı, sevimli bir insan, çekingen çekingen çıktı sahneye. sultaniyegah longa, mahur saz semaisi gibi eserleri klasik üslupta yorumladi. yorumlarken bazen lisztimsi bazen de chopinvari oldu. ama değişikti, tatlıydı, zevkle izledim. ikinci yarıda, salondaki her kişiden random birer nota isteyerek bir tahtaya sırasıyla yazdı. buradan çıkarttığı temalarla 6 bölümlü süit uydurdu ki o da epey hoş bir şov oldu. sonra sonra, bach'ın hanımla oğullarla oynadığı bir oyun olan (goldberg çeşitlemeleri kısım 30 da vardı sanırım böyle birşey) popüler melodileri karıştırarak çalma işine girdi. `(lisztde,beethoven` de yaparmış böyle eğlenceler). salondan gelen rastgele istekler doğrultusunda papatya gibisin beyaz ve ince ile love storyi, bütün meyhanelerini dolaştım istanbulun ile yesterdayı karıştırarak yaptığı doğaçlamalarla iyice kalbimi kazandı. gereksiz şişirilmiş -ki zaten şişik- tuluyhan ugurlu gibi örnekleri gördükçe, taa amerikalardan gelmiş bu çok yetenekli kişinin konserine olan ilginin azlığı üzdü beni.
  hemen ansiklopedik bilgi de vereyim kendisi hakkında;
  bilkent üniversitesi piyano bölümü'nden mezun olduktan sonra müzik eğitimine abd'de indiana üniversitesinde devam ediyor. ilk resitalini 1991 yılında mersin'de veren sanatçı, türkiye, rusya, ukrayna, danimarka, izlanda ve abd'de çok sayıda konserler verdi. geleneksel türk müziğine ve doğaçlama sanatına büyük ilgi duyan toker'in, farklı çalgılar için 80'den fazla bestesi bulunuyor..
 • (bkz: nadejda valsi)
 • (bkz: tanini trio)
 • chopin eserlerini ustalıkla çalan sanatçı. konser boyunca piyanoda döktürmekle kalmayıp eserlerin geçmişleri ve sanatçılar hakkında ilginç eğlenceli bilgiler sundu. tekrar dinlemek üzere...
 • tıpkı kendisi gibi kıymeti pek bilinmeyen benyamin sönmez'in ardından andante'de çok güzel bir yazı kaleme alan yetenekli müzisyen. buyrun bu da yazının linki:

  http://www.andante.com.tr/…e=haberdetay&haberid=361
 • tükenmiş olan iki albümünü kendi web sitesinde mp3 olarak yayınlamış, "buradan indirebilirsiniz" demiş. bayıldım, bayıldım!
 • "mozart'ın türk marşı bildiğimiz gibi değilmiş!" iddiasındaki piyanist. sevdim bu adamı, sefayla...

  http://www.youtube.com/watch?v=jkc2trrdy00
 • 25 ekim 2014 yıldız ibrahimova ankara konserinde dinleme fırsatı bulacağımız çatlak piyanist. takipteyiz, hastasıyız.
 • ton geçişleri edc ve dsg'den hızlı piyanist.

  başındaki yüzbaşı kafasına göre (major minor demeden) ton ismi söylüyordu o ise yarım saniye bile geçmeden tonu değiştiriyordu. sonra sağ eli farklı sol eli farklı tonlarda devam etti parçaya. adam piyano çalmadan önce ısınmak için yapıyormuş bunu.

  amerika'dan geldiği ilk zamanlarda beyoglu'nda komik paralara piyano çaldığını duyunca bir başka sövmüştüm ülkemin kalitesizliğine.
 • meslektaşı olan sanatçılar, genelde çaldıkları eserlerin bestekârlarını konserlerde anarken, bu abimiz genelde onları mezarlarında ters döndürür ama iyiki de döndürüyor dersiniz. akordeonda da iyidir ve konserlerinde akordeon kulladığı olur. bir kere bir senfoni orkestrasıyla verdiği bir konserinde akordeonla sahneden inip salonun bir kapısından çıkıp gitmiştir, sonraki parçalara orkestra devam etmiştir, derken parçanın bir yerinde başka bir kapıdan pat diye girmiştir ve o kapıya yakın dinleyiciler arkalarından aniden gelen akordeon sesiyle sıçramışlardır.
  severiz kendisini