• sorgucu eleman, 'üstümü arayan görevli pantolonuma, gömleğime vs vs delil yerleştirdi.' denmesin diye kollarını sıvıyor.
  • bankayı korumaya çalışmak gibi çocukça bir yola girmeyeceğini umuyorum. zarrab’ın şimdiye kadarki ifadelerinden ve malum tapelerden anladığım kadarıyla bu arkadaş ‘memur’. yani arada kalmış ve tezgahın işleyişine meze olmuş. ha bu masum olduğu anlamına gelmiyor, tıpkı zarrab’ın sıradan bir dolandırıcı olmadığı gibi. kurulan ve işletilen sistem hem siyasilerin, hem bürokratların iradesi, teşviki ve korumasıyla çalışabilen bir şey. reza zarrab ise bu işi yürütmek için arasan bulamayacağın kadar yetenekli bir adam. alan memnun, veren memnun.

diğer yandan, ‘zafer çağlayan’a şu kadar milyon rüşvet verdim’ derken bahsedilen paranın zafer çağlayan tarafından alındığını düşünüyorsanız oldukça saf veya saf görünerek gidişatı kollayan bir tür ahmet hakan olduğunuzu söylemek zorundayım. memleket sathında kupon arazi denen arsaların tümü için bizzat çalışarak karar veren, hatta bu işin ‘kârlı’ şekilde yürümesi için arsa sahipleriyle yapacağı ayaküstü görüşmeler için bile milyon dolar seviyesinde ‘randevu bedeli’ tahsil eden birinin yanında zafer çağlayan, hakan atilla gibi adamlar detay bile değiller. cambaza bakmayın, saf olmayın. diğer ihtimalin ise yanından bile geçmeyin. zaman hızlı geçiyor. kader her şeyi, herkesi sepetin içinde sallar gibi sallıyor.
  • bir adamın dakikalar içinde yıkılışını izlediğim bir kayıt... kimlerin ne yaptığı aleni belli bir şey, bunu sulandırmanın manası yok zaten...

rüşvet, yolsuzluk gırla gitmiş eyvallah ama bana bu adam, bu yapılanlardan kişisel çıkar sağlamış gibi gelmiyor beyler, bayanlar... işin içinde, ona da eyvallah ama rüşvet gibi bi suçu yok gibi bu adamın... verilen emirleri yerine getirmiş, açık noktaları bulmuş o kadar... hatta bazı yapılanlara direnmiş bile...

ama abd’ye neden gittiğini de hiç anlamış değilim... adama bizim pisliklerin hepsini yıkacaklar... yazık olacak gibi... atilla da keşke zarrab gibi konuşsa... şu rüşvetçi o çocukları iyice ayyuka çıksa...
  • (bkz: don't talk to the police)

hele fbi'sa hiç konuşma! criminal law derslerinde bize bu öğretildi. geç kalmışım biliyorum ama en basitinden ayak üstü bankanın reza ile ilişkisini ikrar ettin lan! it wasn't me de geç. ne uzatıyorsun!?
  • bu adam devletin bir bankasında yüksek mevkide çalışan birisi ve akıcı bir ingilizcesi yok. benim için tek kayda değer olan detay buydu.
  • "do i look like a stupid?" demiş çokta akıllı göründüğü söylenemez.
  • hürriyetin yayinladigi sadece bir bölümü. webde 47 dakikalik tam videosu bulunuyor. yalniz burada paylasmiyorum. isteyen youtubede bulabilir. paylasmiyorum cünkü adres ve ev telefonununa kadar bütün kisisel bilgileri videoda bulunuyor.

bu video neden sizar, kim sizdirir anlamis degilim. utanc verici.
    sorgu ani cok acimasiz, cebinden kürdan almasina bile izin vermediler. kesici alet diye.
    hakan atilla ben devlet görevlisiyim iki ülke hatta uluslararasi sorun cikar diyor beni tutuklamanizdan(huge impact)
    reza da öyle demisti diyor polis buna, beni rezayla kiyaslayamazsiniz diyor(reza sahtekar isadami, ben ise arkasinda tc bulunan bir bürokratim demek istiyor). peki o kadar güvendigi hükümet ne yapiyor?
    iki nota veriyoruz.
    kime?
    amerikaya.
    kim icin?
    reza icin...
  • bir muhalif olarak izlerken benim içim acıdı. bu adamın bu işlerle ne ilgisi var, orada reza ve rüşvet alanlar varken?

allahtan, burada kararı hakim değil, jüri verecek. ve ben büyük olasılıkla sıradan vatandaşlardan oluşan jürinin hakan atilla'yı suçsuz bulacağını düşünüyorum.

sırf şu videoyu izletseler 11 jürinin en az 7'si "atilla suçsuz" der.
  • -estağfurullah, aptal ne kelime müdürüm afedersin. üç kere beş kere kandırılıp koskoca ülkeye beka sorunu yaşatmayı bile sorun etmeyiz biz ama; elin gavuru bizi ne bilsin.
  • abd sırf reza'yı tanık yaptık bize bir tanede sanık lazım dercesine aldığı kişi.

adam tayyip ya da iktidar gücünün korkusundan başını öne eğmiş, reza'nın ifadeleri onu geçtim ses kayıtlarında bile suçsuz olduğu ortaya çıkıyor.

esas suçluların türkiye'de boy boy manşet olması utanç verici.
hesabın var mı? giriş yap