şükela:  tümü | bugün
 • mit müşteşarlığı için ismi geçen başbakanlık müsteşar yardımcısı. bir aksilik olmaz ise mit'in patronluğunu yapacak en genç isim olacaktır.

  kendisi sönmez köksal'dan sonra mit müsteşarlığına atanan 2. sivil isimdir. eskiden general rütbesinde kişilerin yürüttüğü işleri bugün astsubay rütbesinde görev yapmış kişilere teslim edebiliyoruz. pek tabii burada astsubayları küçümsemiyorum ama mit tarihi incelendiği zaman böyle bir durumun eşine benzerine rastlayamazsınız. kafalara takılan başka bir soru işareti ise zamanında bu ismin akp'ye yakın olması, bakan davutoğlu'nun danışmanlığını yapması mit - hükümet ilişkilerini nasıl etkileyeceği ( tarafsızlık - objektiflik açısından).
  cv'sini incelediğiniz zaman sanki her şey bir an'da oluvermiş gibi geliyor insana. evet kendisi gerçekten azimli, başarılı ve çalışkan bir isim. 15 yıl orduya hizmet et sonra master yap ve müsteşar yardımcısı ol.
  bir de şöyle bir son soru soralım ;

  ( farklı sözlüklerde de yazılmış, buraya'da yazalım )

  mit içinde kuruma yıllarca hizmet eden, müsteşarlık bekleyen bir çok isim dururken neden hakan fidan?
  hem bu ismim mit'e oryantasyonu açısından hemde mit tabanında kabul görmesi açısından bu isim doğru bir seçim mi?

  bekleyip göreceğiz.

  not: 1 ay gibi kısa bir sürede mit müsteşarı olması bugun gelişmiş tüm ülkeler için şaşırtıcıdır. bu kuruma yıllarını vermiş birçok gerçek istihbaratcı varken neden hakan fidan?
  bir de mit'in web adresinde yer alan müsteşarlarımız bölümünde küçük, dar ve detaysız bir odada poz vermiş sanırım tabanında pek kabul görmedi. o değilde masaüstünün ve telefonların yer aldığı konum ile masasının konumu adamda fıtık yapar. aman dikkat diyelim.

  not 2: mit müsteşarlığı yapan 2.sivil kişiden kasıt kurum dışından ve tepeden atanan ikinci kişi olmasıdır.
 • atama kararnamesini cumhurbaşkanı onaylamış ve yeni mit müşteşarımız olmuştur. kendisine buradan hayırlı uğurlu olsun dileklerimi gönderiyorum*.
 • türk silahlı kuvvetlerinde bir süre astsubay olarak görev yaptıktan sonra ayrılmıştır. tika başkanlığında da bulunmuştur.
 • tsk'daki aktif görevi yüksek askeri şura kararı ile değil, 15 yıllık mecburi hizmet süresinin bitmesinin ardından emeklilik ile sona ermiş, mit'in yeni müsteşarı.

  ek: özgeçmişi için: http://www.yesevi.edu.tr/…n/yonetim/hakan_fidan.pdf
 • "elimizdeki bilgiler, sınırlı sorumlu yapı kooperatifi toplantısında hükümet komiserinin açıklanmasını uygun gördükleri ile sınırlı. memlekette “demokrasi” olduğu için açıklanmayan bilgiler “cıs” kapsamına giriyor; kurcalanması halinde el yakabilir!

  civanımın padişahı fatih sultan recep tarafından milli istihbarat teşkilatı’na (mit) bir ay kadar sonra müsteşar yapılmak üzere müsteşar yardımcılığına atanan hakan fidan’dan söz ediyoruz. recep’le din kardeşi abdullah anayasa mahkemesi raportörünü denizcilik müsteşarlığı’na müsteşar yardımcısı yaptıktan bir ay sonra mahkemeye üye olarak atama işini sevmişler; formülü hiç gerek olmadığı halde mit’te de uyguluyorlar.

  yoksa gerek var mı? müstakbel mit müsteşarı hakan fidan’ın özgeçmişi hakkında bilgilerimiz sınırlı: 42 yaşındaymış. 1986’da astsubay okulu’nu bitirip 15 yıl “istihbarat astsubaylığı“ yapmış. bir dönem türk silahlı kuvvetleri tarafından almanya’daki nato süratli reaksiyon kolordusu karargâhı’nda görevlendirilmiş. yurtdışı görevi sırasında almanya’daki abd kökenli maryland üniversitesi’ni bitirmiş. amerika’daki sümüklünün maryland üniversitesi’ne yüklü bağışlar yaptığını, üniversitenin de sümüklü için konferanslar düzenlediğini biliyoruz.

  hakan fidan üniversite diplomasını alınca ordudan ayrılmış. bilkent üniversitesi’ne gidip yüksek lisans ve doktora yapmış. ama geçim sıkıntısı çekiyormuş. para kazanması gerektiği için, akp çankırı milletvekili suat kınıklıoğlu’nun 2001’de boşalttığı görevi devralmış, avustralya’nın ankara büyükelçiliği’nde siyasi ve ekonomik danışman olarak çalışmaya başlamış. suat kınıklıoğlu’nu tanıyoruz: 45 yaşında. hava harp okulu’nu bitirmiş. yüksek lisansını ve doktorasını bilkent’te yapmış; amerika’daki sümüklünün gazetesinde köşe yazarlığı yapmış.

  hakan fidan 2003’te recep tarafından türk işbirliği ve kalkınma idaresi başkanlığı’na getirilmiş; afrika ve orta asya ülkelerinde çok yoğun çalışmalar yapmış. sümüklünün bu coğrafyada devlet eliyle ve cia gözetiminde nasıl yayıldığını biliyoruz.

  müstakbel mit müsteşarı hakkında bildiklerimiz ve bilmediklerimiz şimdilik bu kadar… işaretler, polis istihbaratındaki gibi bir f-tipi örgütlenmenin mit’e de bulaştığını gösteriyor."
  ___
  http://www.ilk-kursun.com/2010/04/mit/
 • evet herşey çok güzel hem onun için hem de ülkemiz için. bir astsubayın buralara gelmesi ülkemiz açısından gurur verici; ama ya yetkinlik, bu hiç düşünülüyor mu?

  önemli kurumların başına genç ve atak insanlar getirmek iyidir evet ama ya tecrübe, bilgi ve birikim. sayın hakan fidan ı tebrik ediyorum ancak kurumla ilgili bazı revizyonlar yapacağı söyleniyor. benim en çok dikkatimi çeken kısmı kurumun iç ve dış istihbarat olarak abd tarzı (cia/fbi) yapılanmaya gitmek istemesi.

  öncelikle ülkemiz abd ile çok farklı bir ulusal programa sahip ve bambaşka şartlara sahip bir ülke durumundadır. abd bir süper güç olarak cia gibi güçlü bir dış istihbarat ağına sahip olmak zorundadır. ancak ya ükemiz, biz ne süper bir gücüz ne de abd gibi dünya jandarması rolündeyiz. zaten biz daha ülkemiz içinde kendi topraklarımızda birkaç çapulcu terörist ile baş edemez konumda birçok iç istihbarat açığına sahip bir ülkeyiz.

  şimdi sayın hakan fidan belki çevrenizdekiler sizin gençliğinizden ataklığınızdan dolayı size vermekteler gazı. ancak unutmayın türkiye hala inanılmaz bir iç istihbarat açığı ile karşı karşıya iken mit i ikiye bölmek hele de bu kısıtlı kadrolar ile tam bir intihara neden olacağı gibi geri dönülmez yaralarda açması kaçınılmazdır.

  gençliği büyük bir avantaj olan hakan fidan öncelikle iç istihbaratı elindeki zamanı iyi kullanarak belini doğrultur hale getirmeden bölerse vay bizim halimize diyorum.
 • selefi olan emre taner'in kuruma hizmet ettiği yıl kadar( 42) yaşta olan birisidir. hani sokak ağzında senin yaşın kadar bizim tecrübemiz vardır derler ya bu durum ona örnek gösterilebilir. şimdi muhakkak bazıları diyecektir nedir bu adamla alıp veremediğiniz diye?
  açık konuşmak gerekirse istihbarat tecrübesi toplumda tartışılan, hükümet orijinli bir atama sonucu türk istihbaratının 1. adamı ilan edilen ve türkiye'nin şerpası olarak kabullendirilmeye çalışılan hakan fidan'ın mit başına geçmesini bana pek mantıklı gelmiyor.
  hükümetin mit'e dışarıdan müsteşar ataması özal zamanında uygulamaya konulan mit'in sivilleşmesi uygulamasının devamıdır. özal zamanında sönmez köksal atanmıştı ve bu hükümet zamanında da hakan fidan atandı. bunda mit'in içinde köklü bir değişim hatta dönüşüm hareketinin başlatılması için yapıldığını tahmin ediyorum. pek tabii kurumun en tepesine kendine yakın bir ismi ataman kökeni yıldız teşkilatına dayanan bir kurumu değiştirmeye yetmez ama bunun kısa vadeli değil de uzun vadeli bir plan olduğu varsayılırsak ilerki yıllar için bazı işaretler verebilir. kendisinin mit tabanında pek sevileceğini bir vatandaş olarak tahmin etmıyorum. umarım kendisi görevinde başarılı olur.
 • israil'in kendisinin mit müsteşarı olarak atanmasından rahatsızlık duyduğunu öğrendiğimiz müsteşardır;
  http://www.kanal46.com/yyazi.php?y=919
 • ülkenin üst düzey yöneticileri olan, cumhurbaşkanı, başbakan, dışişleri bakanı ve kuvvet komutanları'ndan oluşan milli güvenlik kurulu üyelerinin onayı ile ülkenin güvenlikle ilgili en önemli kurumlarından birisinin başına atanan müşteşar.

  müşteşarın özgeçmişi(basından aktarılan) incelendiğinde,

  - başbakan ile çalıştığı;
  - tika döneminde dışişleri bakanı olan cumhurbaşkanı ile çalıştığı,
  - bugün dışişleri bakanı o dönemde de danışman olan davutoğlu ile birlikte çalıştığı,
  - geçmişte de 15 yıl boyunca silahlı kuvvetlerde hassas görevlerde çalıştığı,
  - bu kadar çalışmaya rağmen hangi okulda olursa olsun akademik kariyerine devam ettiği,

  görülmektedir. aynı zamanda çalıştığı her kurumda başarılı olduğunu varsayalım, yoksa böyle bir atama yapılmazdı. halihazırda mit'in artık dış istihbaratta resmi olarak daha etkin bir döneme girmeye başlayacağının sinyalleridir.

  devlet açısından yukarıdaki deneyimlere sahip birisinin tekrar devlete hizmet etmesinden ve yerini kendi yetiştireceği insanlara bırakmasından daha güzel bir durum olmamalı. devlet açısından güzel olan bir şey vatandaş açısından da güzel olmalı.

  böyle bir özgeçmişe sahip insanın, köşesine çekilmesi veya zilyon dolarlık bir holdingde üst düzey yönetici olması beklenemez ve affedilemez bir durumdur. batıda hangi ülkede olsaydı bu tür bir insan hangi okullarda okuduğuna bakılmaksızın devlet bünyesinde tutulurdu, ödüllendirilirdi.

  p.s: iş bu entry yağlama, yıkama, çıkar sağlama gibi bir amaç gütmemektedir. yukarıda sözü edilen kurumların hiçbirisiyle vatandaşlık bağı dışında bir bağlantım yoktur.