şükela:  tümü | bugün
  • vasat bir yazar.
  • yazdigi her satirdan sonra dusuncelere daldiran adam. ilk okudugum kitabi ziyan'di, arkasindan nisan 2011'de az'i, askerde bitirdim.

sivilde okudugum diger 5 kitabindan sonra diyebilirim ki son 2 kitabinda dusundurmekten ziyade insani direk acitmaya yoneliyor. yapmasin, yeni kitabiyla bunu yapmasin. biz dusunerek daha mutluyuz.
  • kendisini eleştirmek için çok geniş bir çapa gerek olmayan yazar. abartmayalım.
  • (bkz: #31141278)
  • edebiyatla kahvehane kültürünü bir tutanlar için kendisini eleştirmenin ön koşulu "çap sahibi olmak" olarak belirlenmiştir. "ortaokuldayken kollarımı jiletleyip kanıyla şiir yazdım." tipi mantar satırlarıyla ve palahniuk sosuna bulanmış eserleriyle * gayet eleştirilebilir bir yazardır.
  • "bir kitap okudum gecenin sonuna yolculuk. sonra anladım ki bir kitap yazılması gerekiyorsa böyle yazılmalıdır. eğer o kişiden daha önce doğmuş olsaydım bunu ben yazardım. bana da ilhamı céline verdi."
    eğer celine sana nasıl yazman gerektiğini eseriyle göstermiş ve senin için ilham kaynağı olmuşsa ki ne yazık ki o adamın da dilimize sadece bir kitabı çevrilmiş, sen nasıl ondan önce doğsaydım ben yazardım diyorsun? tamam röportaj 2005'e ait, yazar belki biraz olgunlaşıp daha derli toplu ifadelerle röportaj verebilir artık malum dile hakim olduğu için o kadar kitapları var ancak bu tutumu bir yazar olarak onun orjinallikten uzak olduğunu gösterir bence.
  • bir arkadaş yazdıydı céline'i okuduktan sonra hakan günday'ın ne yapmaya çalışıp yapamadığını anladım diye. voyaj ö bo olmasaydı ben size diyeyim, hakan günday hiçbir şey yazmazdı. kendisi de zaten üç beş kitap okudum okumadım, céline'in tadını hiçbir şeyden alamadım diyor. eh, durum ortada. türk işi céline çıkmış ortaya işte, seven tepe tepe okusun.
  • inatla anlaşılamıyor ya bu adam, ben hiçbir şey demiyorum.

yahu adam diyor ki, kitap öyle yazılması gerektiği gibi yazılmış, ve bana öyle bir ilham verdi ki, öyle bir ruhuma dokundu ki ben daha önce doğmuş olsaydım ben yazardım. bak adam kendi düşüncelerini kitapta görmüş olabilir, hatta kendi kurduğu cümleleri bile görmüş olabilir. ben bunu okuduğum zaman gerçekten kendimi gördüğüm şiirlerden sonra da diyorum. bunu kaç farklı şekilde anlayabilir ki insanlar, ya da neden başka bir türlü anlamak isterler ki işte onu kestiremiyorum.

ulan bir de en çok born-winner, born-loserlara güldüm, siz çok yaşayın. adamlar taa britanyadan selam çakmışlar ya hakan gündaya, bize de pek bir şey söylemek yakışmıyor sanırım bu kelimelerden sonra.
  • sevilmesi için çok başarılı bir roman yazmasına gerek yok. adamın yapmaya çalıştığı: düşüncelerini roman yoluyla aktarmak. elinden geldiği kadarını yapıyor. bana da hayatımda çok yol gösteriyor.
    kendisinin azil'den bir cümlesi şudur: "düşünceler mükemmel, ancak davranışlar kusurludur."
    bütün ilhamı hakan günday'dan aldım. ve azil'i yazmasaydı ben yazardım. bu paradoksun çözümü şu: tabii ki onun yazdığının aynısı olmazdı. daha iyisi, daha kötüsü... bilmiyorum. ancak içinde geçen bir çok düşünce benim çocukluğumdan itibaren düşündüğüm şeyler. kendimi buldu o romanlarda ama kendimi bulmamda yol da gösterdi. yeterince karmaşık düşündüğünüzde her şey basitleşir. çivi çiviyi söker.
    ha eleştirilebilir mi? tabii ki lan. adam atatürk'ün bile eleştirilebileceği, hiçbir şeyin ideolojik olmaması üzerine roman yazdı. tabii ki kendisi de eleştirilecektir. hayranıyım. ama benim de kendisinde gördüğüm bana ters gelen, objektif baktığımda olmamış tutumları, düşünceleri vardır. seven de sevmeyen de eleştirir. lakin "hassiktirsin lan, bu da yazar mı amına koyayım!" tarzıyla yaklaşmak onur kırıcıdır abi. bunu yapmayın rica ederim. adam bu cümleyi hak edecek kadar kötü değil. onu da okuduğunuzda görebilirsiniz zaten.

zöge: alın abi alın
  • adam yazılmamış olsaydı ben yazardım diye bir fantezisinden bahsetmiş, bol mürekkep yalamış ama ifade edilmek istenenle söylenen arasındaki farkı görmezden gelip eleştirisine temel oluşturmaya çalışan birisi tarafından küçümsenmeye çalışılıyor. henüz hiçbir kitabını okumadım ama bir söyleşisine katılmış, orada da benzer cümleler duymuştum. kendisine ilham veren, kitap yazmasına neden olan eser gecenin sonuna yolculuk, her yerde söylediği gibi. dolayısıyla asıl anlatmak istediği: böyle bir kitap var olmalı, okunmalı, bilinmeli. şimdi sen var olmasaydı ben yazardım lafından; "kitap güzel amına koyim olmasa ben de yazardım"ı anlıyorsan bil ki sorun sende ve kibirinde ozzycatt amca. yeraltı edebiyatı sevmiyorum ama kitabını almıştım, umarım işe gidip gelmekle tükettiğim ömrümden 6-7 saat ayırabilip başlarım bir gün.

hesabın var mı? giriş yap